Bakım Mühendisliği mi Proje Mühendiliği mi Yoksa Xedaş mı?

happyboy

Üye
Arkadaşlar Elektrik Elektronik mühendisiyim. Askerden yeni geldim ve iş bakıyorum. Askerden önce 5 aylık bir çalışma geçmişim var. İşim ag-og şehir şebekesi idi. Askerden sonra aynı işte çalışmak istemedim. şimdi başka bir işe bakıyorum. Şu anda hemen hemen yakalamış olduğum üç fırsat var önümde ve ben kararsızım.

1-Türkiyede üst orta seviyedeki bir holdingin fabrikasında Bakım mühendisliği
2- Bir ilimizde Tedaşın özelleşmiş hali olan Xedaş kısmında proje ve tesis mühendisi
3- Yine orta üst bi firmada proje mühendisliği

bu üçünden ilk ikisi fiyat olarak hemen hemen aynı 3 üncüsü onlara göre çok düşük ama gelecekleri hakkında ve işlerin niteliği hakkında hiç bir bilgim yok bunlarla ilgili beni aydınlatırsanız sevinirim....

İlk ikisinin rakamı 2-2.500lira civarı, diğerininde 1.000 tl civarı olduğunu tahmnin ediyorum. Sorduğun bayağı kapsamlı bir soru. Her birisinin kendine göre avantajı ve dezavantajı var. Ben olsam 2. tercih ederim.

tabiki de herkesin görüşüne ve fikrine saygım vardır ben olsam 1.seceneği secerdım.Neden? Bir fabrikanın bakım mühendisi olmak o fabrikanın bel kemiği olmaktır.Pratik alanında gelişmen daha yüksektir.Her türlü arızayı görürsün yorumlama kalibiyetin olur.Belki digerine göre daha yorucu ve pis olabilir ama geleceğe ve kendine iyi bir yol seçmiş olursun.Unutmaylım ki bir mühendis teori dışında uygulamayı da ıyı bilmesi gerekir.

Ben olsam hiç birini seçmem, Bakım mühendisliği çalıştığın yer çok büyükse sana faydası olur, doğrudur bel kemeği olursun ama bir nevide kölesi olursun.Mesain ve stresin çok olur.Üstelik Bakım mühendisliği yapıpta çok büyük gelir seviyesinde çalışan duymadım. Kendi işini kurmanda zordur. XEDAŞ ta çalışman ilerde taahhüt sektörüne girmene ve elektrik sistemini tam olarak kavrayabilmen için faydalı olur. Maddi yönden çok büyük katkısı olacağını düşünmüyorum. Proje Mühendisliği ise değrlendirmeye bile alma.

Ben olsam hiç birini seçmem, Bakım mühendisliği çalıştığın yer çok büyükse sana faydası olur, doğrudur bel kemeği olursun ama bir nevide kölesi olursun.Mesain ve stresin çok olur.Üstelik Bakım mühendisliği yapıpta çok büyük gelir seviyesinde çalışan duymadım. Kendi işini kurmanda zordur. XEDAŞ ta çalışman ilerde taahhüt sektörüne girmene ve elektrik sistemini tam olarak kavrayabilmen için faydalı olur. Maddi yönden çok büyük katkısı olacağını düşünmüyorum. Proje Mühendisliği ise değrlendirmeye bile alma.

Neden Proje Mühendisliği Değerlendirmeye Bile Almasın?

2- Bir ilimizde Tedaşın özelleşmiş hali olan Xedaş kısmında proje ve tesis mühendisi tercih et derim
bende geçen ay'a kadar proje tesis sürveyanlığı yapıyordum. bi hata sonucu çıktım :((

şu anda iş arıyorum
bu xedaş'ın gerçek ismi nedir ?
şartlar iyiyse bende geliyim

google'a yazmanı tavsiye ediyorum... Vay be ne mühendisler var

Forum istatistikleri

Konular
128,245
Kullanıcılar
450,052
Son üye
Fatihkaya00

Yeni konular