Baskı Devre Yapımındaki Sorun

Saolun hocam bu işle uğraşan başka bir arkadaştan iyi bir perhidrol ile tuzruhu temin edip deneme yapacağım en iyi yol bu dediğiniz gibi teşekkürler olmadı delikli pertinask üzerine zil teli ile yapıcam

Eczanelerdeki perhidrol asiri seyreltilmis oluyor. Kuafor malzemeleri satan yerlerde %50 oraninda hazirlanmis perhidrol satiliyor. Onlarla gayet kolay hazirlayabilirsin. 1-2 dakika icinde bakiri asindiriyor.

kardeş bu fe3cl nerde bulunur? elektirik mağzemesi aldığım yerle görüştüm perhidrol varmış ellerinde onu denicam olmaz ise bu karışımı temin ederiz

korkmaz_design arkadaşımızın dediği gibi en kolay yöntem perhidrol yöntemidir. Yanlız sanıyorum arkadaşlarda bana hak vereceklerdir. herhangi bir asitin herhangi bir madde ile reaksiyona girebilmesi için oksijene ihtiyaç vardır. Dolayısiyle Tuzruhu(hidroklorik asit HCL3) ile oksijenli suyun(H2O2) karıştırılması gerekir.

Karışımı hazırlarken ilk önce plastik bir kaba 3su bardağı ılık su, sonra yarım su bardağı HCL3 konulup çalkalanacak asitin su içinde dağılması sağlanacak ve ensonda oksijenli su koyulacaktır. Bu esnada açığa çıkan buhar ve gazların katiyen koklanmaması gerekir. En son olarak ta pcb karışımın içerisine atılır. atıldığındaki reaksiyon çok hızlı bir şekilde meydana gelecektir. Lütfen dikkatli olalım.

Baskı devre yapımında kullanılan kimyasallar ve açığa çıkan gazlar la ilgili Bilim ve Teknik dergisi şu yazıyı yazmış aynen kopyalıyorum.

Ağustos 2005 sayısının kendimiz yapalım köşesinde bakırı eritmek için kullanılan perhidrol-tuz ruhu (seyreltik HCL) karışımından bahsedilmiş. Bildiğime göre tuz ruhu tek başına metallerle tepkimeye girip hidrojen açığa çıkartıyor (ama çok yavaş). Ama perhidrol-tuz ruhu-bakır karışımından çıkan gazın solunmaması öğütlenmiş. Bu karışımdan çıkan gaz hidrojen midir? Değilse cinsi nedir? İlginiz için teşekkürler. (Uğur Ünver)

PCB yapımında kullanılan tuz ruhu + perhidrol karışımı ile ilgili şu bilgileri verebilirim.

Tuz ruhu'nun kimyasal adı: Hidroklorik asit (Hydrochloric Acid) = HCl
Perhidrol'ün kimyasal adı: Hidrojen peroksit (Hydrogen Peroxide) = H2O2

Plastik bir kapta bulunan tuz ruhu + perhidrol karışımının içine bakır plaket konulduğunda kimyasal bir tepkime başlıyor. Bu tepkime,

Cu + H2O2 + 2HCl -- > CuCl2 + 2H2O

olarak veriliyor. Yani, kimyasal tepkime esnasında su (H2O) ve bakır klorid (CuCl2) açığa çıkıyor. Bu nedenle solunması zararlı olan gaz hidrojen değil, bakır klorid (Cupric Chloride).

Bu konuda daha ayrıntılı bilgiler aşağıdaki internet sayfalarından öğrenilebilir.
H2O2.com - Hydrogen Peroxide Online
PCB Fab: Etching Innerlayers (Table of Effects)

Yavuz Erol

üstad senin dediğin olaylardan bende geçtim. tuz ruhu pek dandik çıkmıyor lakin perhidrol çok sorun yaratıyor. her zaman hazırladığım 3-1 karışımın (abarmadan sööölüyroum 3 dakka sürmeüyor çıkması 10x10) ekledikce eklediğim halde 10 devre çıkaracak kadar karışımı bocaladım ama zorlaya zorlaya çıkarabildim. dediğim gibi senin işin şansa kalmış iyi perhidrol bulursan fokur fokur çıktığını göreceksin. :)

SELAMETLE...

öncelikle senin yaptıgın dogru bazı arkadaşlar pedhidrol ekle biraz daha demişler ama yanlış bakırı tuzruhu eritir pedhidrol ise onu yavaşlatır bu 1.
diğer bi sorun ise sen hep aynı plaketi deniyorsun sanırım... erimemesinin 2 nedeni olabilir
1- ütü ile yaptıgın için kagıdın parlak yüzeyi çizim olmayan yerleride plakete yapıştı
2- sen ütü ile ısıtmadan önce plaketei güzelce temizlemedin...

sen seçimini yap hatanı bul...

önce plaketini temizle vim ile güzelce ov sonra ütü ile ısıt kagıdı çıkartma aşamasında çizili olmayan kısımı tekrar ovabilirsin.Tabi bunlardan önce daha kaliteli bir bakır plaket al çünkü plaketin dandik :))

TECRÜBE ;)

baskı devreye ilk başladığımda benimde başıma gelmişti böyle bir olay.marketlerde bulunan tuz ruhunu kullanmıştım onların içindeki tuz ruhu miktarı çok az su miktarı fazla olduğundan tuz ruhunu değiştirmeye karar verdim.Bu sefer gittim saf tuz ruhu aldım 2dkkda eridi bakır.ama perhidrolde çok önemli onun miktarıda iyi ayarlanmalı

öncelikle senin yaptıgın dogru bazı arkadaşlar pedhidrol ekle biraz daha demişler ama yanlış bakırı tuzruhu eritir pedhidrol ise onu yavaşlatır bu 1.
diğer bi sorun ise sen hep aynı plaketi deniyorsun sanırım... erimemesinin 2 nedeni olabilir
1- ütü ile yaptıgın için kagıdın parlak yüzeyi çizim olmayan yerleride plakete yapıştı
2- sen ütü ile ısıtmadan önce plaketei güzelce temizlemedin...

sen seçimini yap hatanı bul...

önce plaketini temizle vim ile güzelce ov sonra ütü ile ısıt kagıdı çıkartma aşamasında çizili olmayan kısımı tekrar ovabilirsin.Tabi bunlardan önce daha kaliteli bir bakır plaket al çünkü plaketin dandik :))

TECRÜBE ;)

kardeş sen plaketi sadece tuz ruhuna koy bakalım ne kadar sürede eriyecek.perhidrol olayı yavaşlatmaz hızlandırır tecrubeyle kanıtlanmıştır.

Moderatör tarafında düzenlendi:
sen bu işe yenimi başladın.nasıl karışım yapcagını bilmiyomusun musty22. ilk defa duydum 1 saat bekletip plakete hic bişi olmamıs diyeni

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,979
Son üye
schule48

Yeni konular

Geri