Bobin

thebeyin

Üye
bir iletkenin bir ucuna faz diğer ucuna notr bağlarsak kısa devre olur neden bobinde olmuyor sigorta atmıyor

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Bu konu oldukça geniş bir konu.

Burada deneylerle en başından anlatmışlar.

Son düzenleme:
arkadaşım bobinin iki ucuna elektrik ver (varsayılan seninde dediğin gibi şebeke gerilimi AC 220 volt) ya sigorta atar yada bobin yanar. oldum olası AC yi hiç sevmem. normal şartlarda doğrudan bobin üzerine 220 verilmez . bobin nedir sorunun cevabını bu linkten okuyabilirsin.

Bobine direk enerji verilebilir, zaten trafolar,motorlar v.b yükler direk enerji verilerek çalışır. Hatta 220 den büyük voltajlarda 400 -2300- 34500 volt ve daha büyük gerilimlerde bile bobinlere direk enerji verilir. Kısa devre olmamasının nedeni aktiften kaynaklanan direnci ve buna ek olarak Endüktif reaktanstır. İkisinin vektörel birleşimi empedans yani alternatif akımdaki direnci oluşturur.

direnç.jpg

Son düzenleme:
Bobine direk enerji verilebilir, zaten trafolar,motorlar v.b yükler direk enerji verilerek çalışır. Hatta 220 den büyük voltajlarda 400 -2300- 34500 volt ve daha büyük gerilimlerde bile bobinlere direk enerji verilir. Kısa devre olmamasının nedeni aktiften kaynaklanan direnci ve buna ek olarak Endüktif reaktanstır. İkisinin vektörel birleşimi empedans yani alternatif akımdaki direnci oluşturur.

Ekli dosyayı görüntüle 70856
ustam be ben o kadar büyümedim dediğim gibi ben tamirciyim, yumruğumdan büyük bobine daha denk gelmedim , dediğim gibi ben küçük adamım

ustam be ben o kadar büyümedim dediğim gibi ben tamirciyim, yumruğumdan büyük bobine daha denk gelmedim , dediğim gibi ben küçük adamım

Estağfurullah sayın abim ben size muhalefet olmak için yazmadım, sadece okuyanların yanlış bilgi edinmemesi için yazdım. Alıntıma kırıldıysanız özür dilerim.

Estağfurullah sayın abim ben size muhalefet olmak için yazmadım, sadece okuyanların yanlış bilgi edinmemesi için yazdım. Alıntıma kırıldıysanız özür dilerim.
estağfurullah. bilmemek değil öğrenmemek ayıp, ben sadece bildiğim kadar konuşurum. hep derim AC yi sevmem diye beni aşan konuda da yorum yapmam. zaten verdim linkte ac kullanımı da yazmış ama benim alanım dışı. soruyu soran arkadaşa teşekkür etmek lazım, böyle yetersiz sığ sorular sayesinde bilgi sahibi oluyoruz. zaten ben bobini nerede gördüm ki zaten, ya bilgisayar ana kartında, ya kaynak makinesinde ya da invertör içinde, yerindeyse sağlamdır ayakları oynamış yada çıkmışsa lehim ister. dedim ya tamirciden bu kadar olur. sen benim kusurumu bakma...

Forum istatistikleri

Konular
128,214
Kullanıcılar
449,995
Son üye
osmanguney15

Yeni konular

Geri