ATS (Automatic Transfer Switch)

Katılım
29 Mar 2017
Mesajlar
2
Puanları
1
Yaş
24
İşletmemizdeki soğutma ünitelerini yedekli olarak iki kaynaktan besliyoruz. Üniteleri besleyen panolarda bulunan ATS ler sürekli yön değiştirmeye başladı. Şebeke değerlerimizin trendleri normal görülüyor ancak ATS sürekli kaynak değişiyor. Sebebinin soğutma ünitelerinden mi kaynaklanıyor anlayamadık. Trendlere bakınca gerilim belli bir değerin altına düşüyor bu sırada frekansta bir yükselme gözleniyor ve ATS yön değiştiriyor. ATS lerden önce panomuzda faz koruma rölelerimiz mevcut, fazlarda bir sıkıntı olsa zaten ATS ye gelmeden enerji faz koruma enerjiyi keser. Yardımcı olursanız sevinirim.
 

kral kobra

Profesyonel Üye
Katılım
15 Mar 2019
Mesajlar
645
Puanları
283
Konum
KOCAELİ
Sistemde zaten faz koruma röleleri var sıkıntı olsa zaten açardı diyorsunuz ama Faz koruma rölenizin ayarlanan set değerleri nedir? ATS'nin Under Voltage ve Over Voltage trip ve return değerleri ne? Transfer için geçiş bekleme süresi ne? Atıyorum demerajdan kaynaklı 1sn'lik voltaj düşümü oluşur ama transfer bekleme süresi Sıfır girildiği için en ufak değişimde transfer gerçekleşir gibi...
Özetle Set edilen değerler önem arz ediyor. +Gerilimdeki düşüş frekanstaki artış kabul edilebilir seviyelerde mi? Değilse sebebi araştırılmalı.

Örnek;
jenset.pngjenset1.png
 

Ekli dosyalar

Katılım
29 Mar 2017
Mesajlar
2
Puanları
1
Yaş
24
Faz koruma rölesi 370 - 420 V arasına ayarlanmış. 1. kaynaktan ikinci kaynağa geçiş süresi 5 sn ye eğer kaynak uygunsa 2. kaynaktan 1. kaynağa geri dönüş 30 sn de gerçekleşiyor. Biz sürelerden kaynaklı bir sıkıntı olduğunu düşünerek bu süreleri maksimuma aldık. Demeraj anında gerilim düşüyor doğru diyorsunuz ancak gerilim üç fazda 230 V seviyelerine kadar düşüyor. Buna bir anlam veremiyoruz.
 

Benzer konular


Sponsor Bağlantı

Forum istatistikleri

Konular
103,717
Mesajlar
729,367
Kullanıcılar
386,091
Son üye
azokss

Yeni konular

Üst