Arduinoda yardım istiyen gelebilir

Peki hocam arduino kütüphanesi sensör için mi yoksa sensörün üzerine takıldığı kart için mi yazılıyor. Ayrıca bu kartlar ne için kullanılıyor. Ben sensörü kart olmadan arduino üzerine bağlayıp çalıştıramam mı.

Sorularım biraz garip gelebilir. Çok acemi olduğumdan kaynaklı.
bu soruya benim size verebileceğim cevap; ben sizden daha az biliyorum, ben tamirciyim, işim sökmek, kontrol etmek arızayı tespit edip, gidermeye çalışmaktır. yazılım konusunda bu işi bilenden yardım alırım,diğer konularda da aynı, ilkokula giden çırağımdan bile yardım aldığım oldu. bundan da hiç bir zaman utanmadım. burada önemli konu doğru bilgiyi bilgili kişiden almaktır. artık bilgi ve internet çağındayız kullanmak istediğiniz ürün, bu işlerde kullanılmış mı araştırabilirsiniz. ürünün datasheet - bilgi kağıdı kullanım kılavuzlarında yazılan bilgiler dahilinde neler yapıp neler yapılamıyacağını örnek projelerindeki örnekleri okuyarak anlayabilirsiniz fikir sahibi olabilirsiniz.

Peki hocam arduino kütüphanesi sensör için mi yoksa sensörün üzerine takıldığı kart için mi yazılıyor. Ayrıca bu kartlar ne için kullanılıyor. Ben sensörü kart olmadan arduino üzerine bağlayıp çalıştıramam mı.
Bu tür ürünler çok işe özel ürünler. Aynı ürünü kullanan birisi bulmanız lazım ki size yanıt verebilsin.

En kolayı telefonla ya da e posta yoluyla satıcı firmadan bilgi almak.

SMS ya da e mail yoluyla bildirim göndermeyi araştırdım ancak bulamadım bu konuda yol gösterebilecek biri varsa memnun olurum.
Sunucu tarafında Python gibi bir programlama dili kullanılarak e posta gönderilebilir.

SMS göndermek için ek bir hizmetten faydalanabilinir. Şöyle ki gönderdiğiniz elektronik postaları telefona kısa mesaj olarak gönderebilen yazılımlar var.

Ya da seri iletişim köprüsü ve AT komutları kullanarak telefondan kısa mesaj gönderebilirsiniz.

@Cerrahimimar, mobil data denilen gsm mobil modem bağlantısı ile yani bir sim kart üzerinden yapılan iletişimdir. Ben şuan onu oturtmaya çalışıyorum. Kış ayı ve güneş panelinden dolayı sürekliliği sağlayamıyorum. İnternet üzerinden kamera izleyebiliyorum. Gsm sinyali olan bir bölge olması gerekiyor. Çukur yerlerde çoğu zaman sinyal sıkıntısı oluyor. Hem görerek hem de sulama, ışık gibi bir şeyleri de uzaktan açıp kapatmak amaçlı NodeMCU yazılımını derleyip toparladım. Malum nette örnek gani. Şuan programda, bulunduğu modem/router her ne ise ona bağlanıp internete çıkıyor. Sağlıklı sürekliliği nasıl olur henüz uzun süreli denemedim. Hali hazırda dht11 sıcaklık ve nem bilgilerini gösteren ve iki adet de röleyi kontrol edebiliyorum. Yazılım mobil tarafta RemoteXY destekli. Blynk'e de kolayca çevrilebilir. MQTT ThingSpeak yazılımı scratch tabanlı olduğundan normal kodlamadan zor geldi bana onları tercih etmedim.

@Cerrahimimar, mobil data denilen gsm mobil modem bağlantısı ile yani bir sim kart üzerinden yapılan iletişimdir. Ben şuan onu oturtmaya çalışıyorum. Kış ayı ve güneş panelinden dolayı sürekliliği sağlayamıyorum. İnternet üzerinden kamera izleyebiliyorum. Gsm sinyali olan bir bölge olması gerekiyor. Çukur yerlerde çoğu zaman sinyal sıkıntısı oluyor. Hem görerek hem de sulama, ışık gibi bir şeyleri de uzaktan açıp kapatmak amaçlı NodeMCU yazılımını derleyip toparladım. Malum nette örnek gani. Şuan programda, bulunduğu modem/router her ne ise ona bağlanıp internete çıkıyor. Sağlıklı sürekliliği nasıl olur henüz uzun süreli denemedim. Hali hazırda dht11 sıcaklık ve nem bilgilerini gösteren ve iki adet de röleyi kontrol edebiliyorum. Yazılım mobil tarafta RemoteXY destekli. Blynk'e de kolayca çevrilebilir. MQTT ThingSpeak yazılımı scratch tabanlı olduğundan normal kodlamadan zor geldi bana onları tercih etmedim.
Teşekkür ederim hocam. Bildirimi RemoteXY üzerinden mi yapıyorsunuz? Uygulamayı hiç kullanmadım da.

Merhaba,

Elimde bulunan arduino uno kart ile 12v DC bobinli Solenoid valfi röle kartı kullanmadan aç kapa yaptırtmak istiyorum. Mümkün olduğu en hızlı şekilde aç-kapa işlemi yapmak istiyorum.

Nasıl yapabilirim ?

Temin etmem gereken ekipmanlar nelerdir ? (Link şeklinde verilmesi forum kuralları için problem yaratmıyorsa elektronik ekipman satan internet sitelerinden link şeklinde paylaşırsanız çok memnun olurum)

Merhaba . Arduino ya yeni başladım 3 gündür uğraşıyorum fakat arduino ya doğru kodu yazipta çalıştıramadım. Yapacağım şeyi kisaca anlatayım. Arduino nano kullanıyorum. CPI250 optik sensor var. İçerisinde 1 adet IR LED 2 adette yanyana foto transistor var. Yani optik encoder. Nano nün D8 ve D9 pinlerine girdim. D2 ve D3 pinlerinde ise 5 volt role var.Benim yapmak istediğim optik encoder den gecen kare dalga gibi olan serit sağa doğru gidince Yani foto transistor LOW konuma geçince D2 pinindeki role anlık tetiklenip birakacak. Serit sola doğru gidince de D3 pinindeki role anlık tetiklenip bırakacak. Bana bu konuda yardımcı olabilir misiniz. Simdiden teşekkür ederim...

Merhaba,

Elimde bulunan arduino uno kart ile 12v DC bobinli Solenoid valfi röle kartı kullanmadan aç kapa yaptırtmak istiyorum. Mümkün olduğu en hızlı şekilde aç-kapa işlemi yapmak istiyorum.

Nasıl yapabilirim ?

Temin etmem gereken ekipmanlar nelerdir ? (Link şeklinde verilmesi forum kuralları için problem yaratmıyorsa elektronik ekipman satan internet sitelerinden link şeklinde paylaşırsanız çok memnun olurum)
Mosfet kullanarak açıp kapatabilirsin ama mosfetin logic level olması işini kolaylaştırır. Ben bu şemayı kullandım.
Merhaba . Arduino ya yeni başladım 3 gündür uğraşıyorum fakat arduino ya doğru kodu yazipta çalıştıramadım. Yapacağım şeyi kisaca anlatayım. Arduino nano kullanıyorum. CPI250 optik sensor var. İçerisinde 1 adet IR LED 2 adette yanyana foto transistor var. Yani optik encoder. Nano nün D8 ve D9 pinlerine girdim. D2 ve D3 pinlerinde ise 5 volt role var.Benim yapmak istediğim optik encoder den gecen kare dalga gibi olan serit sağa doğru gidince Yani foto transistor LOW konuma geçince D2 pinindeki role anlık tetiklenip birakacak. Serit sola doğru gidince de D3 pinindeki role anlık tetiklenip bırakacak. Bana bu konuda yardımcı olabilir misiniz. Simdiden teşekkür ederim...
Encoderin 6 numaralı pinine +5v verip 5 ve
4 numaralı pinleri D8 VE D9 a bağladığını düşünerek yazıyorum. Pull down resistor bağlaman gerekecektir. Yani d8 ve d9 pinlerini aynı zamanda birer tane 10k dirençle grounda vermen gerekir. yazdığın kodu gönderirsen düzeltme yaparız.
sema.png
merhabalar, benim sorum şu cevaplarsanız sevinirim.

merak ettiğim konu şu bende bir tane ph sensörü var girişi de aşağıdaki resim gibi fakat bu karttan bende yok (aşağıdaki resimdeki kart). ben bu kartı alsam kendi sensörüm bu kartla çalışır mı?

yani bu kart sensöre özel mi yapılmıştır veya şöyle sorayım ben sensörümü arduino ile nasıl çalıştırabilirim (arduino kütüphanesi de yok sensörümün).

Ekli dosyayı görüntüle 70733
Kardeşim açık şemasını bulamadım o yüzden tam olarak bu kitaplığın işe yarayacağını söyleyemem ama github dan dfrobotun kitaplığına baktım ve analog olarak ölçüm yapıyor yani senin sensörün doğrudan bu kitaplıkla çalışmasada ufak değişikliklerle çalışabilir. ama yeni başladıysan tavsiyem doğrudan kartı almandır. sonra yapamazsan bu işten soğursun
Esp8266 nodemcu ile elektrik kesintisini telefonumdan görebilirmiyim
Elektrik kesildiğinden internet bağlantısı gidecekse esp8266 sıradan bir mikrocontroller olur wifi özelliğini kaybeder. Ben supercapasitor sim800l ve esp32 ile yapmıştım. esp32 kullanmamın sebebi wifi değil ultra low power özelliği idi. Batarya da kullanabilirsin hatta cep telefonu da
ardunıo da ile 4 buton ile herhangi bir buton seçtiğimizde lcd ekranda ''saga dön'' , ''sol dön'' ,''arkaya dön'' ,''öne dön'' yazacak ve s seçilen duruma göre röleye çıkış verecek , böyle program nasıl yazabiliriz. yardımcı olurmusunuz
yön butonuna göre olacak .düzeltme
Kod:
#include <LiquidCrystal.h>

const int rs = 12, en = 11, d4 = 5, d5 = 4, d6 = 3, d7 = 2;

LiquidCrystal lcd(rs, en, d4, d5, d6, d7);

void setup() {

Serial.begin(115200);

lcd.begin(16, 2);

pinMode(ROLE1, OUTPUT);

pinMode(ROLE2, OUTPUT);

pinMode(ROLE3, OUTPUT);

pinMode(ROLE4, OUTPUT);

Serial.println("Komut giriniz:");

}

void loop() {

if(Serial.available() > 0) {

int inByte = Serial.read();

switch (inByte) {

case '1':

digitalWrite(ROLE1, HIGH);

digitalWrite(ROLE2, LOW);

digitalWrite(ROLE3, LOW);

digitalWrite(ROLE4, LOW);

lcd.setCursor(0, 1);

lcd.print("SAGO DON");

break;

case '2':

digitalWrite(ROLE1, LOW);

digitalWrite(ROLE2, HIGH);

lcd.setCursor(0, 1);

lcd.print("SOLA DON");

break;

case '3':

digitalWrite(ROLE3, HIGH);

lcd.setCursor(0, 1);

lcd.print("ONE DON");

break;

case '4':

digitalWrite(ROLE4, HIGH);               

lcd.setCursor(0, 1);

lcd.print("ARKAYA DON");

break;

default:

Serial.println("Komut anlaşılmadı..!);

break;

}

}

}
YÖN tuşları maalesef arduino serial monitörde desteklenmiyor o yüzden 1,2,3,4 tuşlarını kullandım. ROLE pinlerini tanıtmayı unutma.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Mosfet kullanarak açıp kapatabilirsin ama mosfetin logic level olması işini kolaylaştırır. Ben bu şemayı kullandım.

Encoderin 6 numaralı pinine +5v verip 5 ve
4 numaralı pinleri D8 VE D9 a bağladığını düşünerek yazıyorum. Pull down resistor bağlaman gerekecektir. Yani d8 ve d9 pinlerini aynı zamanda birer tane 10k dirençle grounda vermen gerekir. yazdığın kodu gönderirsen düzeltme yaparız.
dediğiniz gibi yapmıştım zaten. encoderin sıralı ledine göre birşey yapamadım. and komutu buna uygun değil sağ sol algılamıyor sanırım. birde bu yazılıma gore encoder tetik vergiği anda çıkış takılı kalıyor. yani iki foto transistorde tetiklendiği anda çıkış veriyor ve o şekilde kalıyor. umarım anlatabilmişimdir derdimi ?

Ekli dosyalar

• devre.jpg.jpeg
    devre.jpg.jpeg
    130.2 KB · Görüntüleme: 4
  • encoder_ile_role_tetik.rar
    337 bayt · Görüntüleme: 1
Kardeşim öncelikle şöyle söyleyim ileri ve geri için tanımladığın değişkenler int yani sayı okumaya çalıştığın pinler ise bool yani bir veya sıfır olabilir , ikincisi if koşulunda ikisini de HIGH vermişsin bu imkansız. Aşağıdaki kodu dene bi:
Kod:
int E1=9;

int E2=8;

int R1=3;

int R2=2;

void setup() {

Serial.begin(9600);

pinMode(E1, INPUT);

pinMode(E2, INPUT);

pinMode(R1, OUTPUT);

pinMode(R2, OUTPUT);

digitalWrite(R1,LOW);

digitalWrite(R2,LOW);

}

void loop()

{

if (digitalRead(E1) && !digitalRead(E2))

{

digitalWrite(R1,HIGH);

delay(250);

digitalWrite(R1,LOW);

}

else if(!digitalRead(E1) && digitalRead(E2)){

digitalWrite(R2,HIGH);

delay(250);

digitalWrite(R2,LOW);

}

}

Moderatör tarafında düzenlendi: