GENEL BİLGİ ALMAK İSTİYORUM

ghost-x-

Üye
Arkadaşlar öncelikle hepinize iyi günler.
Bir süredir ihtiyacım olan çoğu bilgiyi bu sayfadan edindim o yüzden hepinize teşekkür ederim :)
Benim bazı konularda yardıma ihtiyacım olacak , pek çoğunda da yardımcı olabileceğinizi düşündüm.
Öncelikle şunu söylym ben küçüklüğümden beri elektrik işinde çalışıyorum ancak ; bulunduğum yer küçük bir ilçe olduğu için teknolojiyi biraz geriden takip ediyoruz diyebilirim.
burada pek çok binanın elektriğini hep öğrendiğimiz şekilde çeker öyle devam ettirirdik.
Bi süre işime ara verip döndükten sonra bazı şeyleri gerçekten yanlış yaptığımızı farkettim bunları düzeltmek için araştırmalar yapıyorum, en sağlıklı işi yapabilmek ve kimseye karşı mahçup olmamak için
daha sonrada birbiriyle çelişen bilgilerle karşılaşıyorum herhangi bir hesaplama yöntemi bilmediğim içinde kararsız kalıyorum örneğin site içinde nya tek telli 2.5 mm kablonun max taşıyabileceği amper değeri 18 20 arası söyleniyor kabloların kendi sitesinde ise boru içinde 21 A havada 27 A olarak görünüyor hangisinin doğru olduğuna karar veremiyorum .
bilgilerinize ihtiyacım olan bazı konular :
tesisatta kaç mm'lik kesit kablo kullanmam gerektiğini nasıl belirlemeliyim ?

tesisatın ihtiyacı olan amper değerini nasıl belirleyebilirim ?

bir dairenin topraklama sisteminin sağlıklı olup olmadığını nasıl öğrenebilirim ?( örneğin arızaya gittiğim yerlerde toprak hattınının nötre bağlı olduğunu görüyorum ancak bazı yerlerde bağlantıyı göremiyorum bunun nötre mi yoksa toprağa mı bağlı olduğunu nasıl öğrenebilirim )

çoğu bilgi projelede mevcut ancak elimde proje olmadan yaptığım daireler mevcut olduğunda zorda kalıyorum bu konularda beni bilgilendirimisiniz acaba
şimdiden teşekkür ediyorum ...

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
çinde kararsız kalıyorum örneğin site içinde nya tek telli 2.5 mm kablonun max taşıyabileceği amper değeri 18 20 arası söyleniyor kabloların kendi sitesinde ise boru içinde 21 A havada 27 A olarak görünüyor hangisinin doğru olduğuna karar veremiyorum .
Priz linyelerinde 16A sigorta kullanılır sigorta kullanırken dikkat etmemiz gereken en önemli nokta kullandığımız sigortanın akım taşıma değerinden küçük sigorta kullanmaktır.
tesisatta kaç mm'lik kesit kablo kullanmam gerektiğini nasıl belirlemeliyim ?
Prizlerde 2,5 nya lambalarda 1,5 nya kablo kullanılmalıdır ve ttr kablo lardan tesisatlarda uzak durmak gereklidir.
bir dairenin topraklama sisteminin sağlıklı olup olmadığını nasıl öğrenebilirim ?( örneğin arızaya gittiğim yerlerde toprak hattınının nötre bağlı olduğunu görüyorum ancak bazı yerlerde bağlantıyı göremiyorum bunun nötre mi yoksa toprağa mı bağlı olduğunu nasıl öğrenebilirim )
Topraklama meger dedeğimiz cihazlarla direnci ölçülerek sağlamlığı test edilebilir 250-300 tl bu cihazlar satılıyor.Hatta koruma için 5ohm paratoner için 10ohm değerler gerekmektedir.Nötr le toprak kısa devremi bunu avometre ile bulabilirsiniz avometrelerin kısa devre konumu vardır bir birine değdirdiğinizde buzzer öter topraklama kablosu ve nötr kablolarına dokunarak kısa devre varmı anlayabilirisiniz.Devrede kaçak akım varsa ve çalışıyormu test etmek için asma duy a bir adet ampül bağlayın 30mA de küçük wat larda ampülde olabilir lamba kablosunun bir ucunu faza diğer ucunu toprağa bağlayın eğer kaçak akım atıyorsa kaçak akım çalışıyor demektir 300mA de ise 100watt ampül kullanın.
çoğu bilgi projelede mevcut ancak elimde proje olmadan yaptığım daireler mevcut olduğunda zorda kalıyorum bu konularda beni bilgilendirimisiniz acaba
pojesi olmayan işlerde daha önce projeleri olan işlerdeki projelerden elinizde örnek bulundurun ve o projeleri uygulayın

öncelikle cevabınız için çok teşekkür ederim
ilk olarak toprak ve nötr arasındaki kısa devreyi avometre ile bulmak çok işime yarayacak hiç aklıma gelmemişti
kaçak akım içinde prize takılan bir ürün almıştım onunla denetliyebiliyorum
normal sigorta değerleri lambalar için 10A prizler için 16A projelerdeki genel de olan değerler bunu biliyorum ancak ;
benim kablo ve akım sorularım için sorma sebebine bi örnek vermek istiyorum:
bulunduğum yerde son zamanlarda anı su ısıtıcısı isteği çoğaldı ancakk mevcut tesisat 2,5 mm nya buata yakın olduğu için yaklaşık 2 metrelik 2,5mm ttr kablo bağlıyorum ve 32A ile besliyorum .
şimdi ilk olarak 2.5 nya için 32 a fazla oluyor sanırım ancak yıllardır bende dahil bulunduğum yerdeki bütün elektrikçiler bu şekilde çalışıyor ve bu güne kadar bir sıkıntı yaşanmadı bu konuda
ancak ben yinede hangi şekilde en verimli tesisatı yapabilirim onun peşindeyim
yani mevcut bir daireye ek olarak getirilenn termosifon, şofben ,kazan,ısı pompası, yüksek beygirli dinamolar ve benzeri aletlerin ne kadar enerjiye ihtiyaç duyacağını , kaç amper sigorta takmam gerektiğini nasıl hesaplamalıyım
kablonun uzunluğu arttıkça hangi alanda kaybım olur amper olarak mı, enerji olarakmı ,ısı mı ,vs
aklıma takılanlar bunlar

@emodiyator
3 fazlı 1000 W gücünde cosfisi 0.8 olan bir motorumuzun olduğunu varsayalım burada güç hesabını yaparsak

W=1.73.U.I.cosfi 1000/1.73.380.0.8= 1.90 A yapar diyoruz

@sinan27 bugün hocamız bize 1 kw monofazda kaç amper çeker 3 fazda kaç apmper çeker die sordu?
cevabı bulurken monofazda P=v*I*cos(fi) dedik.çözümü yaparken hocamız (fi) yi 0.8 aldı.orayı anlamadım neden 0.8 aldı .1 alması gerekmiyordu.bilen varsa yardımcı olabilir mi lütfen??

formuller yazıyor

şimdiden teşekkür ediyorum ...
önce proje çizilir sonra tesisat yapılır.
planlı alanlar tip imar yönetmeliği
iç tesisler yönetmeliği önce proje sonra imalat der.
kimseye mahçup olmak istemediğinizi söylediniz o zaman onaylı proje isteyin.

önce proje çizilir sonra tesisat yapılır.
planlı alanlar tip imar yönetmeliği
iç tesisler yönetmeliği önce proje sonra imalat der.
kimseye mahçup olmak istemediğinizi söylediniz o zaman onaylı proje isteyin.

benim kablo ve akım sorularım için sorma sebebine bi örnek vermek istiyorum:
bulunduğum yerde son zamanlarda anı su ısıtıcısı isteği çoğaldı ancakk mevcut tesisat 2,5 mm nya buata yakın olduğu için yaklaşık 2 metrelik 2,5mm ttr kablo bağlıyorum ve 32A ile besliyorum .
şimdi ilk olarak 2.5 nya için 32 a fazla oluyor sanırım ancak yıllardır bende dahil bulunduğum yerdeki bütün elektrikçiler bu şekilde çalışıyor ve bu güne kadar bir sıkıntı yaşanmadı bu konuda
ancak ben yinede hangi şekilde en verimli tesisatı yapabilirim onun peşindeyim
yani mevcut bir daireye ek olarak getirilenn termosifon, şofben ,kazan,ısı pompası, yüksek beygirli dinamolar ve benzeri aletlerin ne kadar enerjiye ihtiyaç duyacağını , kaç amper sigorta takmam gerektiğini nasıl hesaplamalıyım
kablonun uzunluğu arttıkça hangi alanda kaybım olur amper olarak mı, enerji olarakmı ,ısı mı ,vs
aklıma takılanlar bunlar

iyi hoş söylüyorsunuzda bazen projeler sonradan onaylatılıyor sonuçta elimde proje olsa bu soruları sormaya ihtiyaç duymazdım ki zaten artı belirttiğim gibi daireye sonradan eklenen ve yüksek akım çeken cihazlar için soruyorum özellikle

Son düzenleme:
iyi hoş söylüyorsunuzda bazen projeler sonradan onaylatılıyor sonuçta elimde proje olsa bu soruları sormaya ihtiyaç duymazdım ki zaten artı belirttiğim gibi daireye sonradan eklenen ve yüksek akım çeken cihazlar için soruyorum özellikle
Aynı hatayı zamanında bende yaptım.Benim anne ve babam hala köyde yaşıyor bende zaman zaman köye gittiğimde özellikle ihlas marka ani su ısıtıcısı çok bağladım.Ama bunlara en az 3*4 antigron kablo kullanmaya çalışın.2,5 kablo bu ısıtıcılar için uygun değil.Bu ısıtıcılar 28A akım çeker buna en yakın değer 32A olduğu için 32A kullanılır birde madem kırsal kesimdesiniz kaliteli sigorta kullanın.Ucuz çin malı sigortalardan uzakdurun.Benim köyümde yeni yapılan evlerin çoğunda FLASH,SAYPORT,ŞEMS VE METESAN gibi ne olduğu belli olmayan sigortalar kullanılıyor.Elektrikçiler toptancıdan 4tl aldığı çin malı sigortayı 10tl ye 7tl aldığı kaliteli sigortayı 15-20tl arasında satıyor tamam ticaret helal ama benim FLASH sigorta yüzünden az dah evim yanıyordu ara kablosu kısa devre yapmış 0,75 kablo kopmuş ama sigorta atmamıştı evimde.
aklıma takılanlar bunlar
Gerilim düşümü diye birşey vardır kablo kesiti hesaplarken uzun mesafelerde gerilim düşümünü de hasaba katmak gerekir.
bir rezistans 1000w yani 1kw olsun bu rezistans a 5mt.de elektrik verirseniz rezistansa uygulanacak voltaj 220vac dir yani:1000/220=4,5A yapar aynı rezistans 50 mt de aynı kesitli kablo ile beslersek voltaj düşecektir ama rezsitans ın gücü sabit olduğundan rezistans aynı gücü kullanmak vermeye çalışacağından bu sefer fazla akım çekecektir.

@emodiyator
3 fazlı 1000 W gücünde cosfisi 0.8 olan bir motorumuzun olduğunu varsayalım burada güç hesabını yaparsak

W=1.73.U.I.cosfi 1000/1.73.380.0.8= 1.90 A yapar diyoruz

@sinan27 bugün hocamız bize 1 kw monofazda kaç amper çeker 3 fazda kaç apmper çeker die sordu?
cevabı bulurken monofazda P=v*I*cos(fi) dedik.çözümü yaparken hocamız (fi) yi 0.8 aldı.orayı anlamadım neden 0.8 aldı .1 alması gerekmiyordu.bilen varsa yardımcı olabilir mi lütfen??

formuller yazıyor
@sami inci abi bu senin konu açıklarmısın?

Moderatör tarafında düzenlendi:
Bu ısıtıcıların kullanılmasına hiç kimsenin
engel olma ve uyarma şansı yoktur.Tavsi-
ye,ikinci devrenin bağlayan tarafından ip-
tal edilmesi ( 4 kw lık ) olabilir.Bu konuda
daha önce yazılan ve yapılan önerilerden
faydalanılmış olsaydı,konu yeniden gün-
deme gelmezdi.Ne söylesek boş.Yorum,
ani su ısıtıcılarla ilgilidir.Diğer açıklamala-
rı Sn.ademçelik yapmış zaten

Aynı hatayı zamanında bende yaptım.Benim anne ve babam hala köyde yaşıyor bende zaman zaman köye gittiğimde özellikle ihlas marka ani su ısıtıcısı çok bağladım.Ama bunlara en az 3*4 antigron kablo kullanmaya çalışın.2,5 kablo bu ısıtıcılar için uygun değil.Bu ısıtıcılar 28A akım çeker buna en yakın değer 32A olduğu için 32A kullanılır birde madem kırsal kesimdesiniz kaliteli sigorta kullanın.Ucuz çin malı sigortalardan uzakdurun.Benim köyümde yeni yapılan evlerin çoğunda FLASH,SAYPORT,ŞEMS VE METESAN gibi ne olduğu belli olmayan sigortalar kullanılıyor.Elektrikçiler toptancıdan 4tl aldığı çin malı sigortayı 10tl ye 7tl aldığı kaliteli sigortayı 15-20tl arasında satıyor tamam ticaret helal ama benim FLASH sigorta yüzünden az dah evim yanıyordu ara kablosu kısa devre yapmış 0,75 kablo kopmuş ama sigorta atmamıştı evimde.

Gerilim düşümü diye birşey vardır kablo kesiti hesaplarken uzun mesafelerde gerilim düşümünü de hasaba katmak gerekir.
bir rezistans 1000w yani 1kw olsun bu rezistans a 5mt.de elektrik verirseniz rezistansa uygulanacak voltaj 220vac dir yani:1000/220=4,5A yapar aynı rezistans 50 mt de aynı kesitli kablo ile beslersek voltaj düşecektir ama rezsitans ın gücü sabit olduğundan rezistans aynı gücü kullanmak vermeye çalışacağından bu sefer fazla akım çekecektir.

cevabınız ve ilginizden ötürü çok teşekkür ederim sorulara kısa sürede ceva labilmek beni mutlu etti
kalite açısından hiçbir zaman geri çekilmem neyse parası ödenecek madem sağlam bi iş yapacağız hakkımızıda alacağız zaten beş on kuruş için dalavereye gerek yok sonuçta orada yaptığım iş benim reklamım olur o yüzden kalitede geri kalmam bu konuda size katılıyorum
sigortada kullandığım marka LEGRAND şu anda bulnduğum yerde piyasası geniş bir ürün ve gayette memnun kaldığım bir markadaha önce siemens kullanıyordum ancak toptancılar kar muhabbetine kestiler genel olarak bulmak zor oldu
sizden birkaç ricam olacak
beni kablo kesitlerinin max taşıyabileceği amper değerlerine ulaşabileceğim bir sayfaya yönlendirimisiniz
birde bir dairenin çektiği amperi nasıl ölçebilirim araştırmalarımda pensampermetre ile ölçülebildiğini öğrendim eğer öyleyse bana önerebileceğiniz uygun fiyatlı bir pensampermetre varmı ? fluke markaların iyi olduğunu duydum ancak o kadar para verdikten sonra dağda bayırda unutursam diye çok pahalı bişe almak istemiyorum sonuçta birçok malzemeyi kullanırken bazen unutabiliyoruz geri döndüğümüzdede toz olmuş oluyor

son olarak eklemek istediğim birşey bugün toprak ve nötr arası voltmetre ile denedim cihaz şase varmış gibi ötüyor ancak tek ses olarak değil parazitli ötüyor

Son düzenleme:

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,149
Kullanıcılar
449,894
Son üye
Mehmet Denizz

Yeni konular

Geri