Asenkron motor cosfi değişimi

testcimurat

Katılımcı Üye
Arkadaşlar üç fazlı asenkron motorlarda , motorun miline bağlanan yükün değişiminden motorun çektiği reaktif yük değişir mi. Değişirse nasıl değişir.

Kolay gelsin...

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Arkadaşlar üç fazlı asenkron motorlarda , motorun miline bağlanan yükün değişiminden motorun çektiği reaktif yük değişir mi. Değişirse nasıl değişir.

Kolay gelsin...

Etiketteki değerler tam yük değerleridir.Yani motor milinde ki yük tam yük değerinden daha düşük ise mevcut cosinüs daha düşük oluyor.Sanırım sn. @sami inci üstad bir döküman göndermişti bana orada yük durumuna göre nasıl değiştiğini anlatılıyordu.Bulabilirsem ekleyeyim dökümanı buraya

Son düzenleme:
Cos fi ile birlikte düşük yüklerde çalışmada motor verimi de düşüyor . Geçen başka bir konu başlığı altında elle dokunulduğu anda ısı hissedilmeyen motor - başka verilerin sağlıklı olduğunu sayarak - yanlış ebatta seçilmiştir demişti @sami inci baba . Çok şaşırmıştım .

Cos fi ile birlikte düşük güçlerde motor verimi de düşüyor . Geçen başka bir konu başlığı altında elle dokunulduğu anda ısı hissedilmeyen motor - başka verilerin sağlıklı olduğunu sayarak - yanlış ebatta seçilmiştir demişti @sami inci baba . Çok şaşırmıştım .

Aslında trafolarda olduğu gibi motor seçiminde yapılan bir yanlışta var.Bir çok motoru ölçtüğümde elektriksek tüketim olarak milindeki yüke oranlar 2 katı 3 katı gibi değerlerde motor seçimi yapılıyor.Buda fazladan elektrik tüketimi olarak aboneye yansıyor.Ek olarak motor çalışma çalışma rejimi izolasyon sınıfı v.s etkenleri zaten hiç dikkate alan yok.

Aslında trafolarda olduğu gibi motor seçiminde yapılan bir yanlışta var.Bir çok motoru ölçtüğümde elektriksek tüketim olarak milindeki yüke oranlar 2 katı 3 katı gibi değerlerde motor seçimi yapılıyor.Buda fazladan elektrik tüketimi olarak aboneye yansıyor.Ek olarak motor çalışma çalışma rejimi izolasyon sınıfı v.s etkenleri zaten hiç dikkate alan yok.
Büyük alalım seneye de giyer kültüründen yetişmiş bireyler olarak şaşırmamak lazım .

Kampüsün genişleyeceğini öngördüler desek 10 katı daha büyürse kampüs 10 katı daha işsiz genç sayısı olur . Kabus gibi :)

Milli servet gidiyor üstad hele buna yanlış hesaplanan iletken kesitleri şalt malzemesi seçimi v.s katınca aklıma şu geliyor israfın önüne geçebilirsek parasal anlamda ikinci bir türkiye kurulur.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Geri