Aydınlatma Projesi Çizimi

arkadaşlar öncelik iç tesisat, proje, topraklama,enerji odası ve kuvvetli akım yönetmeliklerini iyi okumak gerekir.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
ondan sonrada mevcut çizilmiş hazır projeleri inceleyin derim.

bana da autocad ve dialux öğrenmenin çok faydalı olacağını söylemişlerdi..

arkadaşlar ev elektrik tesisat proje isimleri lazım war mı yardmcı olabileck.

merhabalar eem 4. sınıf ögrencisiyim dialux programı ile ilgili bitirme ödevi aldım zamanım cok daraldı ve yetıstıremedım. programa hakim olan biri ücret karsılıgında bıraz analatarak ödevimi yapabirmi? ankarada ikamet edıyorum

Merhaba benim dialux ile ilgili bir sorum var yardım ederseniz çok sevinirim;
Sorum şöyle; xxxxxxxx.ies gibi bir dosyayı dialux'e sürükleyip bırakıyorum, yani projeye dahil ediyorum fakat sorun şu ki xxxxx.ies adındaki dosyayı proje sayfasında ismini göremiyorum yani soldaki pencerede çıkan Işıklık seçeneğinde kullandığım ürün var fakat isim olarak herhangi bir isim görünmüyor. Bu dosyaların adını nasıl değiştirmeliyim ki dialux'te de kullandığım zaman o seçenekte ismini göreyim. Şimdiden çok teşekkürler...

öncelikle aydınlatma hesabı yapmakta fayda var hangi tip armatür kullanacagınızı daha kolay bulursunuz

Aydınlatmada eleman seçimi öncelikle yönetmeliğe uygun olmalıdır. Elektrik projeleriyle alakalı bütün yönetmelikler EMO nun sitesinde mevcuttur ve PDF olarak ücretsiz indirilebilir. Ayrıca iş büyükse IEEE, IEC gibi uluslar arası kaynaklardan da bilgili olmak iyidir.
En önemlisi resmi-yasal konular olduğundan yönetmelikler çok önemlidir. Projedeki bir hata da yönetmelik kıstasları kontrol edilir. buna göre ceza v.s. verilir.

Sayın arkadaşlar,

dikdörtgen olmayan bir odanın aydınlatma hesabını armatür tespitini neye göre yapacağız..örneğin yamuk bir oda için ya da dörtgen olmayan bir oda için yani a ve b kenarı diye sınırlı kenar sayısı olmayan odalar için aydınlatma hesabı nasıl yapılacak..lütfen cevap verecek arkadaşlar dialux relux gibi program isimleri vermesin benim derdim elektrik projelerinde formüllerle yapılan aydınlatma hesabından yana..ayrıca şu metrekareden sonra aydınlatma hesabı yapılması zorunludur diye bir yönetmelik maddesi var mı..basit bir duvlex projesinde 12W/metrekare yapmamızı engelleyen bir husus söz konusu mudur..acil yardımlarınızı bekliyorum...

Sayın arkadaşlar,

dikdörtgen olmayan bir odanın aydınlatma hesabını armatür tespitini neye göre yapacağız..örneğin yamuk bir oda için ya da dörtgen olmayan bir oda için yani a ve b kenarı diye sınırlı kenar sayısı olmayan odalar için aydınlatma hesabı nasıl yapılacak..

üni de hocalarımız yuvarlayın derdi. kenarları düz olacak şekilde, oda alanını denk getirecek şekilde yuvarlayın.

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri