Bilginize ihtiyacım var..

Arkadaslar öncelikle yarcımcı olabilecek olamayacak herkese teşekkür ederim. benim sorunum şu : şimdi bi hortumun içinden süt geçtiğini düşünün bu hortumun içinden geçen sütün kaç litre oldugunu ne şekilde ölçebilirim ?

yapmaya çalışmak istediğim şey aslında şu : büyükbaş haywan sağım sisteminde sağım yapılan sütü ölçmek .. bunuda eger yapılabilirse memeliklerden cıkan sütün toplanıp bi boru vasıtasıyla güğüm içine doluyor bu borunun içinden geçerken sağım bitiminde kaç litre geçtiğini nasıl bulabilirim bu sistemi nasıl oluşturabilirim ?

Son düzenleme:
Yeni bulaşık makinalar da su seviyesini kontrol eden manyetik sayıcılar kullanılmakta bir tane tedarik edip (beyaz eşya servis veya yedek parçacılarından)kısa bir yazılımla da net bir sonuç alabilirsin

Evlerde ve işyerlerinde kullanılan su saatlerini düşünün,bu saatler bildiğim kadarıyla sabit çaplı bir borunun içinden geçen suyun akışını ölçüyor ve mekanik olarak bir sayıcı vasıtasıyla göstergeden metreküp biriminden okunuyor,sizde buna benzer bir mekanik ile sütün akışına göre litre miktarını ölçebilirsiniz.

evet yapabiliceğin suan ki teknolojıyle sütlerin geçtiği lıtreyı gormek ıstedıgın bölüme debimetre bağlamak onada yazılım gerekicek maaliyetlı olucak... bence siz güğümlerinize şeffaf hortumdan litre göstergesi yapın güğüme kaç litre süt girdiğini öyle görün çünkü ha hortumdan geçmiş ha güğümde görmüşsünüz sonuçta ineğe dur dıyemezsınız :) yada litre tamamlandıgında sıstem dursun gıbı bı dusuncenız yoktur o yuzden en guzelı şeffaf hortumdan sıfır maaliyetle bı lıtre göstergesi yapmak kendı ölçümlerinizle litreleri çizersiniz ınekten kaç litre süt çıkmış görebılırsınız gerek yok puls modül yazılım falan bu işlere biz işletmemizde kazanlarımızda kı sıvı miktarını böyle görüyoruz kazanda ne kadar sıvı oldugunu yanı pek parlak bı fıkır değil ama bence modüle yazılıma gerek yok. teşekkürler

Arkadaslar öncelikle yarcımcı olabilecek olamayacak herkese teşekkür ederim. benim sorunum şu : şimdi bi hortumun içinden süt geçtiğini düşünün bu hortumun içinden geçen sütün kaç litre oldugunu ne şekilde ölçebilirim ?

Arkadaşım bu işlemi basit bir şekilde yapmak ve tam sonuç almak istersen.Öncelikle Sütün geçtiği boru üzerine bir akış sivici koymalısın bu siviçten aldığın 4-20 mA değeri bir göstergeye yansıtarak değerleri görebilirsin. Toplam için

evet yapabiliceğin suan ki teknolojıyle sütlerin geçtiği lıtreyı gormek ıstedıgın bölüme debimetre bağlamak onada yazılım gerekicek maaliyetlı olucak...

dediği gibi bir yazılım gerekir. Ama bu işlemi kendi içerisinde yapan cihazlar var.

İstersen sütün dolduğu tanka 4-20 mA bir basınç cihazı takıp bunu enelsan 102 ye aktarıp sonucu ekranda lt olarak görürsün.Geçen süt miktarınıda sağım başlangııcı ile sağım sonu zamanını saydırarak hesaplayabilirsin.

tankın 20 lt ise başlama ve bitiş 10 dkk ise dakikada 2 lt gibi :)

bence esas doldurma kabından önce yayvan olmayan çokta sivri olayacak tabi bir kab olsun. bir borunun içinden geçirerek bir pipet düzeni hazırla o pipetin bir ucuna top diyeyim artık (kabın içinde olan kısma) diger ucuna metal bir parça yada mıknatıs gibi bir şey tak yanında da süt seviyesi yükseldikçe algılayan indüktüf sensör yada manyetik sensör hangisi ekonomik gelirse.ben önce sıra sıra LDR (örmegin 2 litrede bir) yapar basit bir devreye kontak çıkışı alıp bunu dandik bir sayıcıda saydırırdım.istediğin değerde set edip hem sağmayı durdurur hemde esas doldurmak istediğim kaba aktaracak bir selenoid valfi çektirirdim.benim teorim bu.:)kolay gelsin
bir de arkadaşın dediği gibi yanında bir hortum koy içine mıknatıs koybuğun bir pinpon topunun içine salla tabi her litrede(yada ölçmek istediğin değerlerde) bir manyatik sensör koyman gerekir.bunu bir makinada yağ seviyesini ölçmek için uygulamışlar belki fikir olur

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,409
Kullanıcılar
450,315
Son üye
Süleyman 81

Yeni konular

Geri