Aydınlatma Projesi Çizimi

mrealites ' Alıntı:
mrb arkadaşlar.elektrik konusunda çok yeni değilim ama uygulama aşamasında ilk defa çalışyorum.paralel sortilerde , normal sortilerde boattan komütatöre giden kabloları nasıl belirleyeceğim.çizmek tek çizgi atmak kolay ama uygularken bir komütatöre boattan sadece fazla nötrmü inecek.toprak armatüre direk gidecek ama diyelim 4 tane armatür bir komütatör var.komütatörün tek tarafı 2 armatürü diğer tarafı 2 armatürü yakacak.bu durumda gelen linye boata uğradıktan sonra 1.5 mm2 lik faz ve nötr kablosu önce anahtarımı inecek.nötrü armatüre komütatörden çıktıktan sonramı uğrayacak.yada nötr komütatöre hiç inmicekmi .nasıl bir düğmeye basıp 2 armatür diğer düğmeye basıp 2 armatür yakacağız.yardım eden olursa çok sevinirim.ayrıca yardım etmek isteyen olursa projeyi veya sadece o kısmını gönderebilirim.ayrıca hastane projesi isteyen varsa gönderebilirim.teşekkürler
1- Buattan komütatöre inecek kablo lamba linyesine ait olmalı. Yanlışlıkla priz linyesinden almamaya dikkat et.
2- Lamba linyesini belirledikten sonra (Genelde 1,5mm2'lik kablo olur.),O kablodan ek alıp komütatör anahtara götürürsün. Anahtarın ortak ucuna bağlarsın (3 ucu olur. Ortak olan uç faz girişidir. Diğer ikisi ise lambanın düğmesine basınca çıkış verir.)
3- Komütatör anahtarın çıkışlarından birer adet kabloyu buata çekersin.
Bu durumdan sonra lambanın düğmelerine basınca buattaki (bizim çektiğimiz) kablolarda elektrik olur.
4- Bu kablonun birini lamba(lar)dan gelen kablonun birine bağlarız.
5- Lambadan gelen diğer kabloya da buattaki nötr kablosunu bağlarız.
6- Lambadan gelen topraklama kablosunu da buattaki topraklama kablosuna bağlarız.
Teknikadam_41'in açtığı başlık: Temel Elektrik Tesisat Bilgisi PDF dosyasının linki:
https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/temel-elektrik-tesisat-bilgisi.1453/

Sayfa28: Komütatör anahtarlı lamba tesisatı.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Sayın arkadaşlarım !

Yukarıda yazılanlara küçük bir şey de ben eklemek istiyorum. Anahtar lamba arası sorti kablolarını çekerken buatta kesmeden direkt insin. Yani lambadan buata çek ve kes, anahtardan buata çek ve kes sistemi boşuna uğraş demektir. Boşu boşuna sizi buatta uğraştırır. Kabloyu buatta lambaya çekip, daha sonra kablonun top kısmından anahtara kadar ölçü alıp kesmek ve buattan anahtar kasasına tek parça olarak indirmek daha sağlıklı olur. Bu şekilde yaparsak buat çok kalabalık olmamış olur. Kolay gelsin. HOŞÇAKALIN

genç arkadaşa ve şefe bilgilerini paylaştıkları için çok teşekkür ederim.ayrıca proje isteyen arkadaşlar burdan bi proje dosyasını nasıl gönderebileceğimi yazarsanız göndermeye çalışacağım.teşşkrler

Armatür yeri tespiti ve armatür tipinin seçilmesi aslında tam bi deneyim gerektirir.
Bodrum katlarda etanj kullan ve tehsisatını sıva üstü çek
Odalarda her armatürün aydınlatabileceği mesafeler vardır baz alacağın şey armatürün aydınlatma mesafesi oda büyüklüğü ve göze hitap için simetridir
Bazı özel odaların mesela ameliyathane, yoğun Bakım, çamaşırhane, mutfak gibi yerlerin armatürleri özel olmalıdır mesala ameliyathaneler için özel camlı mikrop barındırma riski minimum olan bir armatür var çamaşırhanelerde ve mutfaklardada özel camlı nem geçirmez armatür kullanmalısın..
Anahtar priz serisi boyaya uygun ve mobilya dekorasyonuna zıt düşmeyecek yerlere konmalıdır.

Şimdilik aklıma gelen bunlar gerçi artık buna ihtiyacın yoktur

autocad2007 ile bir projede kaç tane anahtar,priz veya herhangi bişeyden teker teker saymadan kaçtane olduğunu bulmanın bi yolu varmı.otocad2007 de yoksa; hiç elektrikcad kullanmadım elektrikcad de böle bi özellik olabilirmi .tecrübeli arkadaşlar bilgilerini paylaşırsa sevinirim
saygılarımla

Electric cad'i bilmiyorum ama Caddy nin installation modülünde bir linyede kaç priz kaç anahtar kaç lamba var onu otomatik hesaplıyor.

Caddy proĞramini hİÇ kullanmadim duyduĞumuda hatirlamyorum pek yaygin deĞİl heralde bu Özellİkler varsa emİnİm gÜzel bİp proĞramdir.cevabın için teşekkür

autocad2007 de anahtar priz yada herhangi bir objenin adedini saydırabilmemiz için öncelikle hepsinin aynı isme sahip olmaları gerekir. Mesela priz saydıracağımızı düşünelim projemizde ismini bulmalıyız.

İsim bulmak için üzerine gelip çift tıklamamız yeterli. Edit block defination diye bi pencerenin içinde ismi ve şekli çıkyor ismine baktıktan sonra kapatıyoruz pencereyi.

Projenin herhangi bir yerinde hiç bir obje işaretli değilken sağ tıklıyoruz QUİCK SELEKT diye bir sayfa çıkıyor bazen biraz bekletebiliyor.

aplpy to ENTİRE DRAWİNG
object tayp BLOCK REFERANCE
Properties NAME
Operator EQUALS
Value Saydıracağımız objenin ismi Örneğin "Topraklı priz"
Enter yada "OK" Yazan yere basarsak hem projedeki topraklı prizler işaretlenir nokta nokta çizgi haline gelir hemde altta komut satırında örneğin "123 item(s) selected." diye sayar
2004 dede yapılıyor ama ben bi türlü beceremedim.

Elindeki proje çizildikten sonra patlatılmamışsa bu yöntemle sayabilirsin. Ne yazıkki bazı projeci arkadaşlar keşfi zorlaştırmak için patlatıyorlar sonrada uğraş dur...

Benim teklif hazırlarken kullandığım metod şöyle;

Semboller blok çizilmişse yani patlatılmamışsa bu metodu kullanabilirsiniz
Komut kısmına yani command: yazan yere küçük harflerle filter yazılır.
Açılan pencerede Select filter kısmında blockname seçilir. Select kısmında bloğun ismi seçilir.
Add to list butonuna basılır ardından Apply butonuna basılır.
Sayım yapmak istediğiniz bölgeyi pencere içine aldığınızda en altta komut kısmında bu bölgede seçtiğiniz sembolden kaç tane bulunduğunu yazar. Örnek: 120 found
Projeye yaklaştığınızda sayılmış olan sembollerin kesik çizgili ve parlak yani seçili olduğu görülür. Bunu belirtmemim sebebi projeyi çizen müellif bazen tüm sembolleri masus bloklamıyor böyle oluncada siz o elemanı eksik saymış oluyorsunuz dolayısıyla hazırladığınız teklifede eksik değer girmiş oluyorsunuz. Örnek 4X18 armatür projede 150 tane ama 20 tanesi özellikle blok çizilmemiş yada patlatılmış ise anlattığım şekilde sayım yaptığınızda armatür sayısını 130 saymış olursunuz aman dikkat edin :)

Eğer projedeki semboller bloklanarak çizilmemiş ise sayım işi için başka bir pratik yol daha var;

Komut kısmına yani command: yazan yere küçük harflerle find yazılır.
Açılan pencerenin en sağ üst kısmında ikon işareti olan yere tıklanır.
Projede tıkladığınız her sembolde aşağıda tıklama sayınız yazar. Örneğin yine armatürleri sayacaksınız ama bu arada telefon geldi siz konuşun bir yandan tıklamaya devam edin aklınızda sayı tutmaya gerek kalmayacak. :)

Bu tiyolarıda herkes vermez kıymetimi bilin :)

technokta_elk ve Teknikadam_41 arkadaşlarıma bir kez daha teşekkür ederim.2 yöntemide denedim çok basit ve işlerimii bayaa hafifletti.
acaba aynı şeyi linyelerde de yapabilirmiyiz.kablo metrajı çıkarmakta zor onun da bölee kısa bi yolu varsaa çok ii olur.mesela ölçeceğimiz linyeleri sortileri vs işaretleyip toplam ölçüsünü veren bi komut varmıı.yoksa teker teker ölçmek zorundamıyım.tecrübeli arkadaşlarım bunu da cevaplandırırsa çok senivinirim.
şimdiden teşekkürler ; saygılarımla

Forum istatistikleri

Konular
128,163
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri