Atık Sulama Sistemi

köyde küçük bir bahçemiz var (tahmini 8 10 arık kadar) tabi bunun sulamasını yapmak için her hafta birinin 80 km yol gidip onu sulaması gerekiyor.
haftada belirlediğim 2 günde bahçeyi sulayan bir sistem kurmayı düşündüm. şöyle olacak;

dalgıç pompanın elektrik kaynagı kullanılacak. dalgıç pompa su tankını dolduracak doldugunu algılayan bir şamandıra olacak doldugunda çıkışı açacak arıklara ventil koymayı düşündüm mesela 30 dk bir ventil açık kalacak sonra kapanıp digeri başlayacak su bittiğindede çıkış kapanacak tekrar dalgıç pompa tankı dolmaya başlayacak bu sistem son ventile kadar devam edip kendini kapatacak.

sizinde tavsiye edebileceğiniz, katacağınız bir şeyler varmıdır ?

görüşlerinizi bekliyorum...

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Merhaba,

DVP12SA2 gibi bir PLC ile RTC(Gerçek zaman saati) özelliğini kullanarak Yıl,Ay,Gün,HaftanınGünü,Saat,Dakika,Saniye bilgileri elde edilebilir.

Bu bilgileri kullanarak belirttiğiniz günlerde ve saatlarde ilgili giriş ve çıkışlara göre kendi hazırlayacağınız bir PLC programı, kontrol panosu, bağlantılar ve çevre kontrol ekipmanları ile gerçekleştirebilirsiniz.

Ayrıca sisteme bir 3G,GPRS vs bir modem ekleyerekte uzaktan kendinizde sistemi kontrol edebilirsiniz.

İyi çalışmalar.

köyde küçük bir bahçemiz var (tahmini 8 10 arık kadar) tabi bunun sulamasını yapmak için her hafta birinin 80 km yol gidip onu sulaması gerekiyor.
haftada belirlediğim 2 günde bahçeyi sulayan bir sistem kurmayı düşündüm. şöyle olacak;

dalgıç pompanın elektrik kaynagı kullanılacak. dalgıç pompa su tankını dolduracak doldugunu algılayan bir şamandıra olacak doldugunda çıkışı açacak arıklara ventil koymayı düşündüm mesela 30 dk bir ventil açık kalacak sonra kapanıp digeri başlayacak su bittiğindede çıkış kapanacak tekrar dalgıç pompa tankı dolmaya başlayacak bu sistem son ventile kadar devam edip kendini kapatacak.

sizinde tavsiye edebileceğiniz, katacağınız bir şeyler varmıdır ?

görüşlerinizi bekliyorum...
ventil,depo vb kullanmadan arıkların başına direk pompadan çıkış alan bir boru döşe...[suyun yeterli ise]boruyu her arıkta uygun
çapta del.....sıra uzunlukları farklı ise damlama sistemi yapanlardan mini vana alıp[25 krş]tak ..gerekli su miktarını ayarla....
sistemi sulamaya başladığında pompa kaç dk devrede kalıyorsa buna göre hafttalık zaman saati ile hangi gün kaç saat çalışacaksa ayarla ...
basit ama işini görür.. ekstra ventil kumanda depo uğraşmazsın sadece multı zaman saati okadar.....kolay gele

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,960
Son üye
katzeimar

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri