Led spot alev aldı

crazytune

Üye
Dün akşam salondaki led spotun trafo ile spot arasındaki kablosu içten yanmaya başlayarak duman çıkardı. 12v luk kısım olduğu için sigorta da atmadı. Kabloda herhangi bir ezilme de yok. Neden böyle birşey olmuş olabilir. Alçıpanın üst kağıt kısmını da bir miktar yakmış. Salonda 20 tane spot var. Beni tedirgin etti doğrusu. Spotlar cata 5145 6wattlık.

Olay sonrası tavanın durumu
20200413_125347.jpg

Patlayan trafo devresi kutusu ve kısa devre yapan led spot. (Patlayan devre ve lambayı garantiden gönderdim fotoğraf çekmeyi unutmuşum. bunlar yenileri)
20200413_154344.jpg
20200413_154357.jpg

20200413_154406.jpg

50 kuruş büyüklüğünde devre böyle nasıl patlayabiliyor. Üzerindeki kapasitör kopmuş fırlamış ama patlayan o değil. Devrenin geri kalanı da zaten ortada yok parçalanmış. Akıl erdiremedim.

İncelemelerime göre spotun lambanın kablosu içten kısa devre yapıyor kablo eriyip teller birbirine yapışınca trafo tam yüke geçiyor ve gümlüyor. Trafo devresinde kısa devre emniyeti yok. Cata iyidir dedik aldık birde. Arkadaşlar şuan spotu yenisiyle değiştirdiler patlayan spotu geri gönderecekler ama benim güvenim adeta sıfırlandı. Nasıl bir emniyet önlemi alabilirim aydınlatmayı tekrar kullanmak için?

Son düzenleme:
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Led trafo sorunludur gevşek baglanti kablo kesiti düşük detaylı incelenmesi gerekir.

Açıkcası bu tip led sürücü devrelerine ben güvenmiyorum. Hiçbir koruma emniyet yok. Bu kadar küçük bir devrede ne koruması olacak.

Eğer bu led ile devam edecekseniz aynı değerleri veren daha iyi bir driver ile devam etmenizi öneririm.

Yukarıdaki arıza ya bu sürücü yüksek voltaja maruz kalmış. Yada kondansatör patladıktan sonra yavaş yavaş yanmaya başlamış. Bu tür sürücülerde genelde girişteki kondansatör bir süre sonra şişip ömrünü tamamlıyor. Sonrasında sürücü arızalanıyor.

Açıkcası bu tip led sürücü devrelerine ben güvenmiyorum. Hiçbir koruma emniyet yok. Bu kadar küçük bir devrede ne koruması olacak.

Eğer bu led ile devam edecekseniz aynı değerleri veren daha iyi bir driver ile devam etmenizi öneririm.

Yukarıdaki arıza ya bu sürücü yüksek voltaja maruz kalmış. Yada kondansatör patladıktan sonra yavaş yavaş yanmaya başlamış. Bu tür sürücülerde genelde girişteki kondansatör bir süre sonra şişip ömrünü tamamlıyor. Sonrasında sürücü arızalanıyor.
Hocam ledleri tek bir driver üzerinden toplu olarak çalıştırmam mümkünmüdür. Mesela 10 tane ledi 60-70wattlık bir drivere bağlayacağım. Böylece bu ledlerin kendi trafolarını da kullanmamış olacağım. Trafo ile ledler arasına kısa devreye karşı emniyet için bir sigorta da yerleştiririm. Böylesi talihsizliklerin de önüne geçmiş olurum diye düşünüyorum.

siğortanız kaç amper ve tipi ?
voltaj ölçümlerini yaptınız mı ?
tüm led lambaları yakıp hattın kaç amper çektiği ?
Evin sigorta kutusundaki tüm sigortalar 16A değerinde. Bu spotların herbiri kendi driverı ile beraber geliyor. Hazır paket bir ürün olduğundan ve yaygın biçimde kullanıldığı söylendiğinden aklıma sigorta takmak gibi ek önlemler gelmedi. Keza bunları uygulayanlar da AC220 şebekeye direkt bağlayıp montajlıyorlar. Evde kaçak akım rölesi de var fakat atmamış. Bu trafoları tesisattan çıkarıp tesisatın başına bir adet güçlü bir trafo koymayı düşünüyorum. Bir de trafo çıkışına 10 spotun çektiği akım nispetinde cam sigorta yerleştireceğim. Sanırım böyle daha emniyetli olacak. Ayrıca trafonun 220V giriş tarafına da bir sigorta yerleştirmeyi düşünüyorum. İlginiz ve fikirleriniz için teşekkür ederim. Her türlü tavsiyeye açığım.:)

Evin sigorta kutusundaki tüm sigortalar 16A değerinde. Bu spotların herbiri kendi driverı ile beraber geliyor. Hazır paket bir ürün olduğundan ve yaygın biçimde kullanıldığı söylendiğinden aklıma sigorta takmak gibi ek önlemler gelmedi. Keza bunları uygulayanlar da AC220 şebekeye direkt bağlayıp montajlıyorlar. Evde kaçak akım rölesi de var fakat atmamış. Bu trafoları tesisattan çıkarıp tesisatın başına bir adet güçlü bir trafo koymayı düşünüyorum. Bir de trafo çıkışına 10 spotun çektiği akım nispetinde cam sigorta yerleştireceğim. Sanırım böyle daha emniyetli olacak. Ayrıca trafonun 220V giriş tarafına da bir sigorta yerleştirmeyi düşünüyorum. İlginiz ve fikirleriniz için teşekkür ederim. Her türlü tavsiyeye açığım.:)

aydınlatmalara en fazla 10 amper b tipi takılır tersten gittik
1.5mm2 kablo 10 amper çeker siğorta kabloyu korur .
siğortaya bağlı linyenin amperini ölçün . ona göre siğorta kullanın bence

sn @serkan_48 hocamın dediği gibi aynı değerleri veren daha iyi kaliteli bir driver kullanmanız .

önlem önlemdir ama siğorta kabloyu korur .
bu sizin driveri korur mu ?
elektronik bilği gerektirir .

bu tip led trafolarda cam siğorta var + extra elektronik ürün vs gibi.
alt foto

diyeceksiniz sizin led driver ve led armatür niye üretiliyor .
orası tartışmaya açık konu !!!

b95e8f020fa4f9c597cf09b141eaf922.jpg

Hocam ledleri tek bir driver üzerinden toplu olarak çalıştırmam mümkünmüdür. Mesela 10 tane ledi 60-70wattlık bir drivere bağlayacağım. Böylece bu ledlerin kendi trafolarını da kullanmamış olacağım. Trafo ile ledler arasına kısa devreye karşı emniyet için bir sigorta da yerleştiririm. Böylesi talihsizliklerin de önüne geçmiş olurum diye düşünüyorum.
O iş biraz zor, daha farklı sorunlar çıkar karşınıza, astarı yüzünü geçer.

Tek cümle ile bu sorunu açıklayalım; "Ucuz ürün"!

Yanmanın sebebi: Panel üzerinde dizili Led'ler zamanla arızalanır, bir veya daha fazla Led'in arızalanmasıyla birlikte Led başına düşen Gerilim ve Akım miktarı artar. Bu da, devrede Isınma sorununa yol açar. Driver'dan zamanla daha yüksek çekilmeye başlanan Akım miktarı; Driver ile Panel arasındaki devreyi de ısıtır ve nihayetinde yanmaya kadar götürür. Driver kaynaklı arızalar da olabileceği gibi genellikle yanma olayları bu sebeple gerçekleşir.

Bunlar ucuz piyasa ürünleridir. Son derece rekabetçi firmalar olup, ürün mâliyetlerini düşürmek ve pazarda ucuza sürmek için her türlü ucuzlaştırma politikasına başvuran, güvenilirliği olmayan markalardır. En azından bahsi geçen ürün grubu için durum böyle. Ürünlerinin arıza yapma sıklığı çok yüksektir. Yine de bilinçli bir Elektrikçi bu markaların farklı kategorideki sorun çıkarmayan ürünlerini kullanabilir.

Bu tip olaylar, bu sınıftaki ürünler için günlük karşılaştığımız yanma olaylarıdır. Geçtiğimiz aylarda kardeşimin mağazasında diğer marka ucuz bir Led Panel yüzünden küçük çaplı bir yangın çıktı. "Küçük çaplı" dediğime bakmayın, anında müdahale edildiği için küçük çaplı, trajediye dönüşebilecek potansiyeli vardı.

Bütçeniz el veriyorsa üst sınıf ürünlere yönelmeniz gerekiyor, bu tür ucuz ürünlerin ne yapacağı tamamiyle şans işidir.

Üst sınıf ürünlerin üzerinde, Gerilim ve Akım koruma devrelerinin olduğuna dair bir veya birkaç işaret aranır. Örneğin: SELV, Short-Circuit-Proof Control Current Transformer, Short-Circuit-Proof Isolating Transformer vb. Sembolleri aşağıdaki ekte görebilirsiniz:

Ekli dosyalar

• Symbols_standards.pdf
    1.8 MB · Görüntüleme: 4
Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,159
Kullanıcılar
449,916
Son üye
adil.degirmenci

Yeni konular