Bilgi - Kontrolünü yaptığım bir işletmede endüktif cezadan kurtaramıyoruz

O zaman her iki Kompanzasyon panosunu ayrı ayrı tüm kademelerini devreye alarak Kompanzasyon besleme hatlarından 3 fazdan çekilen akımları yazabilir misiniz

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
O zaman her iki Kompanzasyon panosunu ayrı ayrı tüm kademelerini devreye alarak Kompanzasyon besleme hatlarından 3 fazdan çekilen akımları yazabilir misiniz
tesise geçtiğimde dediğinizi yapıcam

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    322.5 KB · Görüntüleme: 11
Burada yanlış bir algıyı da düzeltelim . Kondansatörlerin motorlar için reaktif güç ürettiği düşünülür her zaman . Bu zır yanlış bir bilgidir . Kondansatörler motorların yarattığı reaktif etkiyi körlemek için vardır . Yani kondansatörden bir akım gidip motorun reaktif ihtiyacını karşılamaz . Kondansatör de bu etkileri yapabilmek için şebekeden kapasitif akım çeker . Hakan abim burda olsa daha iyi anlatırdı ama epeydir ortada yok @kral kobra

Kusura bakmayın ama bence bilgilerinizi ya da bilmediklerinizi gözden geçirin . Bu bilginiz tamamen yanlış . @sami inci baba yanlışmıyım allah aşkına ?

Bir sistem aynı anda hem endüktif hemde kapasitif olamaz. Ya endüktif olur yada kapasitif. Sayaçların hem endüktif hem kapasitif yazmasının sebebi farklı zamanlarda ve fazlarda endüktif kapasitif değişimin olmasıdır.

Yani devrede kondansatör olsa bile sistem endüktif ise sayaç endüktif yazar. Kondansatör olduğu için aynı anda endüktif ve kapasitif yazmaz. Öyle olsaydı kompanzasyonun anlamı kalmazdı.

Kolay gelsin...

Bir sistem aynı anda hem endüktif hemde kapasitif olamaz. Ya endüktif olur yada kapasitif. Sayaçların hem endüktif hem kapasitif yazmasının sebebi farklı zamanlarda ve fazlarda endüktif kapasitif değişimin olmasıdır.

Yani devrede kondansatör olsa bile sistem endüktif ise sayaç endüktif yazar. Kondansatör olduğu için aynı anda endüktif ve kapasitif yazmaz. Öyle olsaydı kompanzasyonun anlamı kalmazdı.

Kolay gelsin...
Sizin bu mantığınıza göre kompanzasyon sistemi sorunsuz çalışan bir sistemde ay sonunda kapasitif tüketimin sıfır çıkması lazım ki hiç böyle bir şey olduğunu ne gördüm ne duydum ben . Hatta sistem kapasitife hiç geçmeyip totalde hep endüktifte kaldığına göre faturadaki kapasitif tüketim ne oluyor ? Şaşırmaya devam ediyorum .

Son düzenleme:
Sizin bu mantığınıza göre kompanzasyon sistemi sorunsuz çalışan bir sistemde ay sonunda kapasitif tüketimin sıfır çıkması lazım ki hiç böyle bir şey olduğunu ne gördüm ne duydum ben . Şaşırmaya devam ediyorum .
sizce kapasitif yükü oluşturanlar nelerdir?
sizce kapasitif yükü oluşturanlar nelerdir?
sizin anlatımınızdan şnu anlıyorum ben ozaman kondansatörler sistemden çekilen endüktif yükü ortadan kaldırmak için kullanılır doğrumudur doğru sistemin kapasitif yazması için kontaktör yapıması veya ihtiyaç yokken devreye kondansatör alması ile gerçekleşir şimdi bu sistemde tüm kondansatöeleri devreye aldığına göre sistemde demekki bir endüktif yük var hala endüktif yazdığı için kondansatör değerleri yeterli gelmediği anlaşılmaktadır neden bu sayaç kapasitif yazsın

R fazı endüktifken S fazı kapasitif olabileceğinden hem endüktiflik hem kapasitiflik farklı fazlar açısından mümkün.
0,65
0,99
0,99
böyle bir değer veren röle ne demek istiyor sizce

0,65
0,99
0,99
böyle bir değer veren röle ne demek istiyor sizce

0,65 değerini gösteren faz hala endüktif ancak röle diğer 2 fazdaki cosfi değerlerini referans aldığında kondansatör devreye almam gerekmiyor diyor.

Röleniz tek fazdan mı yoksa 3 fazdan mı akım ölçümü yapıyor? ve kademeler de monofaze kondansatör var mı?

0,65 değerini gösteren faz hala endüktif ancak röle diğer 2 fazdaki cosfi değerlerini referans aldığında kondansatör devreye almam gerekmiyor diyor.

Röleniz tek fazdan mı yoksa 3 fazdan mı ölçüm yapıyor? ve kademeler de monofaze kondansatör var mı?
3 fazdan ölçüm yapıyor monofaze kondansatör yok bu değerler gece oluyor sistemde yük olmadıgı zaman

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,960
Son üye
katzeimar

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri