Bir Trafonun Kaç WATT'lık Olduğunu Nasıl Anlarız?

omer980

Üye
s.a kolay gelsin herkeze elimizde bulunan bir trafonun kac waat lık olduğunu nasıl anlarız ?? trafonun resimleri

7586.jpg

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
kardeş kaç volt verdiğini biliyodursun elbet tarafoyu bağlayıp kaç volt olduğuna bak 12 volt mesela multimetren bağlı durur iken başka bi multimetre ilede bir yük bağla ama bağladığın yükün amperini ölç diğer multimetre ile amperi yükselt amper yükselir iken voltmetrendeki değerde çok bir değişim olduğu andaki amper değerine bak w=amper/çarpı/volt bulduğun değerleri yerleştir amperi budur ama bu zor diyosan elindeki mesela bi ampül olur waltlarında sırayla bağlıyarak bulabilirsin

60w gibi birsey. Tam boyut anlasilamiyor ama cikis voltaji yuksek gibi 24-48v arasi. Arkadasin dedigi gibi nuve kesit alaniyla basit bir yaklasik hesap vardi da hatirlayamadim. Ayni buyuklukte bir trafo gorursen onun wattaji kadardir

keşke yanına ölçü olabilecek bir şey koysadınız.örneğin cetvel yada metre gibi
.sayın yöneticinin de dediği gibi nüve nin enini ve boyunu yazabilseydiniz. tahminim 20 - 30 w arasıdır.

cıkıs voltası ac 18 volt yarın da trafoyu acıp nüve kesitini ölcem

ilk resimde eski televizyondan söktüm cıkıs voltaşını bilmiyorum cünkü sökerken 220 giriş ucu koptu

bu trafonunda cıkısta kac volt verdiğini bilmiyorum bu trafo kac wattlık?

enine boyuna yüksekliğine ölctüm

trafoyu nüve kesiti 4.5 cm resimde göstermeyi unutmusun:)

Son düzenleme:
ilk resimde eski televizyondan söktüm cıkıs voltaşını bilmiyorum cünkü sökerken 220 giriş ucu koptu

bu trafonunda cıkısta kac volt verdiğini bilmiyorum bu trafo kac wattlık?

enine boyuna yüksekliğine ölctüm

trafoyu nüve kesiti 4.5 cm resimde göstermeyi unutmusun:)
30 Watt civarında.

Trafolarda bobinin sarılmış olduğu saç paket {göbek] alanı gücü belirler.Bu paketin kesit alanını karesi maksimum gücü verir.Bu güç Volt-amper VA. olarak ifade edilir.Watt ifadesi kayıplar dolayısile biraz azalır.Resimdeki trafonun göbek kesit alanı 1,9X2,4=4,56 cm.kare,güç ise 4,56X4,56=20,8 VA. olarak hesap ve pratik olarak kabul edilir.Kolay gelsin.

Trafolarda bobinin sarılmış olduğu saç paket {göbek] alanı gücü belirler.Bu paketin kesit alanını karesi maksimum gücü verir.Bu güç Volt-amper VA. olarak ifade edilir.Watt ifadesi kayıplar dolayısile biraz azalır.Resimdeki trafonun göbek kesit alanı 1,9X2,4=4,56 cm.kare,güç ise 4,56X4,56=20,8 VA. olarak hesap ve pratik olarak kabul edilir.Kolay gelsin.

Trafonun gücü gauss değerine görede değişir. Siz hesaplarken kaç alıyorsunuz?
Fotoğraftaki trafo piyasada seri olarak üretilen 35 Watt gücündeki trafodan bir kaç mm daha kısa.

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri