Butonsal Kitleme...

arkadaşlar bana butonsal kitlemeyle ilgili bir kaç cümle açıklama varsa şema gönderebilirmisiniz??

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
butonsal kilitlememi yoksa buton emniyetlimi biraz daha açıklarmısın ayrıntı ver

İki yollu butonlar arasında yapılan alttaki şekilde görülen bağlantıya, buton kilitleme denir. Böyle bir devrede ileri dönüş kontaktörünün akımı geri butonunun üst kontaklarından, geri dönüş kontaktörünün akımı da ileri butonunun üst kontaklarından devresini tamamlar. Buton kilitlemeli bir bağlantıda, durdurma butonuna basmadan motorun dönüş yönü değiştirilebilir. Yalnız bu durumda motorun dönüş yönü ani olarak değişir. Ani olarak dönüş yönünün değiştirilmesi, güç yol alan motorlara uygulanmaz. Aksi takdirde motor şebekeden çok büyük akım çeker. Alttaki iki devre birbiri ile eşdeğerdir.

Devamı animasyon ve şema için bakınız ;

Butonla kilitleme;

https://www.kontrolkalemi.com/forum...nu_degistirme-t25385.0.html;msg57931#msg57931

arkadaşlar bana butonsal kitleme ile elektriksel kitleme arasındaki fark lazım yardımcı olursanız sevinirim

arkadaşlar bana butonsal kitleme ile elektriksel kitleme arasındaki fark lazım yardımcı olursanız sevinirim

farkı şu oluyor buton emniyetlide ileri butonundan sonra stopla durdurmadan geri butonuna basabilirsin,bu basma sırasında kontaktör kontakları o süre içinde kontakları yapışabileceği için faz çakışması olacaktır bu durum sakıncadır..

Elektriksel kilitlemede ise tam emniyet mumkundür motor ileri çalışırken geri butonuna basamazsın bu emniyettir, elektriksel kilitlemede basarsan motoru önce durdurup sonra geri butonuna basarsın bu güvenilirdir.En fazla elektriksel kilitleme tercih edilir.

Forum istatistikleri

Konular
128,269
Kullanıcılar
450,088
Son üye
220808043so

Yeni konular

Geri