3 Faz Asenkron Motora Triac İle Yol Verme

eistain_54

Üye
Selamlar.

Forumda yeni olduğumdan hatalı bir soru sorduysam lütfen bağışlayın.

Tarlama su kuyusu açtırmayı düşünüyorum.Bunun yanında tarlaya elektrik çekmek istiyorum. Dolayısıyla pompa motoru kullanacağım.

Bilmiyorum pompa motorlarında durum nasıldır. Ancak bildiğim kadarıyla belirli bir güçten sonraki motorlarda Y/Ü yol vermek gerekiyor. Ancak bu yol verme meselesini tam olarak anlayamadım.

İşin teknik kısmını biliyorum.Aşırı akım çekmesinden sebep kalkış anında yıldız kalkınan motoru belirli bir süre veya akım değerini aştıktan sonra üçgen yol veriliyor.Ancak bunun nasıl yapıldığını anlayamadım.

Sonuçta motora giden 3 adet kablomuz var.Her bir kablo bir fazı taşıyor. Ancak yol vermek için 6 uça müdahele etmek gerekmiyor mu?

Resimlerde gösterilen hep öyleydi;

http://www.nkfu.com/wp-content/uploads/2011/12/yildiz-ucgen.png

Hem motora 3 kablo götürüp hem de nasıl yol veriliyor?

Bir de ben bu motoru triac ile kontrol etmek istiyorum.Yani kontaktör kullanmak yerine triac kullanmak istiyorum.

Bu konuda biraz yardımcı olabilir misiniz?

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Oradaki şema nedense okunaklı değildi.Yani konuda b2 butonu ve c2 kontaktöründen bahsediyor.Ancak şemada bu isimler yok.b2 yerine s2 yi düşünüyorum.Ancak bir türlü kavrayamadım.

Peki şöyle sorayım.Yol verme işini biz yapıyorsak motora 3 kablo mu çekiyoruz, 6 kablo mu çekiyoruz?

Tabi ki 6 kablo. Klemens kutusunda 6 adet uç var ya onlar dışarı alınıyor röle ile bağlantı değiştiriliyor. Kolaylıkla bağlantı şemaları bulabileceğin için onları eklemiyorum.

Forum istatistikleri

Konular
128,119
Kullanıcılar
449,824
Son üye
Lecterer

Yeni konular

Geri