Baskı Devre Yapımındaki Sorun

eczanelerde perhidrol diye saç boyasına katılan bir ilaç verilebilir. ondada azda olsa perhidrol vardır. buna dikkat etin

Kuşe kağıdına lazer yazıcıda çıktı aldım.
.

Arkadaşım ütü ile baskı devre yapcaksan kuşe kağıda lazer yazıcıdan cıktı almıcaksın. normal A4 kagıdına yazıcından cıktıyı alıp kuşe kagıt ustune lazer fotokopiden devrenın kopyasını alıp o sekil yapcaksın. biz lisede bu şekil yapıyorduk ve 2 dakkaya kalmadan erıtme işlemi bıtıyordu ;)

arkadaşım perhidrolün üretim tarihi yeni olan ürünü al hypo marka tuzruhu kullan sorun kalmayacaktır

istanbul gıbı yerde perhidrol bulamazsan artık:)işin şaka yanı kımyasal maddeler satan yerler mesela deterjan tuzruhu çamaşir suyu kımyasal satılan yerlerde perhidrol bır litresı 3 tl civarında eczanelerdekı perhıdrole para verme yazık gunah baskılı devreyı kalemle neden çızıyorsun lazer çıktıyı ütüleme yontemıyle plakete çok rahat geçırebılırsın en ıyısıde tanıdık kimlik kaplama yapan bırı varsa kımlık kaplama makınasından 5 sefer geçır peşpeşe plaket uzerınde 0.3 mm yollar dahı mukemmel çıkar bır örnek vereyım siemens tc35i modulunun konnektorunu baskı yaptım sıfır hatayla ha bışey daha benım yaş 55 sen daha ıyısını yapmalısın bızım gozler ikiyi bır goruyor:) umarım işe yarar yazdıklarım

Piyasada satılan en baba tuz ruhunun %80 i su. O yüzden elektronik malzeme satan yerlerden almakta fayda var. Ya da arkadaşın dediği gibi deterjancılardan veya kimyasalcılardan alınması gerekiyor. O zaman da sulandırmak gerekiyor. Karışımı iyi ayarlamak gerek. Ben sample PCB lerimi abartısız en fazla 40 saniyede eritiyorum.
Tavsiye: Çizimlerinizi kuşe kağıda almakla uğraşmayın. Asetat kağıt kullanın. Sıcak su ve deterjanla uğraşmıyorsunuz. Ütüden önce plaketin üzerine çıktı alınan asetat koyun, üzerine beyaz bir kağıt. Sonra ütü işlemi. 3 dakika ütü, 1 dakika kimyasal karışımda eritme, 20 saniye asetonlu pamuk ile temizlik. Toplam 3-4 dakikada PCB hazır.

bence en iyi çözüm f3cl demir 3 clorür elk.mlz satan yerlerde vardır.

size bir sır vereyim hiç tuz ruhuyla uğraşmayın.yapacağınız işlem şöyle vim işinide bırakın gerek yok.

1: plaketi 220 kum su zımparasıyla zımparalayın

2: lazer yazıcıdan aldığınız çıktıyı ütüyle yapıştırın zımpara uyguladığınız için daha
kısa sürede ve sağlam yapışır.

3: bazı deterjancılarda bulunur kezzap denir. kimyasal adı nitrik asittir.
plastik kaba plaket seviyesine kadar dökün sonra aynı miktarda su ekleyin plaketi
içine atın arada bir kabı sağa sola doğru oynatın 1 dakika sürmez bakır yok olur
açık havada yapın kesinlikle solumayın çıkan gaz zehirlidir.kilosu 1 liradır.her zaman tek seferde işi bitirir.ben çok çift yüzlü plaket yaptım. tuzruhuyla perhidrolle boşuna uğraşmayın.ben genelde yarı yarıya su koyuyorum siz daha hızlı olmasını isterseniz suyu daha az koyabilirsiniz hadi kolay gelsin. bu gerçekten sırdır araştırın başka hiç bir yerde bu bilgiyi bulamazsınız bana

dua edin yeter saygılar....

sayın musty , bizim zamanımızda okulda hocalar, yanlışım varsa düzeltin flc3 klorür'dü sanırım böyle bi kimyasal vardı sarı renkli şekere benzer katı halde şimdi hala satılıyormu bilmiyorum ama bulabilirsen işini görecektir, saygılar.

hocam kuaför malzemesi satılan yerlerde bulunuyor ole pahalı bişi değil 2litrelik şişesi 6 lira falan kuaförler saçları sarartmada kullanıyorlar onuda bulamassan her kimyacıda bulunması lazım ama onlardan aldığın safdır ve çok kuvvetlidir çok az miktarda dökmelisin kolay gelsin

musty 22 arkadaşım degerli ustaların ve diger arkadaşların verdikleri cevapları okudum. yalnız belki çok basit gibi gelecek herkese ama benimde bu olay başıma gelmişti.onun içindirki bunu yazmak istiyorum ben elektronik ustası degilim ama elektronigi çok seviyorum onun için sık sık basit devreler yapmaya çalışıyorum.bide sen perhidrol ile tuz ruhunu karıştırdıktan sonra devreyi sanırım öyle bırakıyor bekliyorsun.tek yapman gereken devreye incebir tel baglayıp karışımın içine batırmak ve 1 dakika kadar devreyi ileri geri veye saga sola hareket ettirmek.böylece sonuca ulaştıgını göreceksin umarım.umarım ustalar bu yazdıklarıma bir yorum getirirler.bide sonucun yazarsan iyi olur. herkese hayırlı günler......

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,960
Son üye
katzeimar

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri