Cam sigorta

Haldun1

Katılımcı Üye
Merhaba arkadaşlar , boş zamanlarımda üzerinde vakit geçirdiğim ,bir asma tavanımsı armatür yaptım.Bu asma tavan armatürü içinde 2 adet 12 Watt led kare spot (220v) ve toplamda 5 metre de Şerit led var. Dolayısıyla bu tavan içinde 1 adet 5a 12v smpm güç kaynağı , 12v işe çalışan bir dimmer devresi, birde anahtardan gelen fazı uzaktan kumanda ile 2 ayrı faz a ayıracak elektronik anahtarlama devresi var.kendim birazcık pimpirikli olduğumdan girişe bir de cam sigorta monte ettim. Bu cam sigorta devrelerde bağlantılarda bir sıkıntı olursa hemencecik atsın istiyorum. En uygun cam sigorta kaç ma olur?
ImageUploadedByKontrolKalemi.Com Mobil1427046215.433552.jpg
ImageUploadedByKontrolKalemi.Com Mobil1427046290.141913.jpg

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Merhaba.Bakın,cam sigorta genellikle elektronik cihazların içinde,girişte zaten hep yer yer alır.Smps adaptöründe girişte olması (Çıkışta da aşırı akım ve kısa devre koruması) lazımdır.Diğer sözü edilen elektronik cihazların da iç yapısında kısa devrede diğer elemanların zarar görüp bir yangın riski oluşturmamasında,uygun amper değerli cam sigorta mutlaka yer almalıdır.

Yani bu 220 vac ile girişi olan tüm elektronik cihazların hepsi için ayrı ayrı (bağımsız) cam sigortaları mutlaka kendi içinde girişte yer alır.Ama cam sigorta yuvasıyla birlikte harici olarak yine olsun (Bağlı olduğu prizde 16 amperlik otomat sigortası vardır) diyorsanız toplamda tahminimce en fazla 8-10 A civarı olacak bir cam sigortayı (Üzerinde Şebeke elektriği olacağından,temastan muaf veya tam izoeli olarak) koyabilirsiniz.(Emniyeti aşırı derecede artırılmış bu özel sisteminiz için) Ama her cihazın çekeceği amperi ayrı ayrı toplayıp toplamdaki amper değeri olan bir cam sigortayı seçmeniz gerekir.Ama takdir edersiniz ki mutlaka koymanız şart değildir,her cihazda ayrı ayrı da bulunuyorsa eğer.Yine de bu tercih sizindir.Kolay gelsin.

Son düzenleme:
aynı anda çalışan devrelerinizin 220 vac giriş amperlerini toplayın power suplu de 12 vdc 5 A.yazar ama bu değer 12 vdc içindir 220 vac de amperi daha düşük olacaktır!bu değerlere göre tercih yapın!

Teşekkür ederim . Ben şimdi hesapladım.2 adet 12 Watt ve 1 adet te 20 Watt Şerit led desem . Toplam 44 Watt . 44w/220v= 200ma. Ben de 350 ma lik bir cam sigorta takayım . Ne dersiniz efendim

Forum istatistikleri

Konular
128,260
Kullanıcılar
450,082
Son üye
feritkvl14

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri