bucholz rölesi sinyali

Arkadaşlar çalıştığım fabrikada1250kVA-Yy0 ve 6300/560V olan bir çekoslavak yapımı tarfo var. 1970 model Bu tarfo Testleri fabrikada çıktığı gibi Hatta yaptığımız bir test var sargıların yerinden oynayıp oynamadığına dair. Bu test bile 3 faz aynı. neyse trafoda sorun olduğunu düşünmüyorum. Ama trafo genelde yaz günü yani sıcaklığa bağlı olarak. günde 1 ve birkaç kez bucholz sinyal veriyor önemli bir hatta bir tarfo. enerjisini kesemiyoruz. bizde sinyalı görünce hemen koşuyor devrede iken gazını alıyoruz. sizden ricam ben Bucholz rölesi basıncın 0.2Mpa sinyal 0.3Mpa da açtırma 0.5 Mpa'dada trafo basınç korumadan açtığını biliyorum bu bilgi sadece büyük üstadlardan kulaktan doyma bir bir bilgi bunun kesin test değerlerini bilen varmı özellikle emir bey tarfo üretiminde böle bir test yapıyormusunuz. Trafonun (Rölr koruma devresi normal DC toprak kaçağıda yok) Bugün bu tarfo bir defa açtı. bir defada sinyal verdi gittim gazını almak için çok az gaz çıktı. Yani bu çıkan gazın bucholz rölesini çalıştıracağına inanmıyorum. 24:00/09:00 çalıştım. sabah vardiyasındaki arkadaşlara dedim bucholzu değiştirmişler. bugün veya yarın sizden gelecek bilgiye test yapmak istiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim
Saygılar....

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
çıkan gazın yanıcı bir gaz olup olmadığı bence daha önemli.onun için çıkan gazı balonla alıp yakmak lazım.tutuşuyorsa durum biraz vahim olabilir.içerde bir atlama sorunumu var sargılarla ilgili .

Bucholz açma hiç istenmeyen belki de eyvah denilecek bir durumdur. 70 yılı yapımı trafo zaten miadını doldurmuş nerdeyse. içindeki izolasyon maddeleri kağıt ve presbantlar artık iyice kötü olmuş durumdadır. bucholzdaki gazı bir balona alınıp çakmakla yakmayı deneyin. yanıcı bir gaz mı. rengi nasıl. muhtemelen içerde kısmi deşarjlar da artmıştır. bence zaman kaybetmeden değiştirin. tamir ettirin diyecem ama o kadar eski bir trafo için bazı malzemeleri bulamayabilirler. vakit kaybetmeden değiştirmeniz faydalı olacaktır diye düşünüyorum. Ayrıca yağı uzun zamandır değiştirilmediyse o da izalasyonu azaltacaktır. yakın zamanda olası bir tehlikeyi yaşamamanız için yeni bir trafo alırsanız iyi olur. hatta 1250 değil de 1600 kva alırsanız daha da iyi olur kanaatindeyim.
Saygılarımla...

Moderatör tarafında düzenlendi:
bencede 1970 model trafo miadını doldurmamıştır trafosuna göre değişir eğer elinizde gerekli ekipman varsa kendinizin eger yoksa dışarıdan bu işlerle uğraşan bir firmadan destek almanızı tavsiye ederim trafonuza birdizi elektriksel ve trafo yagından yağ numunesi alarak yağın kimyasal testleri yapılarak sonuca ulaşılır bucholz rölesi yapısal olarak bildiğiniz üzere icinde yağ dolu olan ve yağın icinde bulunan ikiadet şamandıra ve (ihbar ve açma) tüpün içinde bulunan yağ haznesinden bağımsız manyetik olarak şamandıralar tarafından kontrol edilen kontaklardan ibarettir trafo buchozdan önce ihbar sinyalini alır buchozdan businyallerin gelme sebebleri 1) trafo yağı değiştrildiginde trafonun yağ havasının gerekli noktalardan petek tapaları ve bucholz üst noktası vb bunun sizinle alakası yok
2) trafoda çok ciddi bir yağ kaçagı yagın seviye kaybetmesi bu pek sık görülmez
3) trafoda tank içinde (sargı ve nüvenin olduğu) sargılardan ve kademe şalteri ve bağlantılarından dolayı bir arklaşma olabilir buda gazlaşmayı artırarak birbasınçla buchozun içindeki yağı yağ genleşme tankına iter bunu anlamak için bir gerekli elektriki testler yapılır
%pf dc izolasyon ,dcdirenç,ac izolasyon,sarım oranıvbdaha sonra numune alınan yağın elektriki ve kimyasal testleri yapılır önce trafonuzun gerekli testlerini yapın bunlar size yol gösterir örnek yağ içindeki yüksek asetilen miktarı trafoda arklaşma olduğunun göstergesidir bu yağın elektriki ve kimyasal testlerinde yağın %pf,delinme testi,yağ rengi, vizkozite spesifik grevite,hidrojen,metan,etan,etilen,asetilen,korbon monoksit,karbon dioksitgibi gazların oranlarına bakılır bunlara göre yorumlar yapılır.

Son düzenleme:
trafonun ciddi olarak bakıma ihtiyacı olabilir...yağ numunesi alıp analize göndermelisin...çıkan sonuçlara göre zaten sana neler yapılması gerektiğini söylerler...yağ numunesi dışında da izolasyon testleri yaptırmalısın...yağ analizi ve izolasyon testlerinden birşey çıkmazsa zaten korkmana gerek yok...

Arkadaşlar elimizdeki tarfo test cihazları Türkiye standarlarının üstünde bütün testleri yapıldı tarfonun bahsettiğim gibi hepsi normal. sadece çözünmüş gaz analizi testini yapmadık sebebide bu şekilde 2000 e yakın tarfo var sadece DGA yı güç tarfolarına yapıyoruz. bu tarfoyada 1 aylığına DGA testine tabi tutacağız. Tarfonun içindeki yağ orjinal yağı Delinme gerilimi 68kV , tan deltası 25derecede 0,02, 100derecede 0,2 çıkıyor. Bir sonuca varacağız ben bucholz rölesinin sinyal ve açma yayının özelliğini yitirdiğini düşündüm ve değiştirdik. günlük sinyal veren tarfo sinyal vermez oldu. iş garantiye almak için Trafonun çözünmüş gaz analinizini yapacağız 1 aylığına
Saygılar....

Arkadaşlar elimizdeki tarfo test cihazları Türkiye standarlarının üstünde bütün testleri yapıldı tarfonun bahsettiğim gibi hepsi normal. sadece çözünmüş gaz analizi testini yapmadık sebebide bu şekilde 2000 e yakın tarfo var sadece DGA yı güç tarfolarına yapıyoruz. bu tarfoyada 1 aylığına DGA testine tabi tutacağız. Tarfonun içindeki yağ orjinal yağı Delinme gerilimi 68kV , tan deltası 25derecede 0,02, 100derecede 0,2 çıkıyor. Bir sonuca varacağız ben bucholz rölesinin sinyal ve açma yayının özelliğini yitirdiğini düşündüm ve değiştirdik. günlük sinyal veren tarfo sinyal vermez oldu. iş garantiye almak için Trafonun çözünmüş gaz analinizini yapacağız 1 aylığına
Saygılar....

Haklısınız. Şöyleki trafo yağını gerekli testlerden geçirerek bir sorun yoksa, ki sizde bakmışsınız, sorun Bucholz rölesinin miladını doldurabileceğidir. İşi garantiye almak için gaz analizi de yaptırmanız elimizde ki olasılıkları 0'a düşürmek için yeterlidir.
Kolay gelsin

arkadaşlar yağ delinme testi yapabilyorsak gazı almamızın bi önemi kalıyormu? bize daha cok hava kaçtıktan sonra geliyo da onun için soruyorum. yağ test cihazı il kontrolde kabul edilebilir minimum değer kaç V olmalıdır ben 1, delinmeyi almıyorum 6 test ten son 5 inin ortalaması en az kaç v olmalı?
yağ delinme ve ttr testinden başka hangi testleri yapmalıyım?

Forum istatistikleri

Konular
128,339
Kullanıcılar
450,179
Son üye
mali.253

Yeni konular

Geri