Burada elektrik nasıl çarpmaz

1044848_507234122701347_715038081_n.jpg Deneyen arkadaşlar oldu nasıl olduda çarpmadı dokundukları kablo faz bu durumda nötr biz olmuyormuz :;)

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
1- Vida prizdeki elektriğe dokunmuyordur.
2- Taban yalıtılmıştır elektrik devresini topraktan tamamlayamaz

biri sanki sağlam bir şaka yapmaya kalkmış... kimse prize takılı metali almaya cesaret edemez , işi bilenler dışında. Ya da diğer ihtimal biri alırken çarpılsın diye yapılmış... Cem Yılmazın da dediği gibi , bizde çoktur mesleki eşek şakası...

Arkada yalıtım trafosu olabilir.Bu durumda faz olsa bile çarpaz.

Valla arkadaşlar benimde inanasım gelmedi şaka yaptığını düşündüm ciddi ciddi dokunduk bi şey olmadı dedi anlamadığım bana dediki arkadaş ben prize dokunursam bana çarpmaz ama sen bana dokunursan seni çarpar gibi saçma bi şey dedi varmı bunun aslı bana çok saçma geldi. =)

peki niye o bana dokununca çarpılıyoruz =)

dokunan kişide bir şekilde toprak almıyorsa yine çarpılmazlar,nötör veya topraksız elk. enerjisi tamamen masumdur.
manyetik elk, harici tabiki

O kişi ayağında yalıtımlı ayakkabı varken öbür elini veya başını falan başka bir yere değmediği sürece vücudunun toprakla bağlantısı olmayacağı için çarpılmaz, sadece faz tutanlar zaten üzerlerinden elektrik toprağa aktığı için çarpılıyor ya, işte ayakkabı bunu önlüyor.

Ama siz o kişinin boştaki elini tutunca devre sizin üzerinizden toprağa tamamlanacak ve ikiniz birden çarpılacaksınız, saftilki'nin dediği gibi sizin de ayağınızda yalıtımlı ayakkabı varsa sizden de tamamlanmaz o zaman çarpılmazsınız.

Forum istatistikleri

Konular
128,331
Kullanıcılar
450,173
Son üye
selmantufekci

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri