Audio diafon sistemleri arıza notları

köprüleyin derken orasını tam anlamadım (anladığım yedek hat çekin demek istediniz , doğruysa buton ile nere arasında yedek hat çekeceğim ) teşekkürler
Hayır yedek hattan bahsetmiyorum. Köprüleme terimini bilmiyorsanız anlaşılan bu konulara epeyce uzaksiniz. Nasıl anlatayim bilemedim. Görsel bulsam tarif ederdim ama görsel yok.
Butona bastığınızda kontağını kapatır, yani iletken duruma geçer ve zil çalar. Butonda sorun varsa bastığınızda kontağını kapatamadigi için zil çalmaz. Butonu söküp sizin zil butonu hangisiyse onu bulun. Boydan boya bütün zil butonlarina giden metal bir iletken var. Bu butonun girişi. Sizin zil butonunun çıkış ucunda renkli kablo olur. Butonun girişi dediğim iletken ile çıkışındaki renkli kablo arasına kablo ile değdirin. Karışık oldu galiba [emoji19] Bilmem anlatabildim mi. Zil çalarsa sorun butonda demektir. Bildiğim kadarıyla tek buton satılmıyor.
Bunları yapmanız için önce zil panelini açmanız lazım. Yeni tip panelse muhtemelen açamayacaksiniz ve kırılacak. Bence en iyisi bir elektrikçi çağırın ve panelden olmayın

Hayır yedek hattan bahsetmiyorum. Köprüleme terimini bilmiyorsanız anlaşılan bu konulara epeyce uzaksiniz. Nasıl anlatayim bilemedim. Görsel bulsam tarif ederdim ama görsel yok.
Butona bastığınızda kontağını kapatır, yani iletken duruma geçer ve zil çalar. Butonda sorun varsa bastığınızda kontağını kapatamadigi için zil çalmaz. Butonu söküp sizin zil butonu hangisiyse onu bulun. Boydan boya bütün zil butonlarina giden metal bir iletken var. Bu butonun girişi. Sizin zil butonunun çıkış ucunda renkli kablo olur. Butonun girişi dediğim iletken ile çıkışındaki renkli kablo arasına kablo ile değdirin. Karışık oldu galiba
emoji19.png
Bilmem anlatabildim mi. Zil çalarsa sorun butonda demektir. Bildiğim kadarıyla tek buton satılmıyor.
Bunları yapmanız için önce zil panelini açmanız lazım. Yeni tip panelse muhtemelen açamayacaksiniz ve kırılacak. Bence en iyisi bir elektrikçi çağırın ve panelden olmayın
Mrb . Elektrik bilgim sıfır değil. Öğrencilik yıllarımda elektrikçide çalıştım. Kendi dairemi kaba inşaat almıştım daire içi elektriğini tamamen kendim yaptım. Zil konusu baya çetrefilli . Deneme yanılma ile yaparımda ama tecrübede olmalı. Bu gun gittim zil panelini açtım benım dairenin butonundan koyu mavi renkli teli çıkardım teli temizledim pasını sildm. boydan boya olan iletkene defalarca dokundurdum. dairenın zili çalmadı. komşunun mavi telını çıkardım benım teli onunkıne bağladım onun butonuna bastım yine çalmadı zannımca buton sağlam.arıza ya zil butonlarından daireye giden telde yada audio konsept sa diafonda. telde ise arızayı nasıl bulacağım.? Audio diafonla konuşuyoruz kapı otomatiğini açıyoruz ama zili çaldıramıyoruz. Dairenin girişinde ki zilin diafonla bağkantısı yok o ayrı bir zil sadece daireye ait. sorum diafonda konuşuluyorsa diafonda kı arızadan zil çalmıyor olabilirmi. Bu arada civardakı elektrikçiye gittim yaparmısın dedim zil arızasına gıtmıyoruz dedi. Diğerine gittim zile usta göndermiyorum binayı hep yıkıyorlar benim başım belaya giriyor dedi. Çözüm arıyorum.

Yaptığınız iş doğru. Bir de komşunun zil kablosunu sizin buton çıkışına bağlayıp en azından butonun sağlamlığını test etseydiniz. Sağlamsa herşeyi eski haline getirin.
Komşunuzun sağlam çalışır durumdaki daire içi audio şubesini söküp sizin daireye takarak sorunun şubede olup olmadığını test edin. Sökerken neyi nereden söktüğünüzü karıştırmayın. Gerekirse not alın, resmini çekin.

Yaptığınız iş doğru. Bir de komşunun zil kablosunu sizin buton çıkışına bağlayıp en azından butonun sağlamlığını test etseydiniz. Sağlamsa herşeyi eski haline getirin.
Komşunuzun sağlam çalışır durumdaki daire içi audio şubesini söküp sizin daireye takarak sorunun şubede olup olmadığını test edin. Sökerken neyi nereden söktüğünüzü karıştırmayın. Gerekirse not alın, resmini çekin. İlgin için teşekkurler. Dediğinide yaptım benım butonda arıza yok komsunun zili çalıştı benım butona bağlıykan. Ses gidip geliyor kapı otomatiği çalışıyor arıza ya diafonda yada bina dışından daireye diafona giden hatta. Telefonla danıştığı m usta ses gidip geliyorsa diafonda arıza olma şansı yok diyo. Ne derece doğru söyluyor. Bina dışında diafona giden hattı nasıl kontrol edeceğim. teşekkurler.

Komşunuzun sağlam çalışır durumdaki daire içi audio şubesini söküp sizin daireye takarak sorunun şubede olup olmadığını test edin. Sökerken neyi nereden söktüğünüzü karıştırmayın. Gerekirse not alın, resmini çek

İlgin için teşekkurler. Dediğinide yaptım benım butonda arıza yok komsunun zili çalıştı benım butona bağlıykan. Ses gidip geliyor kapı otomatiği çalışıyor arıza ya diafonda yada bina dışından daireye diafona giden hatta. Telefonla danıştığı m usta ses gidip geliyorsa diafonda arıza olma şansı yok diyo. Ne derece doğru söyluyor. Bina dışında diafona giden hattı nasıl kontrol edeceğim. teşekkurle

Komşunuzun sağlam çalışır durumdaki daire içi audio şubesini söküp sizin daireye takarak sorunun şubede olup olmadığını test edin. Sökerken neyi nereden söktüğünüzü karıştırmayın. Gerekirse not alın, resmini çek

İlgin için teşekkurler. Dediğinide yaptım benım butonda arıza yok komsunun zili çalıştı benım butona bağlıykan. Ses gidip geliyor kapı otomatiği çalışıyor arıza ya diafonda yada bina dışından daireye diafona giden hatta. Telefonla danıştığı m usta ses gidip geliyorsa diafonda arıza olma şansı yok diyo. Ne derece doğru söyluyor. Bina dışında diafona giden hattı nasıl kontrol edeceğim. teşekkurle
Kolay olanı evdeki şubeyi test etmek. Önce kolay olanı yapın. Sorun şubede değilse en son eve gelen hattı kontrol edin. Öncelikle buatları ek yerlerini kontrol edin. Umarım sorun subededir. Yoksa uğraştırır

Kolay olanı evdeki şubeyi test etmek. Önce kolay olanı yapın. Sorun şubede değilse en son eve gelen hattı kontrol edin. Öncelikle buatları ek yerlerini kontrol edin. Umarım sorun subededir. Yoksa uğraştırır Mrb. Bugün zili tamir ettim sonunda.Bina dışından kablo çektim. bina giriş kattaki buattan ek yaptım. buat ile bina dışındakı arada iletişimsizlik varmış. Buattan tum telleri tek tek kontrol ettim. Komşuların zillerini çalmak zorunda kaldım. Gariptir benim zil de en sondaki çıktı. Yardımınız için teşekkur ederim

Kolay olanı evdeki şubeyi test etmek. Önce kolay olanı yapın. Sorun şubede değilse en son eve gelen hattı kontrol edin. Öncelikle buatları ek yerlerini kontrol edin. Umarım sorun subededir. Yoksa uğraştırır Mrb. Bugün zili tamir ettim sonunda.Bina dışından kablo çektim. bina giriş kattaki buattan ek yaptım. buat ile bina dışındakı arada iletişimsizlik varmış. Buattan tum telleri tek tek kontrol ettim. Komşuların zillerini çalmak zorunda kaldım. Gariptir benim zil de en sondaki çıktı. Yardımınız için teşekkur ederim
Elinize sağlık. O konuda bende şanssızım. En son denediğim çıkıyor genelde. İstesem yapamam[emoji4]

herkese selamlar. apartmanımız da 28 dairelik kapıcılı diafon sistemimiz mevcut. geçen hafta komşunun biri zili çalışmıyor diye sözde elektrikçi birini çağırmış adam hem yapamamış hemde sistemi çökertmiş resmen tüm dairelerin zilini bozmuş. herkes de kırmızı meşgul yanıyordu. ben elektirikçi değilim ama elim bu işlere yatkındır. haftasonu aldım elime malzemelerimi ve öncelikle zil butonunu söktüm kablolar birbirine girmiş hepsini güzelce toparladım. daha sonra zil trafosuna geçtim onu da toparladım enson da apartmanın ortak buğatına geçtim ve onu da toparladıktan sonra işi bitirdim. şuan tüm apartmanın megafonu çalışıyor. ses dairelere gidiyor ve geliyor kapı otomatında sıkıntı yok. tek sorun resmini de yüklediğim zil butonlarından soldaki 12 dairelik olan aşağıdan ziller de çalışıyor. amcak sağ tarafta olan 16 dairelik zil butonundan zile basınca dairelerde zil çalmıyor. diğer tüm işlevleri çalışıyor. 16 dairelik zil butonunda bir daireninkinde de sıkıntı yok tüm işlevleri yapıyor. diğerlerinde ki sıkıntı ne olabilir bu konuda tecrübeli arkadaşlardan yorum bekliyorum. bir de sağ taraftakinin fotoselli olan aydınlatması çalışmıyor bu konuda ne yapabilirim. şimdiden teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

• IMG_20190129_074110.jpg
    IMG_20190129_074110.jpg
    340.9 KB · Görüntüleme: 38
diafon-bağlantı-şeması.png
Bağlantı şeması bu
Modülden gelen 17 nolu klemense bağlanan kablonun sağlam olup olmadığını kontrol et.

Forum istatistikleri

Konular
128,189
Kullanıcılar
449,957
Son üye
sezercakmak

Yeni konular

Geri