Buyuk motorlar icin ucgene gecikmeli yildiz ucgen

Meslektaslarim bu sema olumlu calisirmi 100 kw ustu motorlar icin
20190121_175715.jpg

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Bu şemaya göre "önce üçgen" çalışıyor.
Devrede C ve Z2 roleleri gereksiz kullanılmış.

Son düzenleme:
Sade,basit,seç al.EMO olan,yerli ve millidir.İçinde,Fransız ve Almanıda var.Yıldız üçgen şema,Türkiyede gördü-
ğü bu zulümü ! dünyanın hiçbiryerinde görmemiştir heralde ;)

Ekli dosyalar

• YILDIZ-ÜÇGEN EMO.pdf
    123.4 KB · Görüntüleme: 30
  • Yıldız-Üçgen 2.jpg
    Yıldız-Üçgen 2.jpg
    387.5 KB · Görüntüleme: 73
  • YILDIZ-ÜÇGEN 1.jpg
    YILDIZ-ÜÇGEN 1.jpg
    351.2 KB · Görüntüleme: 71
  • Yıldız üçgen 3.jpg
    Yıldız üçgen 3.jpg
    397 KB · Görüntüleme: 70
Son düzenleme:
Bu şemaya göre "önce üçgen" çalışıyor.
Devrede C ve Z2 roleleri gereksiz kullanılmış.
Once a ve b rolesi cekiyor b rolesi biraktiktan sonra c rolesi cekiyor z 2 rolesi zamani bitikten sonra d rolesini cektirerek ucgene geciyor ekts similasyonda calismakta zaman roleleri enerjili kalmiyor d rolesi cekince z2 devreden cikiyor c rolesi cekin ce z1 devreden cikiyor
Sade,basit,seç al.
Ustam bu semada yildiz ucgen ancak ben gecis sirasinda kontaklardaki ark parlamasini en aza indirgemek icin 2 ci bi zaman saati ile yildizdan ucgene gecisi 1 sn geciktirdim demek istedigim olumlu olurmu kontaktor omru acisindan

Once a ve b rolesi cekiyor b rolesi biraktiktan sonra c rolesi cekiyor z 2 rolesi zamani bitikten sonra d rolesini cektirerek ucgene geciyor ekts similasyonda calismakta zaman roleleri enerjili kalmiyor d rolesi cekince z2 devreden cikiyor c rolesi cekin ce z1 devreden cikiyor

Soylediğiniz şekilde çalıştığı doğrudur. Ne var ki ilk yol verme üçgen ve D rolesi çekince üçgene değil Yıldız'a geçiyor.
Tabii ki bu "geçiyor ve çalışıyor" ifadeleri EKTS için geçerli olup gerçekte motor bu devre ile termik attırır.
Sayın Sami İnci beyefendinin verdiği örnek devrelerden birini kullanabilir ya da devreniz ile mukayese edebilirsiniz.

Soylediğiniz şekilde çalıştığı doğrudur. Ne var ki ilk yol verme üçgen ve D rolesi çekince üçgene değil Yıldız'a geçiyor.
Tabii ki bu "geçiyor ve çalışıyor" ifadeleri EKTS için geçerli olup gerçekte motor bu devre ile termik attırır.
Sayın Sami İnci beyefendinin verdiği örnek devrelerden birini kullanabilir ya da devreniz ile mukayese edebilirsiniz.
Nasil cekiyor z1 acik kontagi var c rolesinin acik kontagi var z1 zamani dolmadan c rolesi enerjilenemez c enerjilenmedigi surece d cekemez zaten ben d rolesini gecikmeli cekmesini istiyorum ilk yol vermede d rolesinin nasil cektigini anlatirmisiniz

Soft start kullan o güçteki motorlara yumuşak kalkış iyidir ,y/ü de ark parlaması olur demişsin ona ziyaden yazdım

Aynen şef112 arkadaşın dedigi gibi soft/start yada sürücü kullanman daha iyi soft start ta eger motor yükte kalıp çalıştırmak istersen bazen trafo yu devreden çıkarıyor bence en iyisi sürücü

oncelıkle kolay gelsın .buyuk gucte motora yıldız ucgen yol verme ıle 7,5 kw motorun yıldız ucgen kumanda devresınde tek fark yıldızdan ucgene gecısı saglayan rolenın zaman ayarıdır ..kumanda namında devrede fark yoktur ..burada dıkkat etmenız gereken illaki yıldız üçgen ile yapılacaksa kontaktorlerın ve kablajın bır buyugu seçilmeli ..koruma tipi olarak motor koruma şalteri seçilirse daha sağlıklı olur ..cok sık manevra dur kalk varsa sürücü en mantıklısıdır .. pek sık devreye gırış cıkış yoksa yıldız ucgen yada soft starter tercıh edılebılır .

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri