Bu Motorun Bağlatısı nasıl olmalı

Sizin tarifinize göre bu motorda bir tek bobin var. Böyle bir motor da mümkün değil.
Monofaze motorda bir ana sargı, birde yardımcı sargı vardır ve toplamda 4 uç çıkar.
Birde klemensin sağına soluna bakın, belki iki bobin ucunu orada bir yerde birbirine sarıp, bantlamış olabilirler.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Sayın Şef
Şimdi baktım.. Dediğiniz gibi dışa çıkan tüm uçların altında da birer kablo var. Motorun içerisene giriyor..

Hah. işte şimdi oldu.
Şimdi de ölçü aleti ile klemensler arası omaj ölçümü yapıp, hangi kablo ile hangi kablo arası kaç ohm direnç gösteriyor, bunu da yaparsanız bu iş tamamdır.

Sayın Şef

V1 ile V2 yi ölçtüğümde ölçü aleti öttü
Sarı somunlu uç ile M1 i ölçtüğümde ölçü aleti öttü. Bunun dışında diğerlerinde ötmedi..

Saygılarımla

Son bir soru.
Kondansatörün kahverengi kablosu sarı somunlu vidada. Diğer kablo yani mavi kablo nereye bağlı ?

Tamam sayın teonet28.
Şimdi biraz kafa yorup, bu işi çözelim.

Eveeet..
Sayın teonet28 arkadaşım.
Önce kahverengi ile gri kabloyu,
Mavi ile siyah kabloyu birleştirip, birinden nötr, diğerinden faz bağlayın.
Hangisi nötr, hangisi faz olduğu çok önemli değil. Bu durumda motor bir yöne dönecektir.
Daha sonra kahverengi ile siyah kabloyu,
mavi ile gri kabloyu birleştirip gene faz nötr verince motor bu kez ters dönecektir.
Bunu bir deneyin bakalım. Sonra devam ederiz. Şayet motor şu an yanınızda ve hemen deneme imkanınız varsa sonucu merak ediyorum.

Sayın Şey

Sayenizde ilk denemeyi yapmış bulunuyorum.. Ve motoru çalıştırabildik. Evet motor çalıştı. ve aynen dediklerinizi uyguladım devir yönünüde değiştirebildim... Uzun süredir bana yapmış olduğunuz yardımlarınıza minnettarım.

Müsadenizle son bir sorum olacak. Motor 0,12 Kw tabiki redüktörlü. Bu güç sürmeli bahçe kapısını açık kapamaya yeterli olur mu?

Sayın teonet28.
Öncelikle bana "şey" demekten vazgeçerseniz sevinirim. Yazdıklarınızı tekrar gözden geçirmeden göndermeyin lütfen.
Neyse çok da problem değil. Gelelim konumuza ;
Motoru çalıştırdığınıza sevindim. Demekki uğraşlarımız boşa gitmedi.
Şimdi motorun kaç devir/dak. olduğunu bilmemiz lazım. Bir de elinizdeki redüktörün çevirme oranı kaça kaç ? Bunları bilirsek daha iyi hesap yapabiliriz.
Tabii bahçe kapısının ağırlığıda önemli.

Forum istatistikleri

Konular
128,316
Kullanıcılar
450,149
Son üye
yusuf_19034

Yeni konular

Geri