Brushless motor sürücü devresi yapımı

53974

Selamlar herkese kolay gelsin. Yukarda fırçasız motor sürücü devresinin şeması var bu devreyi çizdim elemanları aynı şekilde hatasız lehimleyerek yaptım fakat motorda hiç tepki Yok volt gidiyor ama akım hiç yok gibi birşey 1A altında stm32F407 ile kontrol ediyorum kartın çıkış voltajı yetmediği için 6 adet pc817 optokuplör kullanıyorum 2 adette 14 bacaklı TC4469 entegresini bunlar sayesinde tetikliyorum 14 bacaklı entegreden çıkan sinyaller sağdaki mosfetlerin sırasıyla açması gerekiyor IRF5305 ve IRL3705 mosfetleri var fakat motora gereken gerilim ve akımı vermeme rağmen hiç tepki Yok yardımcı olursanız çok sevinirim bu Ödevim

Açık şemayı da verseniz iyi olurdu. Doğruluğunu kontrol için.

Açık şemayı da verseniz iyi olurdu. Doğruluğunu kontrol için.

Ekledim Hocam çok teşekkür ederim sadece ı
Sadece girişlerine optokuplör bağladım o da stm32 nin çıkışlarını yükseltmek için çözebilirsek çok memnun olacağım teşekkür ederim

Ekli dosyalar

• BADAEF08-3AAE-4061-94C5-20DEDF60DA1E.png
    BADAEF08-3AAE-4061-94C5-20DEDF60DA1E.png
    516.7 KB · Görüntüleme: 250
Buduğum bir iki hata şunlar.

1- U7 optonun çıkışı ile direnç arası bakır hat çizilmemiş.
2- c4 ve c5 kondansatörleri gnd hattı ile kısa devre o kondansatörleri ne için koyduysan muhtemelen bir gürültü azaltmak filtrelemek için ama yanlış yere bağlı.
3- pcb baskısına göre resimde üstteki tc4469 un 1A 2A 3A 4A VE 4B uçları pozitif gerilime bağlı olmalıdır. Burada sizin pcb nizde 4a ynlış görmediysem gnd ye bağlı düzeltilmesi gerekli.
4- uygulama devrenizde mosfetler doğru yönde ve bacakları doğrumu kontrol edemedim.
5- sanırım beslemeyi J2 ile verdiğinizi düşünüyorum. mosfetlere giden hat pcb de çok dolanıyor. Bu istenmeyen bir durumdur. Bence beslemeyi mosfetler tarafından yapsanız daha iyi idi.
6- en önemli konulardan biri jp3 ve jp1 ile işlemci tarafından sinyal alınmış ama bu sinyalin gnd si yok. Yani burada sinyalin referansı olmadığı için opto devresinden içindeki led yanmayacak. o hattı JP leri 4 pinli yapıp işlemci gnd side buradaki gnd ile birleştirilmesi gerekmektedir. Yada iki gnd birleşmese bile ledlerin opto giriş gnd si ayrılıp ledler işlemci katı gnd si ile irtibatlandırılmalıdır.
7- işlemciye yazdığınız program çalışıyormu onu nasıl test ettiniz?

Şimdilik gördüğüm hatalar bunlar. İmal ettiğiniz pcb önümde olsa daha sağlıklı kontrol edebilirdim.

Kolay gelsin.

Buduğum bir iki hata şunlar.

1- U7 optonun çıkışı ile direnç arası bakır hat çizilmemiş.
2- c4 ve c5 kondansatörleri gnd hattı ile kısa devre o kondansatörleri ne için koyduysan muhtemelen bir gürültü azaltmak filtrelemek için ama yanlış yere bağlı.
3- pcb baskısına göre resimde üstteki tc4469 un 1A 2A 3A 4A VE 4B uçları pozitif gerilime bağlı olmalıdır. Burada sizin pcb nizde 4a ynlış görmediysem gnd ye bağlı düzeltilmesi gerekli.
4- uygulama devrenizde mosfetler doğru yönde ve bacakları doğrumu kontrol edemedim.
5- sanırım beslemeyi J2 ile verdiğinizi düşünüyorum. mosfetlere giden hat pcb de çok dolanıyor. Bu istenmeyen bir durumdur. Bence beslemeyi mosfetler tarafından yapsanız daha iyi idi.
6- en önemli konulardan biri jp3 ve jp1 ile işlemci tarafından sinyal alınmış ama bu sinyalin gnd si yok. Yani burada sinyalin referansı olmadığı için opto devresinden içindeki led yanmayacak. o hattı JP leri 4 pinli yapıp işlemci gnd side buradaki gnd ile birleştirilmesi gerekmektedir. Yada iki gnd birleşmese bile ledlerin opto giriş gnd si ayrılıp ledler işlemci katı gnd si ile irtibatlandırılmalıdır.
7- işlemciye yazdığınız program çalışıyormu onu nasıl test ettiniz?

Şimdilik gördüğüm hatalar bunlar. İmal ettiğiniz pcb önümde olsa daha sağlıklı kontrol edebilirdim.

Kolay gelsin.

Çok teşekkür ederim sağolun mikro işlemci gnd sini ben çektim fakat orda gözükmüyor kodun çalıştığını da debug yaptığımda registerlara giden binaryleri görebiliyorum doğru çalışıyor ben bunu delikli pertinaksta yaptım

Ekli dosyalar

• B3574B45-F755-4707-84B7-FCDAA8116D98.jpeg
    B3574B45-F755-4707-84B7-FCDAA8116D98.jpeg
    116 KB · Görüntüleme: 77
  • 209E1B62-3AA6-44E3-9AF0-4D5F4A4A0214.jpeg
    209E1B62-3AA6-44E3-9AF0-4D5F4A4A0214.jpeg
    112 KB · Görüntüleme: 92
Malesef resim üzerinden takibini gerçekleştiremedim.

Osiloskobunuz var ise ,

işlemci çıkışlarından sinyalinizi görüntüleyiniz.
Aynı sinyali opto girişinde görünüz.
Aynı sinyali optonun transistör girişinde görünüz.
Aynı sinyali TC4469 girişinde görünüz.
Aynı sinyali TC4469 çıkışında görünüz.
Aynı sinyali her kanal için tekrarlayınız. 6 kanalda bu sinyalleri görmeniz gerekiyor. ( uygun çıkışları seri şekilde izleyiniz )

Çift kanallı bir osiloskop kullanırsanız kanalın biri işlemci çıkışında sabit kalsın ikinci kanalı adım adım hangi söylediğim noktalarda var yada yok şeklinde takip ediniz. Sinyal nerede kesiliyor ise sorunu orada aramalısınız.

Adım adım gitmek gerekirse ,

Önce işlemci devresini kurup çıkışlardaki karedalgayı görebilir miyiz? Burada bir pwm sinyali görmemiz gerekiyor değilmi yazılım nasıl hız kontrolü için bize belli periyotta 5 volt genlikte pwm üretecek doğrumudur?

Hocam 12 v çıkış verecek şekilde yaptım aynı yerden hem mosfetleri hemde entegreleri enerjilendirdim

Ayrıca
irl3705 in GATE ucu parçaya önden bakınca en soldaki ucu. Yani alttaki grup mosfetlerin tetikleme ucu GATE en solda.

Sizin mosfetleri montaj şekline ve verdiğiniz pcb şemasına göre sizin mosfetlere direnç bağlantısı en sağda görünüyor. Yani siz gate diye sinyali source ucuna vermiş olmuyor musunuz ?

Bunun kontrolünü yapabilir misiniz şu an ? Çünkü bu şekil ise zaten en başta çalışmama sebebinin en büyük nedeni bu.

osiloskobunuz varmı yada okulda laboratuvarda kullanabileceğiniz osiloskop var mı?

irlz.png

ölçü aleti yok ise, mikroişlemci çıkışlarına ve motor çıkışlarına uygun gerilimli lambalar takarak tüm sinyallerin çalıştığı ve uyumluluğu kontrol edilebilir mi ?

IRL3705 i denediğimde aynı bu şekilde anahtarlanıyordu onun için böyle bağladım
ölçü aleti yok ise, mikroişlemci çıkışlarına ve motor çıkışlarına uygun gerilimli lambalar takarak tüm sinyallerin çalıştığı ve uyumluluğu kontrol edilebilir mi ?

Ölçü aleti var gerilim gidiyor fakat akım Yok

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,961
Son üye
omr70

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri