Üç kağıtçı ustalar.

kötü niyetli olsam milyonlar götürebilirim. Ama asla müşterilerimden 1 tl hak yemedim. Öncelikle bozuk olmayan bir parçaya asla bozuk diyerek ekstra para istemem! Muadil parça takıp orijinal parası istemem işimi düzgün bir şekilde yapıp işçiliğim 1000 tl mi tutar, kolaydır 500 tl mi tutar, zordur 3000 tl mi isterim gerisi müşteriye kalmış…
Yazdığınız mesajdaki insani değerlerinizden dolayı "Tebrik ederim. "
Kötü niyetli insanlar toplumun her kesiminde var.
Burada savunduğumuz "emeğin hakkıdır."
İşini düzgün yapan, Müşteriyi velinimet bilen saygın ustalara, buradan SELAM olsun.

Muhsin bey bende esnafım turistler ile çalışıyorum kötü niyetli olsam milyonlar götürebilirim. Ama asla müşterilerimden 1 tl hak yemedim. Öncelikle bozuk olmayan bir parçaya asla bozuk diyerek ekstra para istemem! Muadil parça takıp orijinal parası istemem işimi düzgün bir şekilde yapıp işçiliğim 1000 tl mi tutar, kolaydır 500 tl mi tutar, zordur 3000 tl mi isterim gerisi müşteriye kalmış…
Bu konu hakkında daha öncede forumda defalarca yazdım. Her mesleğe ait esnaf grubunda dolandırıcı zihniyette insanlar bulunabilir. Zaten bulunmazsa öldük cennetteyiz derdik herhalde . Ama bu adamları referans alıp meslek gruplarına atar yapan insanlardan bana çok daral geldi . Namuslu insanlar var ama demek hiç sempatik değil bu tavırlar için. Birilerinden kazık yiyorsaniz hakkınızı arayacağınız yer mahkemelerdir. Mesleki forumlar değil.

Son düzenleme:
Gerek meslek icabı gerekse turizm amaçlı yurtiçi ve daha çok yurtdışına çok sık çıkan biri olarak "turizm alanında hiç dürüst esnafa, çalışana denk gelmedim. Hepsi üçkağıtçı, dolandırıcı." mı demem lazım şimdi?
Üstelik turiste neler yapıldığı konusunda ülkemiz hikayelerinden pehlivan tefrikaları yazılabilecek kadar çok gerçek malzeme varken.
Olur mu böyle genelleme?

Gerek meslek icabı gerekse turizm amaçlı yurtiçi ve daha çok yurtdışına çok sık çıkan biri olarak "turizm alanında hiç dürüst esnafa, çalışana denk gelmedim. Hepsi üçkağıtçı, dolandırıcı." mı demem lazım şimdi?
Üstelik turiste neler yapıldığı konusunda ülkemiz hikayelerinden pehlivan tefrikaları yazılabilecek kadar çok gerçek malzeme varken.
Olur mu böyle genelleme?
Turizm olayı bambaşka bir mevzu . Turizm esnafı bizim memlekette 3 ay çalışıp 9 ay yediği için uçana kaçana çakmak için miki havada gezer .

Ben de artık tamirat işlerini PC anakart tamirini kendim yapmak istiyorum. Ufak tefek işleri yapıyorum. Youtube dan tamir kanallarını izliyorum. Kendime kitap aldım. Ama devreleri anlayamıyorum. Youtube de usta besleme kartı tamir ediyor mesela akım buradan doğrultucuya gidiyor. Sonra filtre kondansatörü ne gidiyor mosfetler sürüyor diyor vs. Hiçbirşey anlamıyorum. Başka bir usta anakart tamiri yapıyor şema üzerinden. Ama şemada yüzlerce yok var yüzlerce kondansatör var arapsaçı gibi. Ama anlatan kişi çok basit birşeymiş gibi anatıyor. Bir yolu takip ediyor deiğer yollar vs. Sanki süs için hiçbirşey anlamıyorum. İçim içimi yiyor elektronik tamiri i öğrenmek için

Ufak tefek formatlama, parça değişim işlerini yaparsınız da ...
Yeri geliyor içinden çıkılmaz arızaları, distribütör servisleri bile çözemiyor.
Kartı veya cihazı değiştiriyor. Onarım işleri biraz zordur. Saç baş yoldurur.
Ben bu işin Piriyim diyen insan bile işin içinden çıkamıyor, onarımı tamamlayamıyor. Yeri geliyor 8-10 farklı teknik uygulaniyor. malzeme, çip, BIOS değiştiriliyor. Günlerce uğraşıyor yine sorun çözülemiyor.
O kadar kolay değil.
Ama onarımı da yapınca, arkaya yaslanıp, insanın yüzünde mutlu bir gülümseme de oluyor.

Yüzlerce farklı marka model bilgisayar var. farklı bios ve çipleri, yazılımlar, şemalar programlayıcılar, ölçüm cihazları , yedek malzemeler için on binlerce lira lazım.
Yüzlerce kombinasyon, yüzlerce farklı arıza türü, binlerce farklı malzeme, eldeki yeterli/yetersiz imkanlar , cihazlar , profesyonel iş çözme teknikleri, kara düzen tamir teknikleri.
Zor çok zor ...

Bir işlemci veya Kuzey -güney çip değiştirmek için bga makinesi gerekli dir. En ucuzu 70-80 bin TL.
Bir termal kamera 15-20 bin TL, 3-5 programlayıcı 20-30 bin. Ölçüm cihazları, sarf malzemeleri, büyük paralar
Kısaca istemek yeterli değil.
Macera olsun diye değil
Çok istemek lazım.
Fakat şu var. Kazancı az meslektir.
Parasına puluna maaşına bakmadan istenilen işin en başından başlamak üzere çıraklık seviyesinde iyi bir serviste bir kaç yıl işi öğrenmek lazım sonrası duruma şartlara göre gelişir .
Bu meslekte para kazanmak zor.
Getirisinden çok götürüsü var
Tanıdığım Yılların ustası dır benim gözümde pir dir.
"Ustam derim, saygı duyarım" adam hala kira da oturuyor.
Başka bir tanesi ekran kartları tamiri ustası dır . Çok bilgilidir derya deseniz yeridir.
Ama gelin görün ki ...
Evi kira, iş yeri kira, bir çok gideri var, bir de üstüne üstlük sigara içer. Dünya kadar masraf...
Yıllar geçse iki yaka Bir araya gelmez.
İçinden çıkamadığım arıza türlerini sorduğum bir ustam, yüksek kiralara dayanamayıp, dükkanını kapatıp, onarım işlerini evinden yapıyor.
Demem o ki, sadece mesleği sevmek ve bilgili olmakta yetmiyor.
Önerim;
Düzgün maaşı olan severek çalışabileceğiniz işiniz olsun veya sermayeniz varsa kendi işinizi kurup çalışın.

Elektronik uğraşı hobi de olsa/meslekte olsa güzeldir. Gençlere özellikle öneririm.
Kötü alışkanlıklardan, kötü arkadaşlardan korur.
Uğraşırken, İnsanı dinlendirir. sakinleştirir.
Zamanın nasıl geçtiğini anlamazsınız.
Elektronik hobi düzeyinde de olsa, her zaman, her yaşta olur.

Gençlere nasihat şeklinde, güzel bir yazı oldu...
İyi günler,

Son düzenleme:
İnsan her işi yapamaz zaten yapmasıda beklenemez .
Herkes birbirine muhtaçtır .
İyi insanlar kötü insanlar çıkacaktır .
Yeterki iyi insanlar çok olsun .

Üç kağıtcı kendini kandırır hadi bu dünyada işi yolunda diyelim ya öldükten sonra .

Ustası , doktoru , memuru , tüm meslekle , daha doğrusu tüm insanlık diyebiliriz .
Üç kağıtçılar her tarafta genelleme yapmayalım .
Bu söz doğru yaklaşım değildir .
Burada kişiyi bağlar .
İspatlanmış ise üç kağıtcının ismi ve soyadını vermek yeterlidir .

Daha öncede yazdım dürüst bulmak zor
Önce kendimize bakalım ne kadar üç kağıtcıyız , yoksa değilmiyiz .

Kolay Gelsin . Sağlıcakla ....

Daha güzel nasıl anlatılabilir ki...

Not: @mezya eln ; cümleler de, nokta ve virgülden sonra bir boşluk bırakın.
Yazılar daha rahat/net okunur..
benim bu konuda anlattığım ustaların bozuk olmayan parçalara bozukmuş gibi ekstra para almaları.
yoksa pahalı yapmış fazla işçilik almış bu konu değil gayet açık anlattığımı sanıyorum...

Forum istatistikleri

Konular
128,195
Kullanıcılar
449,972
Son üye
Emirhan6161

Yeni konular

Geri