asansör makina dairesini nasıl soguturum ?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Sayın blacktoot arkadaşım !

Sayın burçin' in önerisini dikkate almalısınız. Çatıyı öncelikle yalıtmalısınız. Sac çatıların altı dışarıdan daha sıcak olur. Dışarda 35 derece varsa sac çatının altı 40 derece olur. Her iki yüzeyi ince alüminyum streç kaplı cam yünü izolasyonlar var. Plaka halinde satılıyor. Onlardan alıp, tavana vidaladıktan sonra göreceksiniz ki split klimalar yeterli olacaktır. Zaten taze hava girişi için menfez var diyorsunuz. Camı kırık olan bir odada kaç tane soba yakarsanız yakın ısıtamazsınız. Camı değiştirdikten sonra bir soba bile yeterli gelir. Kolay gelsin.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
sn.şef ;
Tavanın izalasyonunu muhakkak yapacagım,tereddüt etdigim yer şudur acaba izalasyon yeterli olacakmı?
Vermiş oldugunuz kırık cam ve soba örnegi konusundada sonuna kadar size katılıyorum.fakat çare bulunamadıgından dolayı ventilatör ve menfez sonradan konulmuş ayrıca bu işlemler sonradan yapılmış benim tek amacım buradaki sistemi yeterli derecede sogutmak.
Sonuç olarak sizlerin yorumlarındanda şunu çıkarıyorum;
Tavan izalasyonu streç kaplı cam yünü ile kaplandıktan sonra,ventilatör ve menfez çıkartılıp yerleri kapatılarak dış atmosferle baglantısı kesilmiş olacak ve split klimalar iç ortam ısısını yeterli düzeyde sogutma işlemini yerine getirecek...
Umarım bu sıralamayı yapıldıktan sonra sogutma işlemini gerçekleştire bilirim,zaten başkada çare yok gibi görünüyor...

Sayın blacktoot !
Birde şu dışardan içeriye hava verme değilde, içerde biriken sıcak havayı dışarı atın. Yani vantilatör değilde aspitratör kullanın. Bayağı etkili olacaktır.

sayın şef;
Biraz öncaki açıklamamda bulundugun gibi makine dirasini kapalı hale getirip izolasyonuda yapıp bu işlemi split klimalarlamı yapalım yoksa tavan yalıtımı,klimalar ve aspiratör yardımı ilemi yapalım..
Burda müteakıp olamadım.

sn.blacktoot

Bence sisteminizi çatının izolasyonunu yapıp ve 1 adet klimaylada desteklerseniz sorununuz ortadan kalkar kanısındayım ben.

Saygılar...

Bir önceki yazınızdaki menfez ve vantilatörü iptal edeceğim bölümünü iyi okumadan verdiğim cevap oldu. Şayet tamamen izole ederseniz vantilatör ve menfeze gerek kalmayacaktır. Klimanın verdiği hava yeterli olur.

GELENEKSEL VERI MERKEZI SOGUTMA SISTEMLERI DEMODE MI OLUYOR?
Geçen senelerde; gelismis ülkelerin veri merkezlerinde ortaya çikan isi yogunlugu ile ilgili sorunlar artik ülkemizde de karsilasilir oldu. 2000 yilinda olusan global krizin yaninda, Türkiye'de yasanan diger olumsuz olay ve felaketler ekonomik sikintiyi daha büyük yasamamiza neden oldu. Genel ortalama olarak üç yilda bir yapilan teknoloji yenileme periyodu, Türkiye için biraz uzasa da günümüzde bu geciken yenileme yatirimlari artan sayida yapilmakta... Artik 1U ve Bla-de tipli sunuculara daha sik rastlanmakta...Peki bu yeni teknolojiler, veri merkezlerimize yüksek performans getirirken bazi problemleri de birlikte getirmiyorlar mi?http://www.erdincklima.com/sgurvit.php

RITTAL-IT COOLİNG
DATA CENTER, Veri Merkezleri, Telekominikasyon,

BİLGİ İŞLEM TEKNOLOJİLERİ
İKLİMLENDİRME VE SOĞUTMA ÜRÜNLERİ
• Circulating air climatic systems
Alttan Üflemeli Hassas Klima,18 – 118 kW

Fonksiyonları; Yüksek hava debili fan ile verimli farklı Soğutma Sistemi,Direk Yükseltilmiş Taban altı Yüksek debili Fan montajı,Hız ayarlı Fan,Hızlı ve Kolay Kurulum,Yüzey alanı arttırılmış Isıdeğişticisi,Donanım ve Yazılım mükemmel uyumluluk içinde,Hava kayıpları ve verimsizlikleri en aza indigenmiştir,Mükemmel tasarım ile yüksek enerji verimliliği sağlanmıştır,v.b.

• Liquid Cooling Package(Sulu Soğutma Paketi) LCP Plus 30 kW,LCP Standart 20kW,LCP Moduler
20kW ,LCP Inline 30 kW,LCP Extend 12kW

Fonksiyonları;İnanılmaz denilecek kadar,Yüksek Enerji verimliliği,LCP Extend ile arka kapıya kolay montaj imkanı ile ortamın lokal olarak aşırı ısınmalarına engel olabilirsiniz, LCP Plus
,LCP Standart ,LCP Moduler server kabinetin yanına montaj edilerek, serverın üretmiş olduğu ısıyı arka bölümden alıp soğutarak serverın öne bölümüne tekrardan geri havayı verir, Soğutma Ünitelerini güncelleme, yenileme,yerdeğiştirme işlemlerini çok rahat bir şekilde yapabilirsiniz,Mükemmel Donanım ve Yazılım uyumu,Teknolojik yeni donanım ürünleri,v.b.

blacktoot ' Alıntı:
merhaba arkadaşlar,ekteki resimlarde görmüş oldugunuz gibi toplam 4 adet asansör motoru ve mekanizması var.şimdi sıkıntım şurda bu asansörler gün içersinde hiç durmaksızın çalışıyorlar ve motorun dış yüzeyi döküm oldugundan dolayı çabuk ısınıyor ve sogumak bilmiyor dolayısı ile termikten çok fazla açma veriyo ve buda asansörü kullananların madur durumda kalmasına neden oluyor.
Bu asansör dairesinin çatısı saçtan yapılmış ve dolayısı ile yaz aylarında bundanda kaynaklanan ciddi bir ısı açıga çıkıyor ,burayı sogutmak için havayı içeri dogru üfleyen 1 adet ventilatör ve hava çıkışı için 1 adet menfez konulmuş extra olarak 2 adette duvartipi siplit klima komulmuş ama içerisi ve motorlar hiç bir şekilde sogutulamıyor.
sizce ben bu makina dairesini ve motorları nasıl soguturum..
Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim...

Şimdi öncelikle yapılması gereken iş mahalin bulunduğu ortamın özellikle çatı ise izalosyonunun yapılması ve sonra ıs kaynağı olan asasör motorları ve diğer ekipmanların soğutulması gerekmektedir.
Bu soğutma klasik klima ile biraz zor oluyor ve zor olduğunu uygulayarak yaşamışsınız kanaatimce.
Size bu konuda yardımcı olabilirim ama detaylara ihtiyacım
1.Mahalin hacmi,
2.Isı kaynaklarının güçleri, (motorlar,panolar,hidrolikler v.s.)
3.Sorununuz odanın ısınmasımı yoksa motor pano ve ekipmanların aşırı ısınmasımı

detayları bekliyorum.

sayın blacktook bu çatıyı klima ile soğutmanız elektrik sarfiyatını artacagı gibi, başarılıda olmanızda bence mümkün gürünmüyor.resimde gördüğüm kadarıyla çatı, biraz basık yani alçak görünüyor. çatıyı yeteri kadar yükseltip, catının üst omurga kısmını acık tutup, omurga üstüne ikinci bir çatı(şapka) yerleştirirsen hava akımı hızlanacak ,soğutma klimalardan daha etkili olacaktır.kolay gelsin

blacktoot ' Alıntı:
sn.şef ;
Tavanın izalasyonunu muhakkak yapacagım,tereddüt etdigim yer şudur acaba izalasyon yeterli olacakmı?
Vermiş oldugunuz kırık cam ve soba örnegi konusundada sonuna kadar size katılıyorum.fakat çare bulunamadıgından dolayı ventilatör ve menfez sonradan konulmuş ayrıca bu işlemler sonradan yapılmış benim tek amacım buradaki sistemi yeterli derecede sogutmak.
Sonuç olarak sizlerin yorumlarındanda şunu çıkarıyorum;
Tavan izalasyonu streç kaplı cam yünü ile kaplandıktan sonra,ventilatör ve menfez çıkartılıp yerleri kapatılarak dış atmosferle baglantısı kesilmiş olacak ve split klimalar iç ortam ısısını yeterli düzeyde sogutma işlemini yerine getirecek...
Umarım bu sıralamayı yapıldıktan sonra sogutma işlemini gerçekleştire bilirim,zaten başkada çare yok gibi görünüyor...

Arkadaşım sırlama doğru benimde bir tavsiyem olacak motorların herbirinde invertör var demiştin sanırım pano kliması yok ve onların sıcakılğıda oda ısısına ekleniyor ve oda ısısı iki katına çıkyor bunun için invertör panosundaki sıcak havayı fan ve izalasyonlu baca yardımıyla sıcak havayı çatıdan dışarı atarsan klimayı rahatlatmış olursun.
Kolay gelsin.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,960
Son üye
katzeimar

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri