Artı ve eksiler yanlış mı bağlanmış ?

Mahir.S

Üye
DJqvG1.jpg

Çember içine aldığım yerler ile ilgili bir kaç sorum var ;

- Buzzer ın kırmızı (+) ve siyah (-) olduğuna göre siyah neden bread board ın artı kısmına bağlanmış ?

- Kırmızı, mavi ve beyaz ledlerde uzun bacak + kısa bacak ise - olduğuna göre, kısa bacaklar neden bread board ın artı kısmına bağlanmış ?

- Arduino da çember içine alınan yerde (yani mor çizgi) gnd nin bread board ın eksi yerinde olması gerekmiyor mu ? Neden burada da artıya bağlanmış GND ?

Çizen dikkat etmemiş bit de bredbordta elektrik yok lafım bsşka yere çekilmesin besleme hatlarında yok sadece şaseyi paralellemiş.

Çizen dikkat etmemiş bit de bredbordta elektrik yok lafım bsşka yere çekilmesin besleme hatlarında yok sadece şaseyi paralellemiş.

Devreyi kurdum çalıştırdım, diyelim ki ters bağlantı var. Ama şekildeki gibi denedim, çalışıyor. Bread board elektriği arduino dan alıyor, arduino yu ise bilgisayara bağladım USB ile.

Çizimde çalışmayacak birşey yok. Sadece çizen çok dikkat etmemiş önemsememiş öylede çalışacağı için

Çizimde çalışmayacak birşey yok. Sadece çizen çok dikkat etmemiş önemsememiş öylede çalışacağı için

Ben çizimdeki gibi bağladım ve devrem çalıştı. Ters bağlantı olsa çalışmaması gerekir ama çalıştı, neden ?

Ardu da uzman kişiler yazacaktır, bildiğim kadar ters bağlantı korıması yok sen de hata yapmadım birebir aynısını yaptım diyorsun.Son bir bilgi ledlwrde uzun kısa ve yassı uç standardı artık yok üreticiler başka kafada :).

Çünkü çizim doğru o yüzden çalışması normal.

Çünkü çizim doğru o yüzden çalışması normal.

Çizim doğru ise, ledlerin ve buzzer ın eksi bacakları neden bread board ın artı kısmına bağlanmış ? Devre de ters bağlantı var ama devre sorunsuz çalışıyor. Sorun da burada işte.

Ledler Arduino pinlerinden kontrol
edilmesi için bu şekilde bağlanmış.
Pinlerden +5V çıkınca ledler yanacaktır.

Çizim doğru ise, ledlerin ve buzzer ın eksi bacakları neden bread board ın artı kısmına bağlanmış ? Devre de ters bağlantı var ama devre sorunsuz çalışıyor. Sorun da burada işte.
bread boardta + veya - yoktur sadece kolay takip olsun diye yapılmış birşeydir o. + yazan kımızı çizgili yere - bağlarsan - olur .
Resimdeki yeşil daireler kendi arasında kısa devredir.

Ekli dosyalar

• FYVYJ75FW4JU34R.MEDIUM.jpg
    FYVYJ75FW4JU34R.MEDIUM.jpg
    75 KB · Görüntüleme: 10

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,959
Son üye
çor-man