Bozduğum Peltieri Çalıştırmayı Başardım

karadvt

Katılımcı Üye
Merhabalar.

Burada anlatacaklarımı bir yerden öğrenmedim. Yani uzun vadeli test edilmedi. Tamamen bir anda aklıma geldi ve amatörce bir deneme sonucunda ortaya çıktı. Sonra senin yüzünden şöyle oldu, böyle oldu demeyin lütfen.

Bu peltieri nasıl bozduğum da şu konuda yer alıyor (Peltieri Doğrudan Bu Şekilde Bağlamayın-Tıkla) . Peltiere 12 v verince hiçbir tepki yok. Akım vs de çekmiyor. Aslında amacım ben ettim siz etmeyin şeklinde açtığım o konuda süreci kesmekti ama çalıştırmayı başarınca paylaşmak istedim.

Başlıyorum

Öncelikle peltierin kenarlarındaki silikona benzeyen yapışkanı ince bir tornavida ile hücrelere (adı başka bir şey de olabilir onların, bilmiyorum) zarar vermeden çıkardım. Bir ucundan tutunca şerit halinde geliyor o yapışkan.

Sonra güç kaynağını 4 volta düşürdüm (2 volt civarı daha ideal bence. Çünkü kısa devre yapıyor zaten. Ben ümitsiz olduğumdan çok dikkat etmemiştim). Kısa devre yapınca berbat bir koku çıkıyor. Karpiti bilenler dediğimi anlayacaktır. Karpiti suya atınca yayılan kokuya benziyor sanki.

Bu arada peltier kabloları birer hücreye lehimlenerek tutturulmuş. Ben güç kaynağının eksi ucunu peltiere direkt bağladım. Güç kaynağının artı ucuna ince bir tornavida taktım ve hücrelerin arasında (özellikle artı kutba yakın yerlerde) gezdim ve hemen artı kutbun yani kırmızı kablonun bir yanındaki hücreye tornavida temas edince peltier çalıştı. Güç kaynağını kapattım.

O hücrenin üzerini ve tabanını aynı ince tornavida ile biraz kazıdım. Tabanını sarı gördüm. Bakır olsa gerek. Orayı fazla kazıdım ve no-clean flux damlattım. Muhtemelen flux olmadan da olur ama benmki iş olsun işte. Dediğim hücreye ince havya ucu ile lehim yaptım. Lehimi biraz zor tutuyor. O yüzden eriyen lehimin çok az hücrenin içine gitmesine müsaade ettim ki iyi tutsun. Kabloyu da o hücreye lehimledim.

Sonuç olarak peltier çalışıyor ama ne kadar dayanır bilemem tabi. Fotoğrafları da ekliyorum.

Kafanızı şişirdim. Okuduğunuz için teşekkür ederim :)

1.jpg2.jpg3.jpg4.jpg

Son düzenleme:
araştırmacı teknisyenlik buna denir işte. elinize sağlık.

araştırmacı teknisyenlik buna denir işte. elinize sağlık.

Rica ederim ama teknik bilgim hobi amaçlı araştırmalardan ibaret. Yaş da ilerliyor ama kısmet olursa illeride eğitim alarak daha da gelistirmek istiyorum. Bu aşamada benimki biraz eli ayağı durmamak oluyor galiba :D

iyi yolda ilerliyorsunuz bence. teneke kutu içindeki kompanzasyon kondansatörlerini söküp dağıtmışlığım vardır eski günlerde. sadece içindeki deşarj dirençlerini görmek için.

Selamlar, peltier ile baya bi içli dışlı olmuşsunuz tebrikler :)
Size bir konuda sorum olacak. Peltierler hep bir soğutucu metal üzerinde çalıştırılıyor, ben ısınan tarafı yine standart sulu ya da fanlı teknikle soğutup, soğuyan taraftaki ısıyı direkt suya vermek istiyorum. Resimde de göründüğü üzere kırmızı soğuk taraf suyun içinde kalacak misal 5 lt merak ettiğim bu suyu ne oranda soğutur. 220 Watt peltier

Ekli dosyalar

• 5D1BAC29-67CC-45F7-B94F-C637277CDE19.jpeg
    5D1BAC29-67CC-45F7-B94F-C637277CDE19.jpeg
    45 KB · Görüntüleme: 29
Datasheet indeki deger kadar sudan isi ceker. Peltier in bir modeli varmi?

Ekli dosyalar

• E32908EC-2928-476C-88D4-8846064786FB.png
    E32908EC-2928-476C-88D4-8846064786FB.png
    320.2 KB · Görüntüleme: 17
  • 0C0B9F9D-44DE-4D58-826D-DD1A062B5B8B.png
    0C0B9F9D-44DE-4D58-826D-DD1A062B5B8B.png
    313.6 KB · Görüntüleme: 16
Merhaba,

Tec 12715 140 watt isi çekebiliyor.
Tec 12730 280 watt isi cekebiliyor.

cBWkPQ5jcjdSu2iZAGl3utQDrh0ClAxOhoU8hbBVs&usqp=CAU.jpg

Forum istatistikleri