Asenkron motora yol verme ile alakalı bir soru

cobra 16 arkadaşım hesabın bir yere kadar doğru.üçgende devam eden akımı nomınal akımının 0.58 katıdır .kontaktör ve termik 0.58 katına göre seçilir..........saygılar............

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
selam arkadaşlar sitede bunla ilgili bir program vardı. siemensin programı , buradan programı koymayı deniyeyim işinize yarar umarım.

Ekli dosyalar

• asenkron.rar
    2 MB · Görüntüleme: 1
3 fazlı asenkran motara tek start butonu ile start-stopverme devresi lazım arkadaşlar varmı

arkadaslar 230 volt la calisan motorlarkondansatorle calisiyobuna kondansatör takmazsak ne olur .
ve birde kömürlü motorlarvar bunlarda kondansatörler yok bu konu hakkinda bilgi istiyorum.

ve motor larda sigorta secimi nicin 2 kati seciliyo

lütfen cevap yazin
foruma girdim iyice kafam karismaya basladi
ben simdiye kadar hep anma akimina göre seciyodum

Arkadaşım 11 Kw'Lık Bir Motora Bakıcaksın İlk Önce Amperine MisaLi Kaç Amper 20 Amper Ona Göre Ne Gider Kontaktörün Amperine Bakacaksın Atıyorum 3TF42 kABLO kESİTİNE gELİRSEK 11 kW lIK bİR mOTORA bEN eN Aşşaqı 4 x 6 Antigron Kablo Kullanmanı Tafsiye ederim...

işte biz buyuz. Kimse banane demiyor. Bilgilendirmek için çabalıyor.
Bende birşeyler yazayım dedim ancak çok güzel anlatılmış gerek kalmadı.

Motorlara Yol verme hk. Sorularım var arkadaşlar.kafam iyice karıştı yardımcı olabilirseniz mutlu olurum.
1.soft starter ile yıldız üçgen yolvermede motor ilk kalkınmada akım değerleri arasında fark var mı?
2.yıldız üçgende motoru korumak için termik kullanıyoruz, soft starterde koymaya gerek var mı? Eğer varsa soft un önüne mı yoksa motor ile arasına mı koyalım.
3.soft starter li sistemde kontaktör kullanmamıza gerek yok biliyorum.israrla neden kullanmak isterler eski insanlar ?
4.soft ile yıldız üçgen yolvermede enerji verimliliğini nasıl hesaplayabiliriz?
5.yıldız ucgende motoru ucgen bağlıyoruz.soft ta motoru ; etikette 380 v yazan i mı bagliyacaz ?
6.motora yol verme panosunda (soft lü) tam guvenliligi saglamak icin hangi çeşit ekipman kullanabilirim?
Teşekkürler

Son düzenleme:
1 Y/D 3 SS 2,5 kat kalkınma akımı çeker
2 olmayabilir ama olabilirde termik aşırı akım rölesidir motorun anma akımının üstünde kım geçmesi durumunda korumaya yarar softstarter netice yarı iletken teknolojisine sahip herhangi bir hata neticesinde kısa devre gibi motorun yanmasına sebebiyet verir. motor önüne konur
3 softstarterin arızalanmasına karşı izolasyon amacı ile motor önüne konur termik neyicede açtırmak için kontaktör gibi devre kesicilere ihtiyacı vardır.
4 enerji tüketimlerinden hesaplayabilirsiniz
5 etikette 380 yazılı olan şekilde bağlamanız gerekir ( Şebeke gerilimi 380 ise)
6 tamamen hayal gücüne bağlı

1. Evet Y/A yolvermede kalkış akımı 7 kat kadar olup MS mertebesindeki pik akımlar hariç. Soft ta 2 - 4 kat arası ayarlanabilir.
2. Kullandığın softstarter e bağlı. Softstarter in aşırı akım koruma özelliği varsa gerek yok. Bu özellik yoksa soft çıkışı ile motor arasına bağlamak uygun olur. Soft un önüne bağlasan da fark etmez.
3. Softstarter li panoda kontaktör bağlamaya gerek yok, ancak softsterin yarı iletkenleri arızalanıp kısa devre olursa çarpılmalı önlemek amaçlı emniyet için kontaktör kullanılır. Bu 6. sorunun da cevabı oldu.

Forum istatistikleri

Konular
128,180
Kullanıcılar
449,945
Son üye
kerim2756

Yeni konular

Geri