Aynı panoda hem reaktörlü hem reaktörsüz guruplar

ceryaner

Üye
Merhabalar,

Daha hassas ve güvenli kompanzasyon için küçük adımlı ve reaktörlü kompanzasyon yapmak istiyoruz. Ancak bildiğiniz gibi genelde küçük güçlerde(6,5 kvar ve altı) reaktör imal etmiyorlar veya özel üretim oluyor.Aynı kompanzasyon panosunda hem reaktörlü hem reaktörsüz adımlar bulunabilir mi?

Biz bu şekilde talepte bulunduğumuzda panocular otomatik olarak olmaz öyle şey dediler hatta aynı trafo altında hem reaktörlü hem de reaktörsüz panoların bulunamayacağı, sistemin rezonansa girip patlama ve yangınlara sebep olacağını söylediler. Doğrusu buna biraz temkinli yaklaşıyorum, çünkü istanbul gibi bir yerde aynı trafodan beslenen birsürü işletme var, kimi reaktörlü kimi reaktörsüz ve bunların bilinmesi de mümkün olmadığından kimsenin reaktör koymaması gerekir diye düşünüyorum.

Küçük güçlerde oluşabilecek darbeler de küçük olacaktır. Bu nedenle üreticilerin bunlara reaktör imal etmediklerini düşünüyorum.

Değerli yorumlarınızı bekliyorum,

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Eski kompanzasyona paralel çalışan harmonik filtreli tristör anahtarlamalı birçok cihazımız var. sorun yok.. Harmonik filtre satmıyoruz ancak 0,25 kvar-monofaze ve 1,5 kvar trifaze en düşük üretimimiz..Benzerlerini üreten firma bulabilirsiniz, Elektra, Eka trafo vs sorunuz....

Cevaplar için teşekkürler, aslında reaktörün temin edilebileceğini biliyordum, ABB ve ENTES kataloglarını incelemiştim ikisinde de 6,5 kvar altı yoktu diğerleri de üretmiyor diye düşünmüştüm. Ama özel üretim yapılabilir denmişti. Benim asıl merak ettiğim aynı panoda reaktörlü ve reaktörsüz kullanımın mümkün olup olmadığı. Sayın dinamik örnek vermiş bu konuda başka tecrübesi olan var mı acaba?

İzmit bölgesinde oturuyorsanız, özel üretim olarak "Bora Elektrik" firması da üretiyor.

Sayın Genius,

Öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkürler,

Kompanzasyon reaktörlerinin gerilim düşümüne sebep olduklarını başka yerde duymadım sanırım, yani elbette ki bir miktar gerilim düşümü olacaktır(neticede bir empedans var) fakat bu yolla koruma yaptığını ilk defa duyuyorum. Benim bildiğim kompanzasyon reaktörleri bağlı bulundukları kapasitör gurubunu ani aşırı akımlardan korur benzetmek gerekirse tam olarak floresan lambaların balastlarının yaptığı işi yapar. Tabiki tersi de doğrudur açma kapama anında kondansatör üzerindeki enerjiyi sisteme aniden vermezler ve sinüs sinyali bozulmaz.

Bunun dışında sitemin genelindeki harmonikleri gidermediği konusunda zaten hemfikiriz, o başka bir konu. fakat kondansatörler üzerindeki harmonik etkilerini neden kaldırmadığı konusunu pek anlayamadım

saygılar

arkadaşlar 250kvar lık kompanzazson sistemi vardı santiyemizde 10kw lık dinamoları calıstırdıgımızda kompanzasyon işlem görmüyormus kompanzazsoyncu getirdik enkücük degerimiz 25kvar mıs deiştirdi 75kwar lık kondansotörleri cıkardı yerine 3-7,5 kwar lık kondansatör koydu simdide endüktiften cezai duruma düşüyoruz sürekli ben kompanzazson işinden anlamadıgım için bu konuda link veya yardım istiyorum teşekkür ederim

Arkadaşlar benim bir sorum olacak harmonik filtreli kompanzasyon sisteminde kondansatörlere seri bağlanan filtreler neye göre ve nasıl seçim yapılıyor...

Ben konuyu çok merak ediyorum üniversitede ki hocalarıma sordum hiç birinden net cevap alamadım..
Yardımcı olursanız çok sevinirim
iyi çalışmalar.

Sayın Genius,

Öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkürler,

Kompanzasyon reaktörlerinin gerilim düşümüne sebep olduklarını başka yerde duymadım sanırım, yani elbette ki bir miktar gerilim düşümü olacaktır(neticede bir empedans var) fakat bu yolla koruma yaptığını ilk defa duyuyorum. Benim bildiğim kompanzasyon reaktörleri bağlı bulundukları kapasitör gurubunu ani aşırı akımlardan korur benzetmek gerekirse tam olarak floresan lambaların balastlarının yaptığı işi yapar. Tabiki tersi de doğrudur açma kapama anında kondansatör üzerindeki enerjiyi sisteme aniden vermezler ve sinüs sinyali bozulmaz.

Bunun dışında sitemin genelindeki harmonikleri gidermediği konusunda zaten hemfikiriz, o başka bir konu. fakat kondansatörler üzerindeki harmonik etkilerini neden kaldırmadığı konusunu pek anlayamadım

saygılar

Sayın Ceryaner size devre çizip anlattıklarımın ispatını yapardım ama uzun iş; yorma beni.

Akım harmoniği kondansatör üzerinde kendisini ısınma şeklinde gösterir, gerilim harmonikleri ise kondansatörün nominal çalışma geriliminin üzerinde çalışmasına sebeb olabilir... Atıyorum 400 Voltta çalışan bir kondansatörün sisteminde %3' lük bir gerilim harmoniği varsa kondansatör 412 Voltta çalışacaktır... Yukarıda yazdığım 1.madde bu bakımdan faydalı olacaktır...

Akım harmoniği konusunda reaktörün ne işe yaradığını yukarıdaki yazımın 2. ve 3. maddelerinde belirttim. Özellikle 3. maddeyi iyi okursan olayı çözmüş olursun;

İzah edeyim; sistemdeki baskın harmonik frekensında reaktör ve kondansatör ayarlanacak P=Xl/Xc değerlerinde olduğu zaman devrenin empedansı baskın harmonik frekansı için yüksek bir değer oluyor... Yani Reaktör empedansı ve kondansatörün empedanslarının farklarını alsak bile eşdeğer empedans baskın harmoniğe yüksek direnç gösterip tıkaç görevi görüyor.. Böyle oluncada baskın harmonik frekansındaki akım sisteme giremeyip ısınmaya sebeb olmuyor...

Notlarıma baktım;

Yukarıdaki yazımda kondansatör ve reaktör değerleri birbirleri arasında rezonansa gelecek şekilde seçilmeli demiştim Özür dileyerek düzeltiyorum. Kondansatör ve reaktör seçimi sırasında yapılan hesap şu şekildedir;

p = Xl/Xc olacak şekilde seçim yapılmalıdır...

3. harmonik için bu değer %7, 5. harmonik için ise bu değer %5.67 olarak alınıyor ve reaktör değeri bu hesaba göre seçiliyor... Ben bizzat kendi sistemim için hesabını yapıp doğruluğunu ispatladım...

İstersen vakit bulduğumda akademik düzeydede bilgi paylaşımı yapabilirim ama uygulamada sana faydası olmaz...

Son düzenleme:
Sayın Ceryaner size devre çizip anlattıklarımın ispatını yapardım ama uzun iş; yorma beni.

Akım harmoniği kondansatör üzerinde kendisini ısınma şeklinde gösterir, gerilim harmonikleri ise kondansatörün nominal çalışma geriliminin üzerinde çalışmasına sebeb olabilir... Atıyorum 400 Voltta çalışan bir kondansatörün sisteminde %3' lük bir gerilim harmoniği varsa kondansatör 412 Voltta çalışacaktır... Yukarıda yazdığım 1.madde bu bakımdan faydalı olacaktır...

Akım harmoniği konusunda reaktörün ne işe yaradığını yukarıdaki yazımın 2. ve 3. maddelerinde belirttim. Özellikle 3. maddeyi iyi okursan olayı çözmüş olursun;

İzah edeyim; sistemdeki baskın harmonik frekensında reaktör ve kondansatör ayarlanacak P=Xl/Xc değerlerinde olduğu zaman devrenin empedansı baskın harmonik frekansı için yüksek bir değer oluyor... Yani Reaktör empedansı ve kondansatörün empedanslarının farklarını alsak bile eşdeğer empedans baskın harmoniğe yüksek direnç gösterip tıkaç görevi görüyor.. Böyle oluncada baskın harmonik frekansındaki akım sisteme giremeyip ısınmaya sebeb olmuyor...

Notlarıma baktım;

Yukarıdaki yazımda kondansatör ve reaktör değerleri birbirleri arasında rezonansa gelecek şekilde seçilmeli demiştim Özür dileyerek düzeltiyorum. Kondansatör ve reaktör seçimi sırasında yapılan hesap şu şekildedir;

p = Xl/Xc olacak şekilde seçim yapılmalıdır...

3. harmonik için bu değer %7, 5. harmonik için ise bu değer %5.67 olarak alınıyor ve reaktör değeri bu hesaba göre seçiliyor... Ben bizzat kendi sistemim için hesabını yapıp doğruluğunu ispatladım...

İstersen vakit bulduğumda akademik düzeydede bilgi paylaşımı yapabilirim ama uygulamada sana faydası olmaz...

yukarıdaki dediğiniz yazıyı okuyamadık;

Sanırım silinmiş

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,945
Son üye
kerim2756

Yeni konular

Geri