Asenkron Motorların Verimliliği

Arkadaşlar,konu başlığında da okuduğunuz gibi,bu konu üzerinde detaylı bir araştırma yapıyorum,hangi markaların motorları daha verimli,yüzde kaç verimle çalışıyor,verimin arttırılması için neler yapılabilir vb. asenkron motorlarda verimlilik üzerinde bilgilerinizi paylaşırmısınız,konunun ehemmiyetini tüm arkadaşlar eminim biliyorlardır,sanayinin her dalında motorlar kullaıldığı için,verimlilik çok önemli bir nokta olduğunu düşünüyorum,motorlarda verimliliğin çok az da olsa arttırılması uzun vadede büyük tasarruf,yardımcı olursanız sevinirim,kolay gelsin.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Konuyu detaylı olarak incelemek isteyen arkadaşlarımın, www.siemens.com.tr/motor-kontrol linkin-
den yararlanabileceklerini düşünüyorum.Bence de çok önemli bir konu.Tasarruf,tesis kurulurken ya-
pılır.10 tane armatür koyduktan sonra,bunun 5 tanesini söndürmek tasarruf olmaz.Elektrik motor
seçimindede, daha baştan yüksek verimli ( eff 1-eff 2..) motor seçilerek çok büyük oranlarda tasarruf
sağlanabilir.Bu önemli konuyu gündeme taşıdığınız için yeşekkür ederim.

İlgilendiğiniz için ben teşekkür ederim,bu konu sizin de bahsettiğiniz gibi çok önemli bir husus,tesis kurulma aşamasında olsun,çalışan tesisler için olsun,tüm arkadaşların gereken ilgiyi göstermelerini bekliyorum,çalışmalar yapan arkadaşlar için teşekkür ediyorum.

HXR, Sincap Kafesli Asenkron Makineler

2250kW, 3000HP’e kadar yüksek verimli istenen güçte demir döküm gövde

Ekli dosyalar

• HXR cage induction machine_TR_032005.pdf
    3.2 MB · Görüntüleme: 0
Asenkron motorların daha verimli olabilmesi için sargıları nasıl olmalıdır,piyasadaki hangi motorların sargıları böyledir,hangilerininki böyle değildir,tecrübelerinize dayanarak hangi marka motorların daha verimli olduğunu söyleyebilirsiniz,yardımcı olursanız sevinirim.

Motoru verimli kılan faktörler, genel hatlarıyla ekteki gibidir.

Ekli dosyalar

• Motoru verimli kılan nedir.pdf
    25.2 KB · Görüntüleme: 63
Moderatör tarafında düzenlendi:
asenkron motorların verimleri genelde (marka bazında) oldukça birbirine yakın sanırım

ama kullanım yerinde yapılan hatalar büyük kayıplara neden oluyor. (güç olarak yeterli motor yerine, büyük motor seçmek gibi...)

Bizler mesleğimiz gereği mekanikçilerle (tabiri hoş görün) iç içeyiz. şahsen ben kullanması gereken motor gücünü hesab ederek kullanan hiç görmedim. (tabi bu bir genelleme değil, diğer arkadaşlar alınmasın)

ABANA marka 160M4a etiketli motorun değerlerine ihtiyacım var...bu konuda yardımcı olan herkese şimdiden teşekkür ederim...  motor 11 KW 15 Hp

Forum istatistikleri

Konular
128,299
Kullanıcılar
450,131
Son üye
mrtblkl

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.
Geri