Aynı voltaj pilleri paralel bağlamak

Sen onlara aldırma gardaş.
Pillerin her birisini tek tek kullan. Kullanım sürelerini not et.
Sonra her iki pili PARALEL bağla kullanım süresini not et.
Paralel bağlantıda kullanım süren artıyorsa rahatlıkla devam edebilirsin.
Ustam dedim ya 5 saattir cihaz açık,%20 azaldı sadece. tek batarya ile bu saate %50 falan kalmıştı. Galiba başarılı oldu:)

Bir de bir sorum daha var.

Bu bağlantıda küçük olan pil bitince, büyük olan pilden enerji çekmeye başlayınca, bu süre zarfında küçük olan pil herhangi bir durumdan etkileniyor mu? Ya da tam tersi şarj durumunda küçük pil doldugu zaman büyük pil şarja devam ettiğinde

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Ustam dedim ya 5 saattir cihaz açık,%20 azaldı sadece. tek batarya ile bu saate %50 falan kalmıştı. Galiba başarılı oldu:)

Bir de bir sorum daha var.

Bu bağlantıda küçük olan pil bitince, büyük olan pilden enerji çekmeye başlayınca, bu süre zarfında küçük olan pil herhangi bir durumdan etkileniyor mu? Ya da tam tersi şarj durumunda küçük pil doldugu zaman büyük pil şarja devam ettiğinde
Normal koşullarda pillerin iç dirençleri doğrultusunda hem şarj hem de deşarj olayı eşit olur.
Bir paralel devrede küçük pil önce veya sonra bitmez. Her iki pil de iç dirençleri doğrultusunda akım verecek veya şarj anında akım çekecektir.
Tek önemli koşul bir pilin deforme olmamasıdır.
Eğer pillerden birisi tam şarj durumunda 3.7V yerine 3.65V ta kalıyorsa (li-ion pi,ller için) o zaman sakıncalıdır.

Normal koşullarda pillerin iç dirençleri doğrultusunda hem şarj hem de deşarj olayı eşit olur.
Bir paralel devrede küçük pil önce veya sonra bitmez. Her iki pil de iç dirençleri doğrultusunda akım verecek veya şarj anında akım çekecektir.
Tek önemli koşul bir pilin deforme olmamasıdır.
Eğer pillerden birisi tam şarj durumunda 3.7V yerine 3.65V ta kalıyorsa (li-ion pi,ller için) o zaman sakıncalıdır.
Anladım hocam verdiğin değerli bilgiler için çok teşekkürler

Ciğerli abim.
Ben sevdiklerimi köteklerim bilirsin.
Basit mantıkla açıklayım olayı.
Pil tamamen ölü olsa diğer pile paralel bir direnç oluşturarak sağlam pilin tamamen bitmesine sebep olur.
Ama eski pil tam kapasiteli olmasa bile tam şarj durumunda taze pil ile bire bir aynı voltajı veriyorsa hiç sakıncası olmaz.
Basit bir örnek verirsek..
1A lik AA pil ile 500mA lik AAA pil parelel bağlanabilir. Sakıncalı değildir.

Bu anlattıklarım paralel bağlantıda geçerlidir haa. Seri bağlantı olsaydı konu sahibine bağırıp çığırırdım

Madem ki bağırıp çağırıyoruz bilimsel bir deney sunayım ortalığa.
Bir tane 1.2V 1A lik pile 1 tane 500mA lik başka bir pili paralel bağlayıp ikisini de tam şarj ederek bir devrede kullanın.
Kullanım süresini hassas olarak not edin.
Daha sonra pillerden 500mA olanı ayırın. Diğer pilin tek başına daha az dayandığını göreceksiniz.
leyn bak şimdi tüfengimi alıp seni furmaya geleceğim haberin ola.
şaka bir yana @Mr_YAMYAM usta, sana asla kızmam. ne yani ne bekliyorsun benden. emekli olduktan sonra elektronik öğrenmiş adam bu kadar bilir. bu arada canın ne zaman isterse ve hatta dahi kötekleyecek adam bulamazsan ben buradayım. itinayla beni kötekleyebilirsin. günlerin sağlıklı mutlu ve verimli geçsin.

Forum istatistikleri

Konular
128,159
Kullanıcılar
449,916
Son üye
adil.degirmenci

Yeni konular

Geri