Baskı devre 10x10 14W

Düzgünce anlatayim öncelikle özür dilerim bilmiyodum baskı devrede pot yoktu şimdi Potu bağlıorm 1qF nin üstüne onu hallettim bir plaket üzerine cizsem bunu hem ordaki baskı devreyi hemde bunun photoshopla tam tersini alıorm ayrı ayrı yan yana koyup birleştirince şemadaki gibi dogru cıkıyor v+ v- girişlerinide birleştirdim sorun yok ordada ama 2tane ses girişi olcak radyoyu hangi tarafa bağlarsam o hoparlörden ses cıkacak bunları yolla birleştirirsem eger o zaman stereo hale gelirmi bu devre

k.bakma zamanını alıorm yardımın için teşkkrler

basitce cizdim yani bu şekilde demek istiyorum yuvarlar büyük şeyler 1uF orta uca falan filanda onlar kolay bilmek istedigim bu şekilde Stereo olurmu onlineysen yazabilirmsn

devre geliyo 1dk düzelte tıklayıp koycam

Düzgünce anlatayim öncelikle özür dilerim bilmiyodum baskı devrede pot yoktu şimdi Potu bağlıorm 1qF nin üstüne onu hallettim bir plaket üzerine cizsem bunu hem ordaki baskı devreyi hemde bunun photoshopla tam tersini alıorm ayrı ayrı yan yana koyup birleştirince şemadaki gibi dogru cıkıyor v+ v- girişlerinide birleştirdim sorun yok ordada ama 2tane ses girişi olcak radyoyu hangi tarafa bağlarsam o hoparlörden ses cıkacak bunları yolla birleştirirsem eger o zaman stereo hale gelirmi bu devre

k.bakma zamanını alıorm yardımın için teşkkrler

arkadaşım sen zaten anladığım kadarı ile ares te çizim yapıyorsun..öncelikle bize gönderdiğin devreyi isis te aynen çiz.ondan sonra boyutların ölçüsünde direnç diyot ve buna benzer valzemelerin kılıflarını birer birer değiştir.SMD 1206 paket olsun..ardından ares e aktar..plaketinin ölçülerinde bir kare çiz..daha sonra ares in auto rout kısmını çalıştır program sana çizsin.Bu forumda bu ve buna benzer işleri nasıl yapacağın konusunda bir çok insan fikir verir ama direk çizim kimse yapmaz yada yapmamalıdır.Sonuçta buradaki paylaşımıız bilgi paylaşımıdır.zaten seninde bu devrenin baskı devresinini çizilmesini istemen bence biraz hazırcılık olmaktadır.

ben daha ares kullanmayı ögrenmedim bide ütü baskı devre kullanmak yasak oldugu için ayrıntılı bilmiyorum öyle ares kullanmasını sadece basit devre kurmayı biliyorm ama onu 10x10 olarak nasıl yapcagımı bilmiyorum areste filan yazıcıdan cıkardıgımda ya cok büyük oluyo ya cok kücük oluyoyani calısma alanını ayarlayamıorm anlatamıyorumda:d umarım anlamşndır tşkkrler

basitce cizdim yani bu şekilde demek istiyorum yuvarlar büyük şeyler 1uF orta uca falan filanda onlar kolay bilmek istedigim bu şekilde Stereo olurmu onlineysen yazabilirmsn

devre geliyo 1dk düzelte tıklayıp koycam

Şemadaki şekle göre Ses Girişleri Vi. Yani senin potansının orta ucu. Potansın diğer uçları ise biri Şase olacak, Diğeride senin dışardan vermiş olduğun ses. Çizimlerini malesef çok karışık yaptığından anlayamadım ama olması gereken bağlantılar,

Vi =Ses girişi
RL =Hoparlör
+Vs = + Besleme
Diğer tüm bağlantılar ise Şasedir.

tmm 2dk içinde tkrar atcam düzgün olarak pcde biraz zorda

+ Vs = Aşağıda birleştirdim yeşil cizgi
Pot ise orta ayagı c1 = 1uF kondansatörün - ucuna bağladım Vi girişinden cıkarıp
Bi bacagını Vi(ses girişi)ne bağladım Diger ayağınıda Şaseeye doğal olarak
Vi(ses giriş)lerini de plaketin üstünden dogru uzun bir yolla birleştirdim şaşeler yine ortak hepsinin potun şasesinide kondansatörün arasından gecirdim

devredeki yuvarlaklarda 1uF kondansatör + ve - olarak belirttim

o konuda sorun yokda sesi stereo olarak kullanabilirmiyim bu şekilde önemli olan o yani

Eger oluyorsa bunu tek bir plakete birleştiricem

+ Vs = Aşağıda birleştirdim yeşil cizgi
Pot ise orta ayagı c1 = 1uF kondansatörün - ucuna bağladım Vi girişinden cıkarıp
Bi bacagını Vi(ses girişi)ne bağladım Diger ayağınıda Şaseeye doğal olarak
Vi(ses giriş)lerini de plaketin üstünden dogru uzun bir yolla birleştirdim şaşeler yine ortak hepsinin potun şasesinide kondansatörün arasından gecirdim

devredeki yuvarlaklarda 1uF kondansatör + ve - olarak belirttim

o konuda sorun yokda sesi stereo olarak kullanabilirmiyim bu şekilde önemli olan o yani

Eger oluyorsa bunu tek bir plakete birleştiricem

Kusura bakma ama şimdi fark ettiğim bir küçük sorun var ki bu kartın beslemesi Simetrik Yani +/- beslenmesi daha iyi sonuç verir. Ancak simetrik beslemeniz yoksa da 16 Volt ile beslemeniz gerekiyor muş. Tek besleme ile yaptığınız takdir de de girişteki + ve şase uçlarına bağlanmış 100 Kohm luk dirençlerin çok hassas bir şekilde takılmasında fayda var. Yoksa hoparlörden devamlı DC akım akmaya çalışacaktır. Buda devreye zarar verir.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,216
Kullanıcılar
449,997
Son üye
Ali5534

Yeni konular

Geri