Bu devre nedir

etnasss

Üye
Arkadaşlar merhaba bu devre daha önce 12 voltluk duvar isigi için yapılmış sanırım ama bağlantısı nasıl olmali veya bu nedir bileniniz varmi tesekkurler

Ekli dosyalar

• 20231006_152738.jpg
    20231006_152738.jpg
    290.4 KB · Görüntüleme: 45
  • 20231006_152730.jpg
    20231006_152730.jpg
    373.8 KB · Görüntüleme: 48
Cikis 12 volt ama yüksek frekanslı AC voltaj.

Kullanırken bunu aklınızda bulundurun. Serit led v.s. dc voltaj gerektiren yerlerde kullanamazsınız.

Halojen lamba gibi uygulamalarda kullanılır.
ben bunu araba teypi için kullanabilirmiyim

Cikis 12 volt ama yüksek frekanslı AC voltaj.

Kullanırken bunu aklınızda bulundurun. Serit led v.s. dc voltaj gerektiren yerlerde kullanamazsınız.

Halojen lamba gibi uygulamalarda kullanılır.
Serkan ben bu devreyi anlamadım. Girişteki trafo ile gerilim düşürülmüş. Sonra köprü diyot görevi yapan diyotlar görüyorum. DC ye geçiliyor . Sonra tekrar nasil AC ye geçiliyor. Bir tür inverter devresi mi ?

Son düzenleme:
ben bunu araba teypi için kullanabilirmiyim

Araba teybi için kullanamazsınız. Teybiniz arizalanir. Bu devrenin cikisina hızlı diyotlardan bir dogrultucu ve filtre edici devre kurulması lazim.

Serkan ben bu devreyi anlamadım. Girişteki trafo ile gerilim düşürülmüş. Sonra köprü diyot görevi yapan diyotlar görüyorum. DC ye geçiliyor . Sonra tekrar nasil AC ye geçiliyor. Bir tür inverter devresi mi ?

Bu devrede giriş sebeke gerilimi ilk önce köprü diyot ile dogrultulup filtre kapasitorunde biriktiriliyor. Örnek bir sema asagida ekledim. Transistorler biri iletimde iken diğeri yalıtımlı oluyor . Trafo yüksek frekansta sürülüyor. Çıkışta herhangi bir dogrultma filtreleme yok. O yüzden elektronik cihazlarda kullanılamaz.

Bu tür devrelerde herhangi bir parazit önleme devresi ile güvenlik önleme devreleri bulunmaz. Sebeke için gürültü kaynagi bir devredir. Ayrıca çıkış devresi kısa devre durumunda yangına bile neden olabilir.

images.png

Araba teybi için kullanamazsınız. Teybiniz arizalanir. Bu devrenin cikisina hızlı diyotlardan bir dogrultucu ve filtre edici devre kurulması lazim.

Bu devrede giriş sebeke gerilimi ilk önce köprü diyot ile dogrultulup filtre kapasitorunde biriktiriliyor. Örnek bir sema asagida ekledim. Transistorler biri iletimde iken diğeri yalıtımlı oluyor . Trafo yüksek frekansta sürülüyor. Çıkışta herhangi bir dogrultma filtreleme yok. O yüzden elektronik cihazlarda kullanılamaz.

Bu tür devrelerde herhangi bir parazit önleme devresi ile güvenlik önleme devreleri bulunmaz. Sebeke için gürültü kaynagi bir devredir. Ayrıca çıkış devresi kısa devre durumunda yangına bile neden olabilir.

Ekli dosyayı görüntüle 101866
Ellerine sağlık serkan kardeşim.

Ekli dosyayı görüntüle 101866
teşekkür ettim bilginize sağlık
teşekkür ettim bilginize sağlık
bir şey daha sorabilirmiyim laptop 24 v adaptörü teyp için kullasnılabilirmi

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,193
Kullanıcılar
449,968
Son üye
ibrahimkalebayir38@gmail.