beton köşkler

kenz

Üye
hava yalıtımlı muh. moduler hücreli 36 kvbeton trafo köşkü 6450-2500 ile ...3100-250 beton trafo köşkü arasında yer aln farklar moduler hücreler midir.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
ekteki dökümanı inceleyebilirsin.

farklı tipler kullanım amacına göre, trafo güçlerine göre belirleniyor. aynı tipe farklı modüler hücre gruplarıda olabiliyor.

Ekli dosyalar

• 32-TEDAS-MYD-2000-36.B BETON KÖŞK HAVA.pdf
    3.5 MB · Görüntüleme: 110
teşekkürler ekteki dokumanı inceledim ancak poz tarifleri konusunda
400 kva için motorlu yük ayırıcılı giriş+3 tane kesicili çıkış+motorlu sigortalı tr koruma hücresinden oluşan beton köşk için
HAVA YALIT.METAL MUHF.MOD.HÜC. 36 KV BETON TRAFO KÖŞKÜ 6450-2500 24 V ACİL AYDINLATMALI
TEDAŞ yönetmelik ve şartnameleri doğrultusunda belirtilen nitelikte trafo köşkü tesis edilmesi. diyerek özel poz yapılmış ayrıca hücreler tek tek 22.4.2/4 den ödenmeli mi

sayın kenz. köşkünüzün boyutları (6450 boy, 2500 en) tip-1d ama verdiğiniz 5 hücre ve 400 kVA trafo için bu boyutların yeterli olmadığı kanaatindeyim.trafo bölümü için ayrı, og hücre bölümü için ayrı iki beton köşk koyabilirsiniz.
ödeme konusunda birim fiyatta ki beton köşk pozlarında her tülü minha ve artırma yapabilirsiniz. yapmanız gereken sadece 1. bölge montaj fiyatı kullanarak malzeme+montaj fiyatını eklemek yada çıkarmaktır. bu bilgi de kitapta mevcuttur.

o zaman aynı şekilde 3100-2500(boy-en) içinde 250 kva trafo için yük ayırıcılı giriş+motorlu sigortalı koruma hücresi
Peki bu hücrelerin ölçülerini nerden bulabilirim sığarmı sığmaz mıdiye?
400 kva yedek boş hücrede denmiş o zaman trafo ayrı köşke konulmalı hiç sıgmaz Peki bütün halde üretimler mevcut mu yoksa paçalı iki köşk mü koymalıyız
Tesekkurler

özel üretim yaptırabilirsiz sanıyorum ama genel olarak üreticiler verilen standartlarda üretim yapıyor. üretici kataloglarını inceleybilirsiniz.
Ekteki dokümanda genişlikleri mevcut. Dokümanın tamamını yükeleyemedim dosya boyutu büyük diyor internetten bulaiblirsiniz.
trafo ve Ag panosu olacağından 3100 mm 250 kVA trafo içinde uygun olmayacaktır. Tedaşda en küçük sistem 5450 mm (dıştan dışa, Tip-1A)'dir.
bunların projeleri var mı sizden tam olarak ne isteniyor ?

Ekli dosyalar

• 7-TEDAS-MYD-95-007.D MMMH-hava.pdf
    621.5 KB · Görüntüleme: 40
proje ile keşif arasında uyuşmazlık var dediğiniz gibi 6450-2500 sadece hücreler yerleştirilip trafo ve ag pano için 3100-2500 olacak
ekteki dokumanı açamadım ama galiba çıkışla 1000 yük ayırıcı giriş ve tr koruma 750 şer mm keşfe konmayan 250 kva trafo ve hüreler için yeni fiyat oluşturacağız
Ama tedaş 250 kva köşk tipi yok bidiğim kadarıyla hepsi direk tipi ne yapmalıyız?
gelen köşklerin topraklaması nasıl yapılmalı köşkten galvaniz şeritle mi?

belki de proje ile keşfi bağdaştıramadınız. ilk paragrafınız mantıklı duruyor.
genişlik ölçüleriniz doğru benim eklediğim dokümanda da aynısı vardı.

iki mesaj üstte:
ödeme konusunda birim fiyatta ki beton köşk pozlarında her tülü minha ve artırma yapabilirsiniz. yapmanız gereken sadece 1. bölge montaj fiyatı kullanarak malzeme+montaj fiyatını eklemek yada çıkarmaktır. bu bilgi de kitapta mevcuttur.

yazmıştım. yeni birim fiyatınızı bu paralelde birim fiyat kitabındaki 400 kVA beton köşkte minha ederek çıkartabilirsiniz.
mesala:
22.5.1.4 tip 1-d 400 kVA beton köşk donanımı kitapta 2 YA + 1 SYA + 1 KE + 400 kVA TRAFO + 400 kVA AG PANO
ben bunu 250 kVA 1 YA + 1 SYA + 1 KE + 250 kVA TRAFO + 250 kVA AG PANO şeklinde keşiflendirsem:

22.4.1 (MİNHA) 36 kV., 630 A., 16 kA YÜK AYIRICILI GİRİŞ-ÇIKIŞ HÜCRESİ ad -1

22.5.1.4 36 KV 400kVA Beton Köşk (TİP-1D) ad 1

24.4.1 D.T.AG Çıkış Panosu 250kVA. ad 1

24.4.1 (MİNHA) D.T.AG Çıkış Panosu 400kVA. ad -1

25.17 Otamatik Şalter (Termik Manyetik) 3x250 A ad 1

25.21 (MİNHA) A.G Sigortalı Yük Ayırıcı 3x250 A ad -2

31.6.3 Hermetik Transformatörler 33 / 0.4 - 0.231 250 kVA ad 1

31.6.3 (MİNHA) Hermetik Transformatörler 33 / 0.4 - 0.231 400 kVA ad -1

şeklinde düzenleyebilrim. (TMŞ ve yük ayırıcı projeye göre değişir).

sizde kendi donanımınız ile kendi beton köşkünüzü buna benzer oluşturablirsiniz.

topraklama konusunda da imalatçı resimlerine ve forumdaki topraklama kısmını araştırabilirsiniz.

teşekkürler
çok yardımcı oldunuz

Forum istatistikleri

Konular
128,615
Kullanıcılar
450,617
Son üye
Fatih Gültekin

Yeni konular

Geri