Asekron Motorlarda Soğutma Hakkında Soru

clupmania

Üye
Öncelikle hepinizi saygıyla selamlıyorum..

Arkadaşlar bu gün derste hocamız bir soru sordu bu konuda sizden yardım almak istiyorum.

Asekron motorlarda soğutma şekli nasıl olur ?

( 20 kw a kadar motorlarda fan ile gerçekleşiyormuş.)

Ancak benim öğrenmek istediğim şu;

Örnek verecek olursak , bir inşaat elemanının harc makinesinde kullandığı asekron motor soğutma sistemi nedir ?

Fan ile olacak bir şey değil sanırım , toz , çimento vs. kaçacaktır bu sistem nedir
?

Bir diğer sorum ise;

Asekron motorlardaki soğutma türleri nelerdir ?

Bildiklerim : Fan ile soğutma , Yağ basıncı ile soğutma , Su ile soğutma.. Bunların dışında bir soğutma çeşidi var mı ?

Şimdiden ilgilenen üstadlarıma teşekkürlerimi sunarım...

Ümit ÇÜN

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Arkadaşlar yardım edebilecek kimse yok mu ? Ödevi yarın teslim etmem gerekiyor..!!!

Sn.clupmania

Asenkton motorlarda soğutma 2 ana başlıktan oluşur.

A. Dahili soğutma (kendi üzerinde bulunan pervane vasıtasıyla)
Bu sistem en küçük güçten en büyük güçte bir çok motor üzerinde bulunur.

B. Harici, cebri, dıştan soğutma
1. Yardımcı bir Fan, yani hava ile soğutma (özellikle invertör ile çalışan ve nominal çalışma frekansının altında çalışan motorlarda kullanılır)

2. Yağ sirkilasyonu ile soğutma (buna en güzel örnek ekovat dediğimiz, buzdolabı motorlarıdır.)

3. Su ile soğutma (bu motorlarada örnek olarak su kuyularında kullanılan, dalgıç pompaları gösterebiliriz.)

.............

teknolojinin gelişmesiyle birlikte bu yöntemlere ilave edilen ya da edilebilecek başlıklar olabilir.
Daha detaylı bilgiler için aşağıda bulunan konulara göz atmanızı tavsiye ederim.

Asenkron motorların yapısı

yeni başlayanlara

Başarılar

Çok teşekkür ederim hocam

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,348
Kullanıcılar
450,188
Son üye
adryx