Bosch İki Programlı Bulaşık Makinesi Arızası

Merhaba arkadaşlar,

YouTube'daki benzer sorunu olan bir arkadaşın tavsiyesiyle ve benim de tahminim üzere motorun kondansatörünü değiştirdim. Eski kondansatör; %5 tolerans, 9 uF, 300 VAC idi... Maalesef aynı özelliklerdekini bulamadım. Onun yerine 10uF, 400-450 VAC taktım.
Bu sefer motor bir 10 saniye gayet düzgün çalıştı. Sonra dönmek için biraz zorladı ama yapamadı. (Sanki gücü yetmedi veya birşey sıkıştırıyor gibiydi) Makine programdayken kapağı açıp kapatınca bu senaryo tekrar etti, yani motor yine bir 10-20sn düzgün çalıştı sonra durdu.
Ve motor iyice ısındı. Hatta bir parça koku da geliyordu. Ben de yeni kondansatörü çıkarıp tekrar eskisini taktım.

Bununla ilgili bir yorumu olan var mı arkadaşlar? Nedir bu kondansatörün işlevi tam olarak? Daha evvelden 'motora kalkış gücünü vermek' diye okumuştum. Motor, eski kondansatör takılıyken hiç dönmezken yenisinde neden bir miktar çalıştı ve ardından neden yeniden durdu? Fazla ısınmasının sebebi neydi?

Motorun videosunu ek'teki adresten izleyebilirsiniz..

Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim..
kardeşim bir yanlışlık olmasın bu motorda ya 4 yada 5mf dan yüksek kondansatör çıkmaz sizn motorun içinde yabancı madde var gibi söküp içine bakın

kardeşim bir yanlışlık olmasın bu motorda ya 4 yada 5mf dan yüksek kondansatör çıkmaz sizn motorun içinde yabancı madde var gibi söküp içine bakın
Abi 'mF' seviyeleri çok yüksek.. 'uF' olması lazım. Resimdeki de motordan çıkan kondansatör.

Ekli dosyalar

• IMG_20190714_223127.jpg
    IMG_20190714_223127.jpg
    282.8 KB · Görüntüleme: 41
Arkadaşlar motoru değiştirmek en son çözüm olarak gözüktü ancak onu da kendim yapamadım. Tamirciye sordum; 170-180 lira civarı bir ücrete motoru tamir ettirebileceğini, 120 lira civarı da el ücreti alacağını söyledi. Toplamda 300 lira benim için çok pahalı geldi, tamir ettiremedim. Mecbur makineyi sattım.

Yardım edip bilgilerini paylaşan herkese teşekkür ederim.

Su aldıktan sonra motoru devreye giriyormu yoksa suyu aldiktan sonra tekrardan bosaltiyormu
hocam merhaba bende de bir bosh bulaşıkmakinası var su alıyor ama suyu geri boşaltıyor motor hiç devreye girmiyor nedeni ne olabilir musluk ışığı hatası yanıyor

Bosch power 55 bulasik makinasi su alirken su cebindeki orjinal delikten su akıtıyor nedendir 20210809_163720.jpg

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri