tuz ruhu perhidrol sorunu

arkadslar bugün hayatımda ilk defa baskı devre çıardım ve asite attım 3 ölçek ruhu 1 ölçek perhidrol dendi bende uygun kap bulamadığım için leğende yaptım ;)kab büyük olduğu için 6 ölçek tuz ruhu 2 ölçek perhidrol yaptım ölçü olarak küçük kahve fincanlarını tercih ettim asite attım ve asitten bir duman çıktı gören yangın var sanır ;)plaketi fazlamı tuttum bilmiyorum ama çıkarıp suya tuttum bakırlardan eser yok ;) ütü ile çıkmayan yerleri asteta kalemi ile tekrar geçtim gerçi ama kalem bitik gbydi kalem aldım sonradan ama geç oldu ;) sorun kalemde desem ütü ile çıkan yerlerde silidi bakırda yol diye bi sey kalmadı

NOT=BEn bugün yağlı kağıda bastım ancak ayna görüntüsü değil normal bastım lakete bastığımda entegrelerin isimleri falan tersti bakırlı yüzeyde bakır hatlar üstede elemanı monte edilecek baktığımda entegreyi bağladığım zaman ters olmayacak ancak neden entegrelerin isimleri ters gözüküyor ? ayna görüntüsü ile çıkartmadığım içinmidir arastırdım ancak devreyi ütü ile yapıyorsanız mirror çıktıya gerek yok deniyor bude bugün ütüyü yaklasık 10 dakika tuttum plaketin ütü ile her zaman temasta olan kısmı plakete çıktı ancak köseleri çıkmamıstı hos bakırdaki bütün yollar eridi ama deniyorki plakete aktardıkten sonra düzgün hatlardan bile kalemle üzerinden geç deniliyor doğrumu bu asit karısımın biraz inceltmem münkünmü gerek varmı gerek varsa ne ile yapabilirim zararı olurmu asidik özelllliğini yitirirmi tesekkürler:)

Son düzenleme:
Öncelikle tebrik ederim.Tecrübe kazandıkça tuz ruhu-perhidrol oranını göz kararı ayarlayabilirsiniz.Satın aldığınız perhidrol saf olabilir.Bunu satın aldığınız yere sorunuz.Eğer perhidrol saf ise bir miktar su ile karıştırmak icap eder ki asit kuvvetli olmasın.Ütü ile çıkmayan yerleri bitik olmayan kalemle yapmak şart.Ayrıca kahveyi küçük fincanla içmenin tadı da başkadır.
Bakır hat yüzeylerini (baskı devrenin alt kısmı) basarken düz, entegre isimlerini vs.(baskı devrenin üst kısmı) basarken mirror çıktı almak doğru netice verecektir.Kuşe kağıt kullanarak çıkarttığınız yollar sağlam ise tekrar üzerinden kalemle gitmeye lüzum yoktur.
Erimeyen yollarda cereyan akıtabilmeniz dileğiyle...

Oranı 6ya 1yap...O duman olmayacaktır,aynı zamanda erime yavaş olacaktır ama daha temiz olur.

perhidrol saf ise su oranı nedir belirtirmisiniz

Bakkalda satılan tuz ruhu ortalama %20-30 lukdur.
Kuaför malzemeleri satanlarda perhidrol ortalama %50 likdir.
Kimyasalcılarda %100 lük malzemeler satılır.
Böyle aldınsa önce onlardan %50 lik hale getir.
Yani hacimce aynı miktar su ile karıştır.
DİKKAT !!! asitin üstüne su dökülmez suyun üstüne yavaş yavaş asit ilave edilir !!!!
Aynı şeyi perhidrole de yap.
Bunları üstünde küçük delik olan bir kaba koy ki kolay kullanabilesin.
Sonrada iyice kapanabilen bir şeyler olsun.

Şimdi elinde %50 lik karışımlar var , bunların üzerinden yazıyorum.
Derince kab kullan sıçramasın.
Metal olmasın.
Kalın ısı cam tercih.

Ne halt edeceksen et ama asla çıkan gazları soluma.
Kaba tabir ama kesin anlaşılması için az bile.
Mutlaka havadar bir yer olsun.
Davlumbazlı ve şiddetli emici olan bir yer olabilir , basit mutfak aspiratörleri olmazzzzz!!!!
Balkonda arkadan vantilatör üflemeli olabilir.
İyice anladın mı ?
Amfizem denilen illeti araştır sonra başla yapmaya.

Şimdi başlayabilirsin.
Lastik eldiven tak !!!

Cam kaba 1-2 parmak derinliğinde asiti koy.
Miktarı önemli değil pcb yi örtsün yeter.

İçerisine deney maksadı ile küçük bir pcb parçası at.
Ufakdan işlem başlar.
Kontrollü bir şekilde içerisine per hidrol ekle mesela 1 kahve fincanı gibi ve gözlemle.
Kabarcıklar çıkmaya başlayacak.
Bir çubuk ve ya tahta maşa ile kenarlarından tutarak hafif hafif salla pcb yi.
1-2 dakika içerisinde olayı görmen lazım , değilse karışıma ekleyeceğin per hidrol olayı hızlandırır.
Çok hızlı olması ince yollara zarar verir !
Bir iki deneme ile sonucu bulursun.
Çok kalın yollar varsa oranların yüksekse 30 saniyede olay bitebilir ama tercih etme.
Arada bir çıkar ve yollar belirmiş mi kalan bakır varmı kontrol et ama sakın koklama !!!

İşin bittiğinde karışım ısınmış olur.
Hatta işlem sırasında ısınır aşırı ısınması reaksiyonların birden hızlanması demektir.
Çıkar bekle uzun iş o yüzden karışımı bolca yaparsan pcb bakır oranı daha az olduğu için reaksiyon o kadar şidddetli olmaz ısı makul düzeyde kalır.
Hatta kabı başka su dolu kaba koyarak ısı kontrolü yapabilirsin.

Açık havada soğumasını bekle .
Sonra uygun büyüklükde bir kaba koy ve sakla.
Güneş görmesin.

Tekrar kullanacağında aynı muamele.
Asite pcb , üstüne per hidrol ilavesi .
Baktın olay yavaş az asit ilavesi.
Böylece devam edersin.
Çok eskiyince dök karışımı yeniden başla.

Son bir söz , "ceyerana" kapıl ama asla karışımı soluma biri hızlı ve temizdir ama öbürü süründürür.
Vee Türkçe yazım kurallarına dikkat et üşenme.
Kimse seni, anlamak için çaba göstermek zorunda değil ve yardım almakda önemli bir olaydır.

plaket yüzecek kadar tuzruhu (taze olacak) 2-3 damla perhidrol yeterli ben 10x5 cm ölçülerinde yüssük kutusunda yapmıştım. Yolları edding 2000 kalemle çizip sadece yollar kalana kadar karışımda yatay salladım cok başarılı oldu. kart ölçüsüne göre perhidrolü arttırmalısın.

perhidrol saf ise su oranı nedir belirtirmisiniz

Bu oran perhidrol saf ise geçerlidir.O yüzden 1/6 oranı var.Şöyle birşey de var.Eğer perhidrolün üzerine tuz ruhu döktükten sonra karışım mavi renk alıyorsa,bu tuz ruhu su ile karıştırılmış demektir.Tuz ruhunda ucuza kaçmamak gerek.Bilindik marka önemli.

Forum istatistikleri

Konular
128,197
Kullanıcılar
449,977
Son üye
keskiyan

Yeni konular

Geri