Bozuk klima

birkaç gündür kıştan kalmış klimaları tamir ediyorum bir tanesinin motorunda problem var ama sargıda herhangi bir yanma yok yanık bir durum gözükmiyor motorun çalışmamasının sebebini nasıl anlayabilirim

serkan_48

Profesyonel Üye
Bu motor kompresor motoru oldugunu farzediyorum kompresor elektrik motoru saglam ve mekanik bir sıkışıklık yok ise kompresorun elektrik devresindeki kalkis kapasitoru deger kaybetmis kurumus olabilir. Yenisi ile degistirmek gerekir.

Bu motor fan motorlari ise ona gore yorum yapmak gerek.

Konu Sah
SEHERYELKEN
evet dogru fan motoru
elektronik kısımda hiç sorun yok o çalışıyor sadece motorda tık yok
baktım yanık bir durumda motorda nasıl yapabilirim yenisini almak istemiyorum tamir tercihim

Son düzenleme:

serkan_48

Profesyonel Üye
evet dogru fan motoru
elektronik kısımda hiç sorun yok o çalışıyor sadece motorda tık yok
baktım yanık bir durumda motorda nasıl yapabilirim yenisini almak istemiyorum tamir tercihim
Oncelikle fan motoru sargi omaj testi yapilmali. Motor sargilari saglam ise kapasitor kontrol edilmeli.

Motor yaniksa sarimi yapilabilir ama su piyasada yenisini almak daha mantikli. Nedeni ise o motorun maliyeti tekrar sarmaktan daha uyguna geliyor.

Fan motorlarında genelde kapasitor arizasi birde rulman sikismasi meydana geliyor.

Tabi bu konustuklarim dis unite fani icin.

Ic unite fanlarinda durum daha vahim onlarin sarimlari daha zordur. O yuzden sarimi yapilmaz genelde. Yenisi ile degistirilir.

Konu Sah
SEHERYELKEN
idış fan ama yanık olduguna dair hiçbir belirti yok

serkan_48

Profesyonel Üye
idış fan ama yanık olduguna dair hiçbir belirti yok
Söylediğim gibi ilk yapilmasi gereken sargi omajlarini olcu aleti ile ölçmek bize fikir verecektir. Elinizde multimetre olcu aleti var ise fanin kablolarini devreden ayirip ölçebiliriz.

Bu dis ünite fan motorlarını direk 220 ile besleyip çalıştırabilir miyiz. 3 tane uçları var. Hangi uclara enerji vermek gerek. Kapasitorle mi çalıştırabiliriz

serkan_48

Profesyonel Üye
Iki uca kapasitor baglanip 220 volt ile calistirlabilir.

Sponsor Bağlantı

Forum istatistikleri

Konular
106,989
Kullanıcılar
397,433
Son üye
limitomi

Yeni konular