bina otomasyonu standardı BACnet uyumlu markalar.

sambay

Üye
BACnet (Building Automation and Control Network).

-Bina otomasyonu için oluşturulmuş data haberleşme protokol standardıdır.

-BACnet, binalarda farklı amaçlar için kurulan farklı protokollerde haberleşen ve farklı üreticilerin sistemlerinin birbirine entegre edilebilmesi zorunluluğunun ve yüksek maliyetinin ortadan kaldırılması için çıkarılmıştır.

Bu protokole uyumlu markaların listesini aşağıda BACnet in sitesine ait linkte görebilirsiniz.

-Çoğunluğunu hvac otomasyonunun oluşturduğu listede ayrıca yangın, güvenlik ve kartlı geçiş sistemi üreticileri ağırlıklı olup birkaç tanede endüstriyel otomasyon sistemi üreticiside mevcut.
(listede firma linkleri mevcut değil ,firma isimlerini kopyalayıp googlede aratıp firmaların sitelerine ulaşabilirsiniz)
http://www.bacnet.org/VendorID/BACnet Vendor IDs.html

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Backnet ve benzeri (örneğin Modbus) haberleşme protokollerinin çıkış nedenini anlarsak nerede kullanacağımıza da karar verebiliriz.
Diyelim Frekans Invertorlu bir pompa var ve bunu otomasyon ile entegre etmek istiyorsunuz. Klasik sistemde şu noktalar bulunur.
Frekans invertörü role çıkışlarından, pompa çalışıyor ve arıza bilgileri.
Analog çıkışından(0-10V ya da 4-20mA) çalışma yüzdesi ve birde analog girişine göndereceğiniz kontrol sinyali.
Bu sinyallerin her biri içinde iki damarlı kablo çekeceksiniz.
Eğer haberleşme protokollerinden herhangi biri ile haberleşirseniz. Sadece bir data kablosu çekerek bu bilgilerden çok daha fazlasını alabilirsiniz.
Örneğin çalışma frekansı, motorun her bir fazdan öektiği akım ya da arıza kodu gibi.
Bu yüzden yeni nesil akıllı binalarda bu protokollere ihtiyaç artarak devam ediyor.
Hangisinin etkin olacağını ise zaman gösterecek. Ama benim favorim LONWORKS.

Arkadaşlar merhaba,

Çalıştığım işletmede bazı cihazları modbus ile izliyoruz.Sistemler devreye alınırken ben çok iyi eğitim almıştım.Sonradan değişiklikleri falan hep ben yaptım.Yani kısacası modbus bilgim var.Ama sormak istediğim Bacnet.
Bunda da aynı modbus adresleri gibi adres listesimi var?
2 kablo ile yine 485 ile mi haberleşiyor, yoksa tcp/Ip ilemi?
bacneti modbus veya lon cevirmek için konvertörler varmıdır?
Aslında daha çok sey sormak istiyorum ama , sizi sıkmadan bunlara bir cevap alabilirsem, cevaplardan öğrendiklerime göre yeni sorular ekleyebilirim.
Şimdiden herkese çok teşekkür ederim.

malesef bacnette kendi içinde bir kaç çeşide ayrıldı, iki kablolu MSTP, veya ethernet üzerinden BacnetIP, Lontalk,ARCnet... gibi. yani ethernetIP'li bir yazılımn varsa diğer bacnet türleriyle haberleşmek için router kullanman gerekiyor. adresleme modbus, lon vs gibi. Modbustan veya başka bir protokolden BACnete dönüştürmek için gatewayler kullanılıyor.

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,965
Son üye
Pentium55

Yeni konular

Geri