Bu akü kaç voltluk anlayabilir miyiz ? Işıldak aküsü.

Bu fikrinizde sabitmisiniz?

Olcu aleti multimetreyi yaklasik 30 yildir kullaniyorum.
evet aynen sabit kalıyorum. iki tane karbon pil ile bile deneyin sonucu göreceksiniz. ya benim ölçü aleti sorunlu. yada matematik kanunları yanlış ikisinden birinde hata olabilir.... belki de ben yanılıyor olabilirim.
hayır yanılmıyorum kesinlikle de haklıyım. seri bağlantıda hem volt hem amper artıyor.... paralel bağlantıda sabit kalıyor :) paralel bağlantıda amper ölçü aletinde sabit gösterir ancak kapasite 2 katı olur. bir yerlerde anlaşamıyoruz ama nerede bilmiyorum :)

evet aynen sabit kalıyorum. iki tane karbon pil ile bile deneyin sonucu göreceksiniz. ya benim ölçü aleti sorunlu. yada matematik kanunları yanlış ikisinden birinde hata olabilir.... belki de ben yanılıyor olabilirim.
hayır yanılmıyorum kesinlikle de haklıyım. seri bağlantıda hem volt hem amper artıyor.... paralel bağlantıda sabit kalıyor :) paralel bağlantıda amper ölçü aletinde sabit gösterir ancak kapasite 2 katı olur. bir yerlerde anlaşamıyoruz ama nerede bilmiyorum :)

Örnek vereyim,

12 volt 60 amper saatlik iki akumuz var.

Seri baglarsak 24 volt 60 amper saatlik bir aku gurubumuz olur.

Paralel bağlarsak 12 volt 120 amper saatlik bir aku gurubumuz olur.

Bilginizi bu sekilde guncellerseniz iyi olur.
Saygilar.

tamam ben güncellerim bilgilerimi. cevap yazdığınız için de tsk ederim. yalnız rica etsem kumandanın pillerini seri ve paralel olarak bağlayıp bir ölçü aletiyle ölçüm yapıp bana öyle cevap yazabilir misiniz acaba gerçekten çok merak ettim doğrusu... bende yanlışlık yapıyor olabilirim. ancak kafayı akü nasıl yapılır konusuna takmıştım bir aralar akü de yaptım hatta ve çalıştırdım da. bu söylediğiniz olay benim pek kafama yatmadı :) şöyle ki ben akü ve pil konusunda baya bir uğraşlar verdim. yaptığım bütün araştırmalarda paralel bağlantıda voltaj ve amper sabit kalırken. seri bağlantıda voltaj ve amperin yükseldiğini gördüm. yani okuyarak değil gerçekten yaparak ölçümleri aldım.

4A bu akülerin boyutu neden bu kadar o zaman aradaki farkı çimentoyla kapatmışlardır kesin :D, size mastır veren okulun bakanlık onaylı olduğuna emin misiniz?

https://www.google.com/search?q=6v+...1.69i57j0l7.4511j0j7&sourceid=chrome&ie=UTF-8
diplomayı kendimden aldım :) bu akülerden elimde var zaten bilmeden konuşmam :) ışıldak tamir ediyorum :) arada bir
https://www.google.com/search?q=4v+...ECAwQBA&biw=1024&bih=657#imgrc=D3u3mP-FD2BJBM:
ha tamam şimdi anladım
2 volt 2 amper bir hucre ise , 2 seri olursa 4 volt 4 amper olmaz. 4 volt 2 amper olur.

Seri devrede voltaj artar akim sabit kalir.

Paralel devrede ise akim artar voltaj sabit kalir.
ha tamam şimdi anladım
sizin bahsettiğiniz konu elektrikle ilgili bir konu yanlış konulardan bahsediyoruz kardeşim. :) akü konusu farklı bir konu ..... elektrikte bağlantı konusu farklıdır. bilginizi tazeleyin lütfen haklısınız şu konuda elektriksel bağlantı yaptığınız zaman paralel bağlantıda voltaj sabit kalır amper yükselir bu tamam mı ?
seri bağlantıda ise voltaj yükselir amper sabit kalır :)
sizin bahsettiğiniz konu elektriksel bağlantılarda geçerli
sizin söylediğiniz şey bu konu ile ilgili değil :)

Moderatör tarafında düzenlendi:
sizin bahsettiğiniz konu elektrikle ilgili bir konu yanlış konulardan bahsediyoruz kardeşim. :) akü konusu farklı bir konu ..... elektrikte bağlantı konusu farklıdır. bilginizi tazeleyin lütfen haklısınız şu konuda elektriksel bağlantı yaptığınız zaman paralel bağlantıda voltaj sabit kalır amper yükselir bu tamam mı ?
seri bağlantıda ise voltaj yükselir amper sabit kalır :)
sizin bahsettiğiniz konu elektriksel bağlantılarda geçerli
sizin söylediğiniz şey bu konu ile ilgili değil :)

Akulerde bahsettigimiz volt ve amper bilgileri elektriksel bilgi degilmidir? Benin bahsettigim konu elektriksel baglanti ama sizin bahsettiginiz baglanti kimyasal mi? Tamamen elektriksel terimler uzerine konusuyoruz. Bu konunun baska bir açıklaması olamazki.

4A bu akülerin boyutu neden bu kadar o zaman aradaki farkı çimentoyla kapatmışlardır kesin :D, size mastır veren okulun bakanlık onaylı olduğuna emin misiniz?

https://www.google.com/search?q=6v+...1.69i57j0l7.4511j0j7&sourceid=chrome&ie=UTF-8
bu akü ve inverter konusunun neden bir türlü çözüme ulaşılmadığı anlaşıldı hesaplarınız baştan sona yanlış arkadaşlar.... kendi bilgilerimden bir an için şüphe duydum doğrusu :) ama gerçekler var ortada bağlantısal hesaplarınızda tamamen yanlışlık var seri paralel bağlantı benim işim. mastır konusu :)

@guzelyalili muhalefet etmek icin mi yaziyorsunuz soylediginiz ve ilk mesajda gorunen resmi olan aku bir mi? Akuyle guc kaynagi arasindaki fark neymis ki elwktriksel baglantisinda mantik baska olsun?
indir.jpeg

Akulerde bahsettigimiz volt ve amper bilgileri elektriksel bilgi degilmidir? Benin bahsettigim konu elektriksel baglanti ama sizin bahsettiginiz baglanti kimyasal mi? Tamamen elektriksel terimler uzerine konusuyoruz. Bu konunun baska bir açıklaması olamazki.
Arkadaşım gerçekten iki farklı konu var ortada akü konusu kendi içinde farklı bir konu senin söylediğin konu ile benim bahsettiğim konu çok farklı.... akü de bağlantı şekilleri farklıdır. üç çeşit bağlantı var Seri bağlantı - Paralel Bağlantı - Karma bağlantı :) bilgin yanlış değil doğru ancak bu konudaki bilgin yanlış..
@guzelyalili muhalefet etmek icin mi yaziyorsunuz soylediginiz ve ilk mesajda gorunen resmi olan aku bir mi? Akuyle guc kaynagi arasindaki fark neymis ki elwktriksel baglantisinda mantik baska olsun?
Ekli dosyayı görüntüle 59509
Arkadaşım muhalefet olsun diye değil... bilginiz bu konuda yetersiz... çok daha fazla araştırma yapın bence :) muhalefet değilim. ama bilginiz yetersiz inanmak istemeyebilirsiniz. ama sizin bildiğiniz şeyin benim anlattığım konu ile ilgisi yoktur.
bana profesyonel üyelik verin :)

Moderatör tarafında düzenlendi:

Forum istatistikleri

Konular
128,188
Kullanıcılar
449,956
Son üye
CharmanDear

Yeni konular

Geri