Aynı voltaj pilleri paralel bağlamak

coolifeX

Üye
Merhabalar elimde 1 adet eski Bluetooth kulaklıktan kalan batarya vardı ben de bunu değerlendirmek istedim. Mevcut Bluetooth kulaklığın bataryasına paralel bağlayıp montajladım şarj ettim ölçümleri de yaptım. Benim sorum pilin biri büyük biri küçük yani kapasiteleri farklı. İlerde herhangi bir sorun teşkil eder mi? Pillerin voltajları 3.7 ikisi de aynı. Küçük olanı baya kullanmıyordum ilk ölçtüğûmde düşük voltaj verdi herhalde epeydir şarj olmadığı için böyle yaptı. Şimdi pilleri de tam şarj ettim ısınma vs olmadı. 4.15v değer verdi. IMG_20230110_201919.jpgIMG_20230110_220026.jpg

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
güzel insan, iç dirençleri aynı olmadığı sürece sıkıntı, aynı kapasitede olmadığı sürece sıkıntı. teoride her zaman evet (ki matematiksel olarak olmadığı açıklanır) pratikte olmazzzz. yaptım oldu dersen siz bilirsiniz. yani kısa vadeli, acil durum için evet, uzun vade için hayır.

Ne gibi sıkıntılar çıkartır peki
güzel insan, iç dirençleri aynı olmadığı sürece sıkıntı, aynı kapasitede olmadığı sürece sıkıntı. teoride her zaman evet (ki matematiksel olarak olmadığı açıklanır) pratikte olmazzzz. yaptım oldu dersen siz bilirsiniz. yani kısa vadeli, acil durum için evet, uzun vade için hayır.
Ne gibi sıkıntılar çıkartır peki uzun vadede öğrenmek amaçlı soruyorum. Şu an test ediyorum şarj etme olayını bitirdim devre üzerinde çalıştırıyorum pil süresini ölçmek için

Paralel pillerin eşdeğerde olması gerekir. Yoksa biri tam şarj olamazken diğeri aşırı şarj olarak hasar görecektir.

Ne gibi sıkıntılar çıkartır peki

Ne gibi sıkıntılar çıkartır peki uzun vadede öğrenmek amaçlı soruyorum. Şu an test ediyorum şarj etme olayını bitirdim devre üzerinde çalıştırıyorum pil süresini ölçmek için
örnekleme yapayım, matematiğim kıttır. şimdi sağlıklı sağlam pille var sayalım 1 saat sağlıklı çalışsın ve senin işini görüyor olsun. ilave ettiğin büyük amca şarj ederken kavga edecek dengeleme olayı için. ne diyecek altta kalanın canı çıksın. sonra çalışmaya başlıyacaklar yine kavga başlayacak güçlü olan zayıf olanı ezecek. eee ne kadar dama diyene kadar. ne oldu eldeki sağlam küçükten olduk.

Şu konuya müdahil olayım. @paskomya abiyi de ecik kötekleyim 🔨 👊
Voltajları eşit iki hücre parelel bağlantıda sakınca yaratmaz.
ANCAK...
ÖNEMLİDİR...
Pillerden birisi eski ise ve kendi kendisine boşalan bir şekilde deforme olmuşsa, iki pili paralel bağlamak faydadan ziyade zarar getirecektir.
Ancak piller sağlıklı ise ama birisinin kapasitesi düşük ama normal çalışıyorsa (iç direnç artmıştır) bu pilden ilgili akım zaten çekilemeyecektir.
Yani iç direnci fazla olan bir pil örneğin 1A lik ise ama 500mA verebiliyorsa, o pilden iç dirençten dolayı zaten 500mA çekilebilecektir.
Ancak bu iki pil paralel değil de seri bağlanıyorsa o zaman sakıncalıdır.
Çünkü toplam yük akımı zayıf pilin akımından fazla olamadığı gibi, az akım dahi olsa normal kullanımda seri bağlantıda bu hücre daha çabuk bitecek, bir nevi seri direnç oluşturarak ters şarj akımına maaruz kalacaktır.
Bu sebeple konu sahibi arkadaşa derim ki...
VOltajları tam şarj durumunda ondalık seviyede farklı değilse her iki pil gönül rahatlığı ile paralel kullanlılabilir.

ANCAK...
ÖNEMLİDİR...
Pillerden birisi eski ise ve kendi kendisine boşalan bir şekilde deforme olmuşsa, iki pili paralel bağlamak faydadan ziyade zarar getirecektir.
Ancak piller sağlıklı ise ama birisinin kapasitesi düşük ama normal çalışıyorsa (iç direnç artmıştır) bu pilden ilgili akım zaten çekilemeyecektir.
Yani iç direnci fazla olan bir pil örneğin 1A lik ise ama 500mA verebiliyorsa, o pilden iç dirençten dolayı zaten 500mA çekilebilecektir.
Çünkü toplam yük akımı zayıf pilin akımından fazla olamadığı gibi, az akım dahi olsa normal kullanımda seri bağlantıda bu hücre daha çabuk bitecek, bir nevi seri direnç oluşturarak ters şarj akımına maaruz kalacaktır.
VOltajları tam şarj durumunda ondalık seviyede farklı değilse her iki pil gönül rahatlığı ile paralel kullanlılabilir.
ne bağırıyon angaralı? buldun liseyi 8 senede bitirmiş cahili vur kafasına kafasına. yaff kullanılmış pil, taze çıtır pil olsa banane der yazmazdım bile.

ne bağırıyon angaralı? buldun liseyi 8 senede bitirmiş cahili vur kafasına kafasına. yaff kullanılmış pil, taze çıtır pil olsa banane der yazmazdım bile.
Ciğerli abim.
Ben sevdiklerimi köteklerim bilirsin.
Basit mantıkla açıklayım olayı.
Pil tamamen ölü olsa diğer pile paralel bir direnç oluşturarak sağlam pilin tamamen bitmesine sebep olur.
Ama eski pil tam kapasiteli olmasa bile tam şarj durumunda taze pil ile bire bir aynı voltajı veriyorsa hiç sakıncası olmaz.
Basit bir örnek verirsek..
1A lik AA pil ile 500mA lik AAA pil parelel bağlanabilir. Sakıncalı değildir.

Bu anlattıklarım paralel bağlantıda geçerlidir haa. Seri bağlantı olsaydı konu sahibine bağırıp çığırırdım

Madem ki bağırıp çağırıyoruz bilimsel bir deney sunayım ortalığa.
Bir tane 1.2V 1A lik pile 1 tane 500mA lik başka bir pili paralel bağlayıp ikisini de tam şarj ederek bir devrede kullanın.
Kullanım süresini hassas olarak not edin.
Daha sonra pillerden 500mA olanı ayırın. Diğer pilin tek başına daha az dayandığını göreceksiniz.

Anladım o zaman ben
ANCAK...
ÖNEMLİDİR...
Ustam şimdi pilleri ayırıp voltajlarina bakıyorum hemen. 5 saattir cihaz açık ama pil sadece %20 azaldı tek batarya olsa yarısı bitmişti şimdiye.
Pilleri voltaj olarak test ettim ikisi de 4.01 çıktı

Son düzenleme:
Anladım o zaman ben

Ustam şimdi pilleri ayırıp voltajlarina bakıyorum hemen. 5 saattir cihaz açık ama pil sadece %20 azaldı tek batarya olsa yarısı bitmişti şimdiye.
Sen onlara aldırma gardaş.
Pillerin her birisini tek tek kullan. Kullanım sürelerini not et.
Sonra her iki pili PARALEL bağla kullanım süresini not et.
Paralel bağlantıda kullanım süren artıyorsa rahatlıkla devam edebilirsin.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,349
Kullanıcılar
450,194
Son üye
akocatas

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri