Arduino termocouple ölçüm problemi

by_mex

Üye
Arkadaşlar merhaba,
6 step motorlu bir makine yapıyorum. bu step motorlarını step sürücüler ile sürüyorum. Kontrol kartı olarak ta arduino kullanıyorum. bazı noktalar dan da sıcaklık ölçümleri alıyorum. Sıcaklık ölçümlerini K tipi termocouple ile arduino üzerinden ölçüyorum. Arduino ya güç verdiğim de problem yok ve doğru ölçümler alıyorum. Step motorlara 220 volt güç verdiğimde (öncesinde 220 volt trafolara güç giriyor, çıkışları da 480 watt trafodan güç çıkarak DM860H step sürücüsünün AC girişlerinden güç veriyorum.) okunan sıcaklık değerleri sapıtıyor. değerler de düşüşler oluyor ve stabil değiller. 220 volt gücünü kestiğimde herşey normal. step motorun kablolarını çıkarttığımda sürücüye gelen elektrik, okunan değerleri bozmuyor. ancak step motor kablolarını sürücüye bağladığım anda okunan değerler düşüyor, sapıtıyor. Problem neden kaynaklanıyor sizce? topraklama sorunu yada parazitlenme var diye düşünüyorum. Tavsiyeniz nedir acaba? Şimdiden teşekkürler.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Arkadaşlar merhaba,
6 step motorlu bir makine yapıyorum. bu step motorlarını step sürücüler ile sürüyorum. Kontrol kartı olarak ta arduino kullanıyorum. bazı noktalar dan da sıcaklık ölçümleri alıyorum. Sıcaklık ölçümlerini K tipi termocouple ile arduino üzerinden ölçüyorum. Arduino ya güç verdiğim de problem yok ve doğru ölçümler alıyorum. Step motorlara 220 volt güç verdiğimde (öncesinde 220 volt trafolara güç giriyor, çıkışları da 480 watt trafodan güç çıkarak DM860H step sürücüsünün AC girişlerinden güç veriyorum.) okunan sıcaklık değerleri sapıtıyor. değerler de düşüşler oluyor ve stabil değiller. 220 volt gücünü kestiğimde herşey normal. step motorun kablolarını çıkarttığımda sürücüye gelen elektrik, okunan değerleri bozmuyor. ancak step motor kablolarını sürücüye bağladığım anda okunan değerler düşüyor, sapıtıyor. Problem neden kaynaklanıyor sizce? topraklama sorunu yada parazitlenme var diye düşünüyorum. Tavsiyeniz nedir acaba? Şimdiden teşekkürler.
Sıcaklık ölçümü için max6675 kullandığını farzediyorum. Thermocouple ve step motor sürücülerinin topraklarını ayrman gerekiyor. Mümkünse step motor sürücülerini optokuplör ile izole etmelisin.

Sıcaklık ölçümü için max6675 kullandığını farzediyorum. Thermocouple ve step motor sürücülerinin topraklarını ayrman gerekiyor. Mümkünse step motor sürücülerini optokuplör ile izole etmelisin.
Merhaba, oncelikle cevap icin tesekkurler. Ancak step motor arduino baglantisini yapmadigim halde boyle oluyor. Sadece maxx6675 baglantisi yapili. Step motor da arduino baglantisini yaadan guc verdigim de bu sekilde oluyor.

Sistemi kurarken aşağıdakilere dikkat etmek çözüm olabilir:
1. Arduino ile motor beslemelerini için farklı kaynaklar kullanmak.
2. Arduinoya veri taşıyan termokupl kabloları gibi kablolar için ekranlı kablo kullanıp ekranlarını arduino gndsi ile irtibatlandırmak.
3. Arduino +5Volt hattına ve arduino beslemesine paralel birer adet 100 nF ve 220 uF kapasitör bağlamak.
4. Veri taşıyan kabolara birer ya da ikişer parazit önleyici manyetik halka takmak.
5. Veri taşıyan kablolar ile enerji taşıyan kabloları mümkün olduğunca birbirine uzak tutmak.
6. Veri taşıyan kablolar ile enerji taşıyan kabloların montajını yaparken birbirlerine paralel yol almamasını sağlamak ve birbirlerini paralel değil dikey olarak kesmelerini sağlamak.
7. Arduino endüstriyel uygulamalar için uygun olmadığı için özellikle endüktif yük barındıran sistemlerle bu tür problemlerle karşılaşmak oldukça olası. Bu nedenle bu tür uygulamalarda arduino yerine plc kullanmak daha stabil sonuçlar verecektir.

Forum istatistikleri

Konular
128,118
Kullanıcılar
449,822
Son üye
hamidettin

Yeni konular

Geri