Ayarlanabilir Güç Kaynağı yapımı

Arkadaşlar merhaba. Normalde elektronikten hiç anlamam ama
şuradaki videoyu izledikten bende bi merak başladı. videodaki işlemlerin hepsini tek tek uyguladım. işlem benim bile beklemediğim bir şekilde oldukça başarılı sonuçlandı. Ben power in 12 voltunu değil 24 voltunu giriş aldım. En son elimde şarjlı matkaptan söktüğüm 7 volt motoru 12 voltta 5,3 ampere kadar çalıştırdım. ( voltamper metrenin verdiği değerler ) sonra motoru kendi voltajı olan 7 volt ile denemek istedim. Power supplyden çıt çıt diye sesler duydum sonra voltajı kesti. ölçü aleti ile ölçtüğümde çıkışlarda kısa devre vardı. Sanırım voltaj düşürücü kısa devre oldu. bir tane daha alsam oda aynı şekilde olurmu nerede hata yaptım. Neden böyle oldu lütfen yardım edermisiniz.

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2022-09-22 at 02.14.30.jpeg
    WhatsApp Image 2022-09-22 at 02.14.30.jpeg
    151.2 KB · Görüntüleme: 21
  • WhatsApp Image 2022-09-22 at 02.14.24.jpeg
    WhatsApp Image 2022-09-22 at 02.14.24.jpeg
    139.7 KB · Görüntüleme: 17
  • WhatsApp Image 2022-09-22 at 02.14.19.jpeg
    WhatsApp Image 2022-09-22 at 02.14.19.jpeg
    153.6 KB · Görüntüleme: 17
O modul yaklaşık maksimum 3 amper verecek kadar güce yeter. Siz anlık yüksek akim çekebilirsiniz ama daha uzun çekmeye çalıştığınızda modüler zarar vermiş görünüyorsunuz.

Modul üzerindeki parçaları kontrol etmek lazım.

Yeni modul almadan önce power supply çıkışı 24 volt düzgün ise yeni modülü bağlayıp kullanmaya devam edebilirsiniz.

Ama o kadar akim çekmemek kaydıyla. Bir kaç amper iyidir.

@serkan_48 öncelikle cevabınız için teşekkür ederim
üstadım kullandığım modül ün yanmaması zarar görmemesi için amper çıkışını 3 ampere sabitleme imkanım varmı. çünkü ben yaptığım cihazla motor çalıştırmak istiyorum. ama her bağladıgım motorda o amperi çekecekse modül gene yanacak. Birde Projeyi yaptıran arkadaş 3 amper modüle neden 5 amper sigorta kullanmış.

Merhabalar.
Bu tip modüller den uzun süre yüksek akımlar çekmez zor maalesef.
Ama kolay kolay yanmaması için ilave fan ile sogutmanızı tavsiye ederim

Merhabalar.
Bu tip modüller den uzun süre yüksek akımlar çekmez zor maalesef.
Ama kolay kolay yanmaması için ilave fan ile sogutmanızı tavsiye ederim
ustam modülün yanmaması için fazla amper çekmemesi için soğutucu dışında öneriniz nedir ne yapabilirim.

Son düzenleme:
Önceki yorumunuzda bahsettiğiniz gibi akım ayarı yapınız.
Çıkışa ne bağlanırsa bağlansın ayarladığınız ölçüde çıkış akımına izin verecektir.
Bu şekilde uzun kullanım olursa yine ısınma olabilir ama fan ilavesi bu ısınmayı önler.
Örnek vermek gerekirse;
Xl4016 9 amper modülünü kullanarak bir akü şarj cihazı yaptık.
Bu konuda sayın @serkan_48 hocamın çok yardımı oldu kensisine bir kez daha teşekkür ederim.
Xl 4016 modülü seri bağlı iki adet power supply den besleniyor.
Modüle giren 24 volt çıkışta 13.9 volta düşüyor.
Çıkış akımı 4.5 amperle sınırlandırılmış durumda.
12 volt 42 amper jel aküyü şarj ediyorum.
Modül üzerine 40x40 fan ilave ettim.
Eğer fan olmasa modül aşırı derceede ısınıyor ama fan olduğu için hiç ısınma olmuyor

Önceki yorumunuzda bahsettiğiniz gibi akım ayarı yapınız.
Çıkışa ne bağlanırsa bağlansın ayarladığınız ölçüde çıkış akımına izin verecektir.
Bu şekilde uzun kullanım olursa yine ısınma olabilir ama fan ilavesi bu ısınmayı önler.
Örnek vermek gerekirse;
Xl4016 9 amper modülünü kullanarak bir akü şarj cihazı yaptık.
Bu konuda sayın @serkan_48 hocamın çok yardımı oldu kensisine bir kez daha teşekkür ederim.
Xl 4016 modülü seri bağlı iki adet power supply den besleniyor.
Modüle giren 24 volt çıkışta 13.9 volta düşüyor.
Çıkış akımı 4.5 amperle sınırlandırılmış durumda.
12 volt 42 amper jel aküyü şarj ediyorum.
Modül üzerine 40x40 fan ilave ettim.
Eğer fan olmasa modül aşırı derceede ısınıyor ama fan olduğu için hiç ısınma olmuyor
https://www.n11.com/urun/lamassu-30...gulator-karti-arduino-18746442?magaza=lamassu bu kartı önerirmisiniz

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri