Bozduğum Peltieri Çalıştırmayı Başardım

karadvt

Katılımcı Üye
Katılım
7 Kas 2017
Mesajlar
602
Puanları
58
Merhabalar.

Burada anlatacaklarımı bir yerden öğrenmedim. Yani uzun vadeli test edilmedi. Tamamen bir anda aklıma geldi ve amatörce bir deneme sonucunda ortaya çıktı. Sonra senin yüzünden şöyle oldu, böyle oldu demeyin lütfen.

Bu peltieri nasıl bozduğum da şu konuda yer alıyor (Peltieri Doğrudan Bu Şekilde Bağlamayın-Tıkla) . Peltiere 12 v verince hiçbir tepki yok. Akım vs de çekmiyor. Aslında amacım ben ettim siz etmeyin şeklinde açtığım o konuda süreci kesmekti ama çalıştırmayı başarınca paylaşmak istedim.

Başlıyorum

Öncelikle peltierin kenarlarındaki silikona benzeyen yapışkanı ince bir tornavida ile hücrelere (adı başka bir şey de olabilir onların, bilmiyorum) zarar vermeden çıkardım. Bir ucundan tutunca şerit halinde geliyor o yapışkan.

Sonra güç kaynağını 4 volta düşürdüm (2 volt civarı daha ideal bence. Çünkü kısa devre yapıyor zaten. Ben ümitsiz olduğumdan çok dikkat etmemiştim). Kısa devre yapınca berbat bir koku çıkıyor. Karpiti bilenler dediğimi anlayacaktır. Karpiti suya atınca yayılan kokuya benziyor sanki.

Bu arada peltier kabloları birer hücreye lehimlenerek tutturulmuş. Ben güç kaynağının eksi ucunu peltiere direkt bağladım. Güç kaynağının artı ucuna ince bir tornavida taktım ve hücrelerin arasında (özellikle artı kutba yakın yerlerde) gezdim ve hemen artı kutbun yani kırmızı kablonun bir yanındaki hücreye tornavida temas edince peltier çalıştı. Güç kaynağını kapattım.

O hücrenin üzerini ve tabanını aynı ince tornavida ile biraz kazıdım. Tabanını sarı gördüm. Bakır olsa gerek. Orayı fazla kazıdım ve no-clean flux damlattım. Muhtemelen flux olmadan da olur ama benmki iş olsun işte. Dediğim hücreye ince havya ucu ile lehim yaptım. Lehimi biraz zor tutuyor. O yüzden eriyen lehimin çok az hücrenin içine gitmesine müsaade ettim ki iyi tutsun. Kabloyu da o hücreye lehimledim.

Sonuç olarak peltier çalışıyor ama ne kadar dayanır bilemem tabi. Fotoğrafları da ekliyorum.

Kafanızı şişirdim. Okuduğunuz için teşekkür ederim :)


1.jpg2.jpg3.jpg4.jpg
 

Ekli dosyalar

Son düzenleme:

el_emek

Üye
Katılım
19 Eki 2008
Mesajlar
387
Puanları
33
araştırmacı teknisyenlik buna denir işte. elinize sağlık.
 
Konu Sah
K

karadvt

Katılımcı Üye
Katılım
7 Kas 2017
Mesajlar
602
Puanları
58
araştırmacı teknisyenlik buna denir işte. elinize sağlık.
Rica ederim ama teknik bilgim hobi amaçlı araştırmalardan ibaret. Yaş da ilerliyor ama kısmet olursa illeride eğitim alarak daha da gelistirmek istiyorum. Bu aşamada benimki biraz eli ayağı durmamak oluyor galiba :D
 

el_emek

Üye
Katılım
19 Eki 2008
Mesajlar
387
Puanları
33
iyi yolda ilerliyorsunuz bence. teneke kutu içindeki kompanzasyon kondansatörlerini söküp dağıtmışlığım vardır eski günlerde. sadece içindeki deşarj dirençlerini görmek için.
 

Sponsor Bağlantı

Forum istatistikleri

Konular
108,142
Mesajlar
763,543
Kullanıcılar
401,590
Son üye
elanterikci

Yeni konular

Üst