Bazı ülkelerde neden 110 volt kullanılıyor?

Emrah

Onursal Üye
Onursal Üye
sorum şudur; bizim ülkemiz ve bir çok ülkede gerilim 220 volt ken neden bazı ülkelerde 110 volt kullanılıyor.
prensip olarak açıklaması nedir sizce ?
teşekkür ederim...

Moderatör tarafında düzenlendi:
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
110 volt enerjının ıletımınde kayıplar vazladır şebekede yuklenme oldugunda bızde 220 de 160 v kadar dusuyor bır cok cıhaz gerılım dusuklugunden fazla akım caker bu yuzden 110 v avantajı az akım cekmesı dez avantajı trafo kullanımı

Cevabında yanılıyor olabılırmısın.

p=u*i 'dan yola cikarsak p gucune ukasmak icin voltaji dusurursek akimi arttirmak zorunda degilmiyiz.. ??? ::)

Aynen öyle güç sabit olduğuna göre ve voltajda düşerse akım artar.
Yani
P=UxI

diğer yandan

I=U/R formülü vardır

I : Akım
U :Gerilim
R :Direnç
Direnci sabit tutarak gerilimi değiştirip hesap yapalım.bu formülle de akım düşer.
buna ne dersiniz?

bazı ülkelerin elektrik prensibi makinaları ve mekanik aksamda farklı olabiliyor örnek olarak ingilterede direksiyon sağda ne demek istediğimi anladınız değil mi farklı olmak için birazda

evet mustak mesela amerikadada 60hz kullanıyor neden?
çünkü sanayiisi hızlı işleyen bir sanayii olduğu için

mustaka katılıyorum.çünkü frekansı 60 hz olan bir şebekenin düşük gerilimi 110 v.tur.buradaki tüm motor ve alıcılar 110 v a göre tasarlanmıştır.

şimdi bu sadece güvenli bir voltaj olmasımıdır sizce? tamam frekansı 60Hz ama ortada bir formul var gerilim azaldıkça akım çogalır,genel olarak düşünürsekte baglı olan trafonun üzerine bir haylı yük biner,ısı artar,ömrü kısalır v.b. buradaki 10Hz lik frekans farkı bu yükün azalmasınımı saglayacak.
Aslında burdaki amaç ne onu bulmak lazım,yoksa bu vatandaşlar enerjiyi çokmu kolay üretiyo da böyle bir çalışma gerilimi açıga çıkıyo,kimseninde sırf farklı olmak için böyle bir şey yapacagınıda sanmam

FREKANS: 1 saniyedeki peryot sayısına frekans denir.

PERYOT: Tam devir yapmış dalga bir peryotluktur (devirliktir). Devrini tamamlayan dalgaya peryot denir.

PULSE: Yarım peryota pals denir. 1 peryotta birisi pozitif, diğeri negatif olmak üzere iki adet pals vardır.

şimdi konuya şu şekilde deginmek istiyorum muhakkak frekans arttıgı zaman manyetik akıda buna orantılı olarak artacagı için buda bi nevze akımın azalmasına neden olacaktır ama 10Hz fazla bir birim olmadıgından dolayı çekilen akımın düşmesinde nekadar etkisi olabilirki

Moderatör tarafında düzenlendi:
arkadaşlar ben tubitak sitesinden bu sorularımıza yanıt olabilecek acıklamalar buldum sizinlede paylaşmak isterim http://www.biltek.tubitak.gov.tr/merak_ettikleriniz/index.php?kategori_id=4&soru_id=2877 benim anladığım ilk basta tesis edilirken 110 voltun guvenli olacagı dusunulmus ancak su an değiştirmek cok maliyetli olacagından 110 volt ancak bi makinacı arkadasımdan duyduguma gore bazı eyaletlerde 220 volt kullanılmaya baslanmıs özellikle sanayi bölgelerinde

Forum istatistikleri

Konular
128,353
Kullanıcılar
450,209
Son üye
alidgn1142

Yeni konular

Geri