Auto Recloser (tekrar kapamalı kesici) nasıl yapılır?

auto recloser (tekrar kapamalı kesici) nasıl yapabilirim? üstünde çalıştığım devre model bir devre.. o yüzden yüksek voltajlarda çalışmıyorum.. 12, 24, 48 VAC gibi düşük voltajlarda çalışıyorum.. sistemimden geçen akım 0.25 A civarında ve ben 1 A olunca kesip tekrar kapanmasını istiyorum anahtarın.. aklıma ilk bir mikroişlemci ve bir mosfet kullanmak geldi.. ancak nmos fet ac voltajda sıkıntı çıkarıyor..

böyle model bir recloser nasıl yapabilirim?

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
yurt dışında şebekede kullanılan bir kesicidir auto recloser (tekrar kapalı kesici) hatta arıza olduğu zaman röle ayarlarına göre açar ve tekrar kapar 1 veya 2 denemede kesici kapanmaz ise merkeze arıza bildirimi yapar ve kesici kapanmaz. Bu sistemde ülkemizde de olasa baya rahatlardık herhalde

elektronik bilgim çok iyi değildir ama şöyle bir şey yapabilirsin kablo içinde gecen akımı bir trodial akım trafosu yapıp, bundan aldığının değeri örneğin lm358 de işleyip sonra bunun pic'e okutabilirsen girdiğin set değerine göre hattın enerjinisi kesebilirsin ama pic in besleme devresini kesiciden önce koymak zorundasın veya haricen besleme yapmak zorundasın.

pic ve yazılım kısmından çok fazla anlamam amatörüm o konuda ama forumda daha profesyonel olarak uğraşan üyelerimiz mevcut

yurt dışında şebekede kullanılan bir kesicidir auto recloser (tekrar kapalı kesici) hatta arıza olduğu zaman röle ayarlarına göre açar ve tekrar kapar 1 veya 2 denemede kesici kapanmaz ise merkeze arıza bildirimi yapar ve kesici kapanmaz. Bu sistemde ülkemizde de olasa baya rahatlardık herhalde

elektronik bilgim çok iyi değildir ama şöyle bir şey yapabilirsin kablo içinde gecen akımı bir trodial akım trafosu yapıp, bundan aldığının değeri örneğin lm358 de işleyip sonra bunun pic'e okutabilirsen girdiğin set değerine göre hattın enerjinisi kesebilirsin ama pic in besleme devresini kesiciden önce koymak zorundasın veya haricen besleme yapmak zorundasın.

pic ve yazılım kısmından çok fazla anlamam amatörüm o konuda ama forumda daha profesyonel olarak uğraşan üyelerimiz mevcut

pic e değer okutabiliyorum.. ancak pic teki output u neye göre nereye vereceğimi bilmiyorum.. yani pic te değer okuttuktan sonra.. istediğim değerin üstünde olduğunu algılandığında pic.. nereye nasıl bir sinyal yollaması (veya verdiği sinyali kesmesi) gerekiyorki Şebeke kesilsin.. ve sonra şebekeyi tekrar kontrol etsin..

dediğim gibi aklıma gelen ilk şey mosfet ti.. gate ten kontrol edebilirim diye düşünüyordum.. ancak drain kısmından ac voltage verince çok da güzel sonuçlar çıkmadı..

Forum istatistikleri

Konular
128,200
Kullanıcılar
449,983
Son üye
ardaxsm

Yeni konular

Geri