Buji ateşleme devresi yardım

notther

Üye
Merhaba arkadaşlar,
Elektrik ve elektronik alanında çok kısıtlı bir bilgim var ve bu yüzden bir devre hakkında acilen yardımınıza ihtiyacım var. Üniversitede üzerinde çalıştığım bir projede 2 adet bujiyi aynı anda çok kısa bir süre için ateşlemem gerekiyor. Bu süre 1-1.2 milisaniye kadar. Bu iş için kullandığım araçlar ve cihazlar
  • DC güç kaynağı
  • Ateşleme bobini
  • Buji
  • Veri aktarım cihazı (PC kontrollü)
  • 2N3055 transistör
Şu ana kadar ateşleme işlemini aşağıda eklediğim şemaya göre yapıyordum. Veri aktarım cihazıyla transistöre 1.2 ms sürede tetikleme sinyali yollayarak ateşlemeyi sağlıyorum. Çok kısa ateşleme olduğu için bir sorun olmuyordu. Fakat güç kaynağını aynı anda başka cihazlar için de kullanırken birden güç kaynağının amper değeri arttı. Transistörü kontrol ettiğimde çok ısınmıştı, muhtemelen yandı ve ateşleme bobininin fazla akım çekmesine sebep oldu. Bu durumu 4-5 defa yaşadım ve her defasında devredeki 2N3055 transistörü değiştirerek çalıştım; fakat bunun temel bir çözüm olmadığına karar verdim. Bu gibi durumlarla karşılaşıp işlerimi aksatmamam için nasıl bir buji ateşleme devresi kurmalıyım. Gerekirse bu devre için fazladan bir güç kaynağı temin etmeye çalışacağım. Bu devre doğru bir devre midir? Eğer doğruysa nasıl iyileştirebilirim? Şimdiden ilgilenen herkese teşekkür ederim.

Ateşleme devresi.png

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Bir bobini bir motoru indüktif bir yükü yarı iletken bir elektronik parça ile yük olarak kullanırken transistörünüzü yada anahtarlamada kullandığınız yarı iletkeni korumak için bobine paralel ters EMK diyotu kullanmalısınız.

Bobinler bir çeşit kapasitör gibi davranırlar. Bobinde oluşturulan manyetik alan dışa doğru büyüyerek yayılır. Siz bobini enerjisiz bıraktığınızda bu manyetik alan içe doğru çöker. Çökerken kendi bobininde ters bir indüklenme oluşarak sisteme geri voltaj besler. Bu esnada transistörünüz ters voltaj ile kısa devre olur.

Tabi ateşleme bobininize uygun güçte transistör kullandığınızı varsayıyorum. Birde arıza tamamen bundan dolayıdır diyemem.

Konuyu şuraya taşımak istiyorum. Bir transistör nasıl tetiklenir konusuda var. Sizin transistörün base ucuna uyguladığınız voltaj ve akımda transistörün tam iletime geçmesi yada geçmemesi ara bölgede kalmasına neden olur. Buda önemlidir. Benim bahsettiklerim size tavsiye şeklindedir. Bu noktalarıda kontrol ediniz.

Kolay gelsin.

Bir bobini bir motoru indüktif bir yükü yarı iletken bir elektronik parça ile yük olarak kullanırken transistörünüzü yada anahtarlamada kullandığınız yarı iletkeni korumak için bobine paralel ters EMK diyotu kullanmalısınız.

Bobinler bir çeşit kapasitör gibi davranırlar. Bobinde oluşturulan manyetik alan dışa doğru büyüyerek yayılır. Siz bobini enerjisiz bıraktığınızda bu manyetik alan içe doğru çöker. Çökerken kendi bobininde ters bir indüklenme oluşarak sisteme geri voltaj besler. Bu esnada transistörünüz ters voltaj ile kısa devre olur.

Tabi ateşleme bobininize uygun güçte transistör kullandığınızı varsayıyorum. Birde arıza tamamen bundan dolayıdır diyemem.

Konuyu şuraya taşımak istiyorum. Bir transistör nasıl tetiklenir konusuda var. Sizin transistörün base ucuna uyguladığınız voltaj ve akımda transistörün tam iletime geçmesi yada geçmemesi ara bölgede kalmasına neden olur. Buda önemlidir. Benim bahsettiklerim size tavsiye şeklindedir. Bu noktalarıda kontrol ediniz.

Kolay gelsin.
Önerileriniz için çok teşekkür ederim. Bahsettiğiniz konuları araştıracağım.
Transistörün base ucuna tetikleme sinyalinin artısını gönderiyorum. Tetikleme süresince (1.2 ms) sinyal gönderiyorum, onun dışında bir sinyal gönderimi yapmıyorum. Tetikleme sinyali de 5V u geçmiyordur diye tahmin ediyorum, veri cihazının (NI-USB-X-6343) ne kadar gönderdiğini ölçmedim, ama ölçebilirim bu değer önemliyse. Transistörün sadece devre açma ya da kapama için gerekli eşik değeri aşan bir sinyale aç-kapa şeklinde tepki verdiğini düşünüyorum. Kontrol sinyalinin büyüklüğünün etkisi olabileceğini düşünmemiştim. Dediğim gibi bu konularda neredeyse hiç bilgim yok, bunu da araştıracağım. Kullandığım transistör çok küçük bir transistör, aşağıda görebilirsiniz.
WP_20160719_16_23_18_Pro.jpg

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri