Farklı kapasitedeki 18650 pilleri paralel bağlama

ejderpala

Üye
Merhabalar. Şekildeki gibi laptop bataryasından çıkan pilleri birbirine paralel olacak şekilde powerbank kutusunda kullanmak istiyorum.. Sorum şudur ; fotografta görüldüğü gibi farklı kapasitedeki pilleri kutuya yerleştirdiğimde birbirlerini şarj etme eğilimi gösterirler mi ?Patlama riski olur mu ?Güvenli şarj için bütün pillerin tamamen aynı kapasitede olması mı gereklidir ?

Ekli dosyalar

• aa.JPG
    aa.JPG
    34.9 KB · Görüntüleme: 79
  • dd.jpg
    dd.jpg
    75.8 KB · Görüntüleme: 40
Görseldeki paylaştıklarınızda pek bir fark olmadığından hissedilebilecek bir sorun olmayacaktır. Seri ve paralel bağlantı şeklinde aslolan eşit volt ve kapasitede pil/akü/batarya kullanmaktır.

Esas soru nasıl şarj edeceksiniz olmalı bence? Hepisni güvenli gerilime kadar boşaltın 3,2v mu 3v mu neye karar verdiyeseniz, aldığınız pwrbank devresi varsa şarj edin kullanın. HAyırlı olsun kardeş kardeş geçinirler.

İyi günler. Benzer bir ürünü bende satın aldım daha gelmedi. Bende de eski laptop pilleri var sağlam olduklarını test ederek ayırdım. Siz powerbank kutusunu kullanıyormusunuz, herhangi bir sorun oldu mu?

Boşuna uğraşmayın aynı kapasitede olsalar bile farklı piller ile asla bir verim alamazsınız. Piller ve aküler farklı çalışma mantığına sahiptir. Bu farklı olan pilleri ister seri ister paralel olsun, hiç bir şekilde verim almanız söz konusu bile değildir.

İyi günler. Benzer bir ürünü bende satın aldım daha gelmedi. Bende de eski laptop pilleri var sağlam olduklarını test ederek ayırdım. Siz powerbank kutusunu kullanıyormusunuz, herhangi bir sorun oldu mu?
Çalışır ama asla verim alamazsınız. Farklı modeldeki piller birleştirseniz dahi Akımı kısıtlar. Aynı marka piller kullanılmak zorunda.
Ben şimdi bu konuyu bu şekilde izah ettim. Ama bakın şimdi diyecekler ki hiç bir şey olmaz kullanılır. Hayır kullanılamıyor malesef :)

Merhaba sorunuzun cevabı şudur pillerin iç dirençleri farklı olursa düşük dirençli olan pil yüksek dirençli olan pil e sürekli şarj etmeye çalışır pil kullanılmadığı zaman bile yük altında olur ve pil kullanilirken ilk düşük dirençli pil biter yani baglanan yük ilk önce düşük dirençli pil e yüklenir bu bilgi tüm akü pil ve kondansatörler için geçerlidir burada verilmesi gereken karar sizin yapacağınız devrenin önemi siz bir power bank yapacaksınız bozulsa veya verim kaybetse bir sorun olmaz yeni pil takip devam edersiniz sizin elinizde pilin kapasitesini ölçecek bir cihaz var ise sorun oldukça pilleri söküp tektek kapasite testi yapıp bozulan pilleri degistirmenizdir bu arada kısmen pillerin kapasite testi ayni zamanda iç direncini de gösterir bu kesin değildir ama bir miktar %20 ihtimal gibi kapasiteden iç direnç anlayabilirsiniz pilleri üzerindeki yazan modelden kaç mah olduğuna göre ayırın bu pilleri ilk önce guruba göre kapasite testi yapın eğer mümkünse o guruptaki birbirine yakın olan kapasitedekileri paralel kullanin.

Merhaba;
Pilleri kapasite test cihazıyla ölçtüm ve ısınanları kenara ayırdım .Kapasiteler arasında zaten fazla bir fark çıkmadı . 1790-1820-1880 Mah gibi. Bu şekilde yaklaşık 20 tane sağlam pil elde etmiş oldum .2 tane powerbank yaptım , geriye kalan pillerle de bms devresi kullanarak eski ışıldaklara yerleştirdim.

Bu anlattıklarımı haziran ayında yaptım ve 4 aydır günlük olarak kullanıyorum, gayet performanslı bir şekilde çalışıyor.En ufak bir sorunla karşılaşmadım.
Çalışır ama asla verim alamazsınız. Farklı modeldeki piller birleştirseniz dahi Akımı kısıtlar. Aynı marka piller kullanılmak zorunda.
Ben şimdi bu konuyu bu şekilde izah ettim. Ama bakın şimdi diyecekler ki hiç bir şey olmaz kullanılır. Hayır kullanılamıyor malesef :)
Kullandığım pillerin hepsi Sanyo marka ,4 aydır kullanıyorum herhangi bir sorunla karşılaşmadım.Farklı pilleri bir arada kullanmayı da deneyeceğim bakalım sonuç ne olacak

Merhaba;
Pilleri kapasite test cihazıyla ölçtüm ve ısınanları kenara ayırdım .Kapasiteler arasında zaten fazla bir fark çıkmadı . 1790-1820-1880 Mah gibi. Bu şekilde yaklaşık 20 tane sağlam pil elde etmiş oldum .2 tane powerbank yaptım , geriye kalan pillerle de bms devresi kullanarak eski ışıldaklara yerleştirdim.

Bu anlattıklarımı haziran ayında yaptım ve 4 aydır günlük olarak kullanıyorum, gayet performanslı bir şekilde çalışıyor.En ufak bir sorunla karşılaşmadım.

Kullandığım pillerin hepsi Sanyo marka ,4 aydır kullanıyorum herhangi bir sorunla karşılaşmadım.Farklı pilleri bir arada kullanmayı da deneyeceğim bakalım sonuç ne olacak
Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Powerbanktan çıkma 8 pilim var. Test ettim hepsi iyi durumda. Onları değerlendirmek için powerbank kutusu sipariş ettim. Bakalım sonuç ne olacak [emoji4]

Forum istatistikleri

Konular
128,120
Kullanıcılar
449,824
Son üye
Lecterer

Yeni konular

Geri