Analog ölçü aletindeki terslik

Merhaba , ölçü aletleriyle ilgili bir sorum var, internet üzerinden 2. el analog ölçü aletim aldım ve baya bir oldu alalı fakat kafamdaki soru halen duruyor. Ben normal bir diyotu hem analog hem de dijital ölçü aletiyle (en ucuzundan) ölçüyorum sağlamlık kontrolü için fakat dijital ölçü aleti diyot + buzzer kademesindeyken diyotun anot + ucuna kırmızı probu ve katot - ucuna siyah probu değdirdiğimde bir diyot değeri ve probları ters çevirdiğimde bir değer görmemem gerekiyor sağlam olması için fakat analog ölçü aletinde aynı kırmızı probu diyotun anot ucuna , siyahı katot ucuna değdirdiğimde bir değer görmüyor , tam tersini yani katot ucuna kırmızı probu , anot ucuna siyah probu değdirdiğimde diyot değeri görüyorum. Bu durumun tersi olması gerekmiyor mu ? Ustama bu durumu sorduğumda aslında bu durumun yani elektron akışının tersinden olduğu ve bunun referans aldığın yere göre değiştiğini ve halen bu durumun çözülemediğini söyledi , yani dijital ölçü aletindeki hatalı ölçüm durumu analog ölçü aletinde sağlamlık değerini veriyor . Acaba dijital ölçü aletlerinde, bizim gördüğümüz dünyanın aslında ters olup beyin tarafından referans ile gördüğümüz düze çevrilmesi gibi bir değişimi mi oluyor ? Birde elektron akışının artı dan eksi ye mi yoksa eksiden artıya mı olduğunu teyit etmek istiyorum. Aslında artıdan eksiye midir yoksa eksiden artıya doğru tersine midir ? Benim bildiğim artıdan eksiye doğrudur ve eksi uç aslında referans noktası mıdır ,?

Elektrik akımı elektron hareketidir. Yönünün de elektronlar negatif yüklü olduğu için - den artıya doğru olduğu kabul edilir. Analog ölçü aletleri ohm kademelerinde x1, x10 ve x100 x1000 kademelerinde kırmızı prop aletin içindeki pilin - ucuna bağlıdır. Alet ohm kademesindeyken diğer ölçü aletiyle analog aletin uçların voltajını ölçersen bunu görürsün.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,852
Son üye
ddknght

Yeni konular

Geri